Hamilelikte Karın Ağrısı

tarafından
1297
Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte karın ağrısı  çok sık rastlanılan bir durumdur ve bu ağrıların büyük çoğunluğu kötü huylu ağrılar değildir, beklenen ağrılardır. Hamileliğin ilk ve son 3 aylarında ortaya çıkan karın ağrısına ise dikkat etmek gerekir. Hamilelik sürecinde tüm organlar hormon salınımlarda ki değişimlerden etkilenir. Bağırsaklar da bu dönemde hem biraz daha genişler ve hem de yavaşlar.

Bu durum ise anne adayında şişkinlik ve karın ağrısına sebebiyet verir. Az ve sık yemek, yeteri kadar sıvı ve lifli besin tüketmek, şişkinliğin giderilmesinde etkili olacaktır. Gebelik ilerledikçe rahim büyür ve civar dokulara baskı yapar. Bu da oradaki bağ dokunun gerilmesine ve dolayısıyla karın ağrısına sebep olur. Hamileliğin ilk ayında karın ağrısı genellikle iyi huyludur. Vücut pozisyonlarını değiştirmekle ve dinlenme ile geçen ağrılardır.

Hamilelikte Karın Ağrısının Nedenleri

Gebelikte karın ağrısı farklı sebeplere dayanır. Apandisit, safra kesesi iltihabı, mesane iltihaplanması, böbrek taşı düşürme gibi sebepler, gebelikte karın ağrısı nedenleri olarak sayılabilir.

[reklam id=1]

Hamilelik döneminde görülen karın ağrıları iyi yahut kötü huylu olabilmektedir. Gebeliğin ilk 3 aylı döneminde kanamaya eşlik eden güçlü bir karın ağrısı hissediliyorsa düşük riskine karşı mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Eğer rahim içinde gebelik hali, ultrason ile tespit edilemiyorsa, kanda teşhis ediliyorsa, bu durum dış gebeliğe işaret ediyor olabilir.  Böyle bir durumda karın ağrısı da görülebilir ve mutlaka hekime görünmek gerekir.

Hamilelikte karın ağrısı nedenleri arasında düşük ve erken doğum riski de sayılabilir. Böyle bir durumda da acilen hastaneye başvurmak gerekir. Gebeliğin son 3 ayında plasentanın erken ayrılması sonucu ortaya çıkabilecek karın ağrısı vakalarında da yine hekime başvurmak gerekir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamileliğin son 3 ayında görülen preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi de karaciğerde, midede, karın bölgesinde ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelikte yalancı doğum ağrıları da gebelikte karın ağrısı olarak incelenebilir. Gebeliğin son aylarına gelindiğinde anne adayı rahminde kasılma hisseder ve bu sancıları gerçek doğum sancısı zannederek paniğe kapılır. Fakat bu sancılar “Braxton Hicks“ adıyla bilinen ve rahmi gerçek sancılara hazırlayan prova sancılarıdır.

Bu sancılar gebeliğin son 3 ayında başlar, ama bazı kadınlarda 4. aydan sonra da ortaya çıkabilir. Yalancı sancılar rahimde açılma yapmaz ve doğuma da yol açmazlar. Yani yalancı doğum ağrılarını gerçek doğum sancılarından ayırt emek mümkündür.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? 1

Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geldik hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer kısmına. Bu dönemde görülen ağrılar iyi huylu da kötü huylu da olabilir. İyi huylu ağrılar çoğunlukla bağırsakların yavaşlaması ve geç boşalmasına bağlı olarak hissedilebilir.

Rahmin baskısıyla kasların ve bağların gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar da vardır. Bunlar gebeliğin son 3 ayındaki hazırlık ve prova ağrıları da olabilir.

Gebelikte görülen karın şişliği yavaşlayan bağırsaklara bağlıdır. Az ve sık yemek, yeterli sıvı tüketimi, lifli gıda tüketmek ve bağırsak hareketlerini düzenlemek de önemlidir.

Hamilelikte Karın Ağrısı 3

Sindirim zorluğu ve şişkinlik durumlarında antasitlerden faydalanılabilir. Bu ilaçlar kan dolaşımına katılmadığından bebeğe de zarar vermez.

Ilık kompres de karın ağrısını geçiren yöntemlerden birisidir. Eğer gerginlik tipi ağrı söz konusuysa pozisyon değiştirmek, ayağa kalkarken yavaş hareket etmek de ağrıların engellenmesini sağlar.

Ilık kompres yapmak karın ağrısının geçmesi için bir yöntemdir. Anne adayında gerginlik tipi bir karın ağrısı varsa yatarken pozisyon değiştirmek, oturup kalkarken yavaş hareket etmek bu tip ağrıların engellenmesi için önemlidir.