Hamilelikte Kasık Ağrısı

tarafından
395
Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı, hamileliğin hem erken haftalarında hem de doğumun yaklaştığı haftalarda anne adaylarında karın ve kasık ağrıları hissedilebilir. Bu ağrıların kimisi önemsiz ve basit ağrılardır ve tedavi de gerektirmezler. Bazıları ise önemli ağrılardır ve hastanede yatış dahi gerektirebilir.

Gebeliğin başlangıcında, adetin geciktiğinin fark edildiği ilk günlerden itibaren pek çok kadında kasık ve karın bölgesinde ağrı hissi oluşur. Hamilelik belirtileri kasık ağrısı ile de yaşanabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanan kasık ağrısı da gebeliğe dair bir belirti olabilmektedir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur, hangi sebeplere dayanır bir bakalım. Hamileliğin özellikle 3. ve 4. aylarında kasık bölgesine adeta bıçak saplanırcasına keskin ve belirgin bir ağrı saplanabilir. Ve bu ağrı ayağa kalkıldığında, ani hareketlerde birden şiddetlenebilir. Rahim büyüdükçe, etrafındaki bağlar gerilir ve ağrı yapar. Bu genelde karnın sağ tarafında olur. Ancak her iki tarafta da görülebilir.

Hamile kadınlarda şişkinlik, kabızlık ve gaz gibi problemler de kasık ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.

[reklam id=1]

Gebeliğin son dönemlerinde Braxton-Hicks adı verilen kasılmalar da, kasık ve karın bölgesinde zorlayıcı bir etki oluşturabilir. Yalancı doğum ağrıları olarak da bilinen bu ağrı ve kasılmalar hafif şiddettedir ve düzensiz gelişir. Bu iki özelliği ile de gerçek doğum sancılarından ayrılır.

Eğer bu tür kasılmalar sık sık hissediliyor ve geçmek bilmiyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Bu kasılmalar doğumun gerçekten başladığını haber veriyor olabilir yahut erken doğum habercisi olabilir.

Gebelikte kasık ağrısı hangi dönemde ortaya çıkarsa çıksın ve ister ağrıyla ister ağrısız olarak belirsin mutlaka en acil tarafından hekime görünülmelidir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı 2

Karın bölgesinde yahut böğürde görülen ağrı ve ona eşlik eden bulantı, kusma, ateş, idrarda yanma, idrarda kan gibi şikayetler, idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanıyor olabilir.

Karnın üst bölümünde, bilhassa karaciğerin bulunduğu bölgede ağrı ve eşlikçisi olarak bulantı, kusma, baş ağrısı, bulanık görme gibi şikayetler,  preeklampsi denilen tansiyon yükselmesi ve gebelik zehirlenmesinin işareti olabilir.

Hamilelik döneminde nadiren de olsa pelvis yani leğen kemiği eklemlerinde de ağrı oluşabilir. Vücuttaki hormonlar doğum kanalını doğum için hazırlar ve bu yüzden de doğum kanalını gevşetirler.

Over denilen yumurtalık kistleri de gebelik sırasında oluşabilir ve kasık ağrısına neden olabilir.

Gebelikte kasık ağrısının gebelikle alakalı olmayan sebepleri de olabilir. Safra kesesi iltihapları, apandisit, divertikülit, ülser gibi sebepler de gebelikte kasık ağrısı yapabilmektedir. Bu yüzdendir ki kasık ağrısının sebepleri çok iyi incelenmeli ve gebeliğe bağlı bir ağrı mı yoksa gebelikle alakasız bir ağrı mı olduğu araştırılmalıdır. Uygun tedavi ise bundan sonra yapılır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı 3

Hamilelikte Kasık Ağrıları Ne Zaman Başlar?

  • Pek çok anne adayı kasık ağrılarının gebeliğin başladığı ilk aylarda hissettiğini söyler. Ama çoğunlukla gebeliğin 6. ila 8. haftasında kasık ağrısı hissedilmeye başlar. Bu da adet gecikmesinden iki hafta sonrasına denk düşer.
  • Bazı hamileliklerde ise kasık ağrıları, üçüncü ay civarında rahim büyümesinin hız kazanmasıyla başlar.
  • Kasık ağrıları ilk gebeliklerde daha erken haftalarda başlar ve daha yoğun hissedilir. Sonraki gebeliklerde ise kasık ağrısı gebeliğin sadece sonlarına doğru görülebilmektedir.

Hangi Durumunda Doktora Başvurmak Gerekir

Kasık ağrılarına, kasılma ve kramplara eşlik eden ateş, kanama, titreme ve vajinal akıntı, halsizlik, tansiyon, idrar yollarında rahatsızlık, uzun süren karın ağrıları gibi belirtiler varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.