Hamilelikte Kaşıntı

tarafından
4128
Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte Kaşıntı
Hamilelik serüveninde anne adayının vücudunda pek çok değişim meydana gelir. Hormonal sebeplere de bağlı olan bu değişimler, çoğu kez de vücudun başka bir canlıya da ev sahipliği yapmasından ileri gelen uyum süreçleridir. Hamilelikte en sık görülen sorunlardan biri de kaşıntı problemidir. Hamilelikte kaşıntı, anne adayının yaşam kalitesini ciddi anlamda etkiler. İnatçı kaşıntılar gözlem altında tutulmalı ve bir hekime başvurulmalıdır. Özellikle sürekli büyüyüp genişleyen göğüs ve karın bölgelerindeki kaşıntı hamilelik dönemi için son derece olağandır. Bu bölgelerdeki deri gerildikçe kaşıntı hissi doğurur ve sonrasında çatlaklar oluşabilir. 9 aylık süreçte vücutta değişen hormonal denge de hamilelikte kaşıntıya sebebiyet vermektedir.

Hamilelikte Kaşıntı Nedenleri

 • Derideki kilo alımına bağlı genleşmeden dolayı gerilme hissi
 • Bilirubin yüksekliği yapan sebepler
 • Gebeliğe bağlı cilt rahatsızlıkları
 • Gebelikten önce var olan cilt hastalıkları
 • Bazı ilaçlara karşı vücudun verdiği reaksiyonlar
 • Tiroid ve böbrek rahatsızlıkları
 • Alerjik bünyeden kaynaklanan kaşıntılar
 • Karaciğerdeki safra akımının yavaşlaması
 • Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı sebepler
 • Cilt çatlaklarından kaynaklanan kaşıntı
 • Viral hepatitler

Hamilelikte kaşıntı sebepleri arasında gösterilebilir.

Hamilelikte-Kaşıntı1

Hamilelikte Vücutta Kaşıntı
Dermatologlar, hafif seyreden kaşıntıların hamilelik sürecinde normal olduğunu ve basit birkaç yöntemle geçiştirilebileceğini; ancak şiddetli seyreden kaşıntıların, karaciğer fonksiyonlarını tetkik ettirmeye yönelik olabileceğini söylüyor. Hamileliğe bağlı safra akışının  yavaşlaması durumunda, karaciğerde ve hatta kimi zaman deriye kadar ilerleyen ve biriken safra tuzları çok şiddetli kaşıntılara yol açabilir.

[reklam id=1]

Karaciğerde üretilen ve safra kesesinde biriktirilerek gıdaların sindiriminde kullanılmak üzere ince bağırsaklara yönlendirilen safra tuzları, hamilelik döneminde önce karaciğer içinde, sonrasında da kan yoluyla diğer organlara geçerek birikir. Bu durum da kaşıntıya neden olur. Hamilelik dönemindeki bu kolestaz durumu, hamilelik süreci tamamlanınca normal seyrine döner. Hatta bazı vakalarda doğumu öne çekmek gerekebilir. Kolestaza (safra akımının yavaşlaması, öd durgunluğu) bağlı kaşıntı yaygın ve yüksek şiddette bir kaşıntıdır. Özellikle hamileliğin son dört ayında daha fazla görülür. Kaşıntıya çoğu kez deri döküntüsü de eşlik eder. Kaşıntı genellikle kesintisizdir. Bilhassa geceleri daha da yoğunlaşır. Kaşıntı, el ayaları ve ayak tabanlarında daha şiddetli hissedilir.Hamilelikte-Kaşıntı2

Karın bölgesinde yoğunlaşan ve cildin gerilmesine, çatlamasına bağlı karın ve basen bölgesi kaşıntıları için hekimin tavsiye edeceği nemlendirici kremlerden sürülebilir. Özellikle de ‘calamin’ içeren losyonlar hamilelik kaşıntılarına iyi gelmektedir.

Ürtiker benzeri daha basit ve alerjik kaşıntılar için antihistaminik içerikli losyonlar da hemen etki sağlar. Ancak bu ilaçları hekiminizin önermesini bekleyin.

Kolestaz kaşıntısı içinse, tedavi, takip ve dikkat gerekmektedir. Kolestaz, anne ve bebek için ciddi anlamda risk oluşturabileceği için, sıkı bir hekim takibi, fetüsün sıklıkla moniterize edilmesi, anne adayındaki rahatsızlıkların ortadan kaldırılması ve K vitamini takviyesi yapılmalıdır. Kaşıntının yoğunluğu, şiddeti ve sıklığına göre, ağızdan ilaç alınması gerekebilir.

Hamilelik kaşıntıları sürerken parfümlü nemlendiricilerden kaçınmak gerekir.

Bol su içmek, kaşınan bölgeleri kaşımamak, çok sıcak suyla duş almamak da hamilelikte kaşıntı için alınacak önlemler arasında sayılabilir.