Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

tarafından
243
Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen şeyler, gebelik döneminde, özellikle de erken dönemde yaşanan bulantı pek çok anne adayına sıkıntı verir. Her ne kadar sabah bulantısı olarak adlandırılsa da bu bulantılar gün boyunca devam eder ve gebeliğin ilk 4 ayında anne adayını hem bedensel hem de psikolojik olarak yorar.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Bulantının sebebinin, yeni yumurta üretilmemesi için vücudun hakimiyetini ele geçiren progesteron hormonu olduğu söylenir. Mide bulantısı yaşayan kadınlarda düşük yapma riskinin, mide bulantısı yaşamayanlara göre daha az olduğu da söylenir. Hemen hiç mide bulantısı yaşamadan hamilelik geçiren kadınlar da var şüphesiz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bulantıya ne iyi gelir sorusunun cevabına bakacak olursak şu maddeleri görebiliriz:

Basit ve hafif egzersizler sabah bulantılarına iyi gelir. Yürüyüş, yüzme gibi basit ve zevkli aktiviteler hormonları da harekete geçirerek gevşeme sağlar ve bulantıyı kontrol altına alır.

[reklam id=1]

Akupunkturun da sabah bulantılarına iyi geldiği bilinmekte.  Ama akupunktur yaptırılacak kişinin işinde ehil ve uzman olması gerekiyor. Akupunktur her kişiye özel olarak yapılır bu sebeple hem akupunktur yapacak kişinin işinde uzman olması hem de akupunktur yapılacak kişinin kendini akupunktur uzmanına çok iyi tanıtmış olması gerekir.

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler de çok araştırılıp soruşturulur. Bulantıyı önlemek adına donmuş bir meyvenin buzunu yemek de ya da emmek de ilginç çare ve çözümlerden birisidir.

Zencefil de mide bulantısı için biçilmiş kaftandır. Zencefili çay olarak da tüketebilir, toz olarak da kullanabilir yahut taze zencefili rendeleyerek çorba ve salatalarınızın üzerine serpiştirebilirsiniz. Ama siz yine de zencefil tüketimi ve miktarları hakkında hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler 2

Narenciyeler ve nane de bulantıyı gideren ve mideyi rahatlatmaya yarayan kokuya sahiptir. Bu bitki ve meyvelerin yağlarını alarak bir mendile sürebilir ve koklayabilirsiniz.  Burnunuzun altına da bir miktar sürerek kokuyu sürekli almayı sağlayabilirsiniz.

Anne adayları hamilelikten kaynaklanan bir hararet hissedebilirler. Çünkü gebelik, vücut ısısının artmasına sebebiyet verir. Bilhassa yaz aylarında yaşanılan ortamları serin tutmak da sabah bulantılarını büyük oranda azaltır.

Yatağın baş ucuna tuzlu kraker, etimek, simit gibi tuzlu atıştırmalılar koymak ve sabah uyanır uyanmaz bu yiyeceklerden bir miktar atıştırmak da mide asidini azaltır ve bulantıya iyi gelir.

Hamilelikte mide bulantısı ilacı tavsiyesi için hekiminize danışmanız en sağlıklı seçim olacaktır.