Hamilelikte Mide Yanması

tarafından
339
Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte mide yanması, hamilelik sürecinin en karakteristik şikayetlerinden birisidir. Hamile kadınların büyük çoğunluğu bu sevimsiz rahatsızlığı deneyimler ve çözüm yolları arar.  Değişen hormonal denge, büyüyen rahim ile birlikte çevre organlara yapılan baskının artması, yeni bir canlıyı misafir eden bedenin bu değişime ayak uydurma çabası anne adayının bedeninde ve hissedişinde bazı değişiklikler meydana getirir.

Hamilelikte Mide Yanması 1

Hamilelik boyunca gelişen ve hissedilen şikayetler kimi zaman ve kimi bünyede gebeliğin ilk zamanlarında hissedilir, kimi bünyede ise tüm hamilelik boyunca… Kabızlık, mide bulantıları, sık idrara çıkma ve duygusal iniş çıkışlar anne adaylarını bir parça zorlasa da, finalde ortaya çıkacak sahne düşünüldüğünde bu sıkıntıların üstesinden gelinilir.

Hem hekimin tavsiyelerine kulak vererek, hem de önleyici çözümler alarak gebeliğin getirdiği fiziksel ve psikolojik zahmetlere katlanmayı becerir anne adayları. Bu yazımızda da sizlere gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir, önlemler ve çareler nelerdir, hamilelikte mide yanması için evde neler yapabiliriz gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

[reklam id=1]

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Gebelikte mide yanması çok sık karşılaşılan bir problem ve bunda da yine hormonların ve değişen vücut dengelerinin parmağı var. Asit reflüsü de denilen mide yanması, göğüs kemiklerinin altından geniz bölgesine kadar yakıcı bir şekilde hissedilir ve büyük rahatsızlık verir. Gebeliğin özellikle ilk zamanlarında midede ve boğaza doğru giden yolda yanma ve ekşime hissi, ağızda acımsı tat çok sık yaşanan olumsuzluklardır.

Bu şikayetler tüm hamilelik süresince devam da edebilir, son haftalarda da şiddetlenebilir. Bunun en büyük sorumlularından birisi büyüyen rahimdir. Büyüyen ve genişleyen rahim mideye baskı yapar ve bu da sindirim sisteminin yavaşlamasına sebep olur. Midenin boşalması gecikir ve mide yanması ortaya çıkar.

Hamilelikte Mide Yanması 2

Gebelikte mide yanması probleminde en büyük sorumlu hormonlardır. Özellikle progesteron denilen annelik hormonu, rahimdeki düz kasları gevşetir ve yemek borusu ile mide arasında bulunan kapakçığın gevşemesine sebep olur. Bunun sonucunda mide asidi yukarı doğru kaçarak ekşime ve yanma hissi oluşturur. Hamilelik reflüsü de denilen bu şikayet, anne adaylarına oldukça sarsar.

Ağza aniden gelen acı su ve midede yanma hissi anne adaylarına köklü çözümler ve çareler aratır. Bu yanmalar gebeliğin doğal sonuçlarından birisidir ve tümden geçirmek mümkün olmasa da büyük ölçüde hafifletilebilir. Ayrıca gitgide büyüyen rahmin, mideye yaptığı baskı düşünüldüğünde, özellikle son aylarında mide yanması daha da belirgin hale gelir. Ağza acı su gelmeksizin de mide yanması yaşanabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Şimdi bu sorunla nasıl baş edilebileceği kısmına geçelim. Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir, ilaç almadan doğal yollarla mide yanması nasıl geçirilir, hamilelikte mide yanması için evde neler yapabiliriz sorularına yanıt arayalım.

Hamilelikte Mide Yanması 3

Gebelikte mide yanmasını önlemenin en önemli yollarından birisi de beslenme düzeninde basit ana etkili değişiklikler yapmaktır. Kişi kendini dikkatli bir şekilde takip ederek hangi besinlerin mide yanmasını daha fala tetiklediğini tespit edip o besinlerin tüketimini azaltabilir yahut bırakabilir.

Özellikle de çikolata, kahve, demli çay, asitli içecekler, sirke, limon, hardal gibi sert ve asitli gıdalar, acılı ve güçlü baharatlar içeren gıdalar, soğan, sarımsak, sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş şarküteri etleri, naneli yiyecekler, kızartmalar ve yağlı yemeklerin tüketiminde kaçınmak büyük oranda rahatlama sağlayacaktır.

Bir oturuşta çok fazla yemektense, sık aralıklarla daha minik porsiyonlar halinde beslenmek de yine önleyici çözümlerden sayılabilir. Yemekle birlikte su tüketmek de yapılan en büyük yanlışlardan birisi. Yemekle birlikte alınan su, midede hazım için salgılanan parçalayıcı enzimler taşıyan mide özsuyunun seyrelmesini ve dolayısıyla midedeki besinlerin daha geç ve zor sindirilmesine sebep olur.

Yemekle içilen su, midede şişkinliği artırır ve reflüyü tetikler. Su ihtiyacı elzemdir. Ama bu ihtiyaç yemek aralarında giderilmelidir.

Hamilelikte Mide Yanması 4

  • Yemeklerden hemen önce çiğnene ciklet, tükürük bezlerini çalıştıracak ve mide asidini nötralize edecektir.
  • Yatmadan evvel yemek yememek, yemek yeme işlemini yatmadan 4 saat evvel bitirmek gerekir.
  • Antiasit kullanımı da mide asidini bloke eder. Ama bu ilaçlar gebelikte demir haplarıyla birlikte alınmamalıdır. En az 2 saat arayla ve hekim tavsiyesiyle kullanılmalıdır.
  • Ara ara birkaç yudum halinde ılık süt içmek, sigaradan uzak durmak, fazla kahve tüketmemek ve yatarken yüksek yastık kullanmak da yine mide yanmasını önleyici çözümler olarak uygulanabilir.

Hamilelikte mide yanması için ne zaman doktora gitmek gerekir sorusunu ise şöyle yanıtlayabiliriz. Mide yanması şikayeti çok sık tekrarlıyorsa, yanma uzun zamana yayılıyorsa ve besin alımını engelliyorsa, anne adayı ertelemeden hekime danışmalı ve onun önereceği ilaçları kullanmalıdır.

Mide yanması durumunda anne adaylarının ilaç ve doğal reçetelerden faydalanmadan evvel mutlaka hekimlerine danışmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.