Hamilelikte Sigara

tarafından
502
Hamilelikte Sigara

Hamilelikte sigara, sigaranın, içerdiği zehirli maddeler sebebiyle insan sağlığı üzerinde ne kadar olumsuz neticeler doğurduğunu bugün artık bilmeyen yok. Sigara dumanında bulunan nikotin, kurşun, karbonmonoksit, zift gibi zehirli maddeler, dumanın solunmasının hemen ardından  bronşlara, akciğere ve kana geçer.

Hamilelikte Sigara 4

Kana karışan sigara dumanı vücuttaki diğer organlara sirayet eder ve gerek solunum, gerek kalp damar sistemi ve diğer sistemlerde büyük tahribatlara sebep olur. Hamile bir kadının hamilelik süreci boyunca içtiği sigara ise sadece kendisini değil, rahimde gelişen bebeği de olumsuz şekilde etkiler. Gebelik döneminde her gün 1 adet içilen sigara bile bebeğe ciddi zararlar verebilir.

Gebelikte sigara tüketiminin en korku verici tarafı da düşük riskidir. Sigara içen hamile bir anne adayı bebeğinin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atmaktadır. Pasif içicilikte bile aynı olumsuz etki ve risk söz konudur.  Gebelikte sigara tüketimi bebeğin su kesesinin zamanından evvel açılamasına, plasentanın yanlış yerde konumlanmasına, dış gebeliğe, hipertansiyona ve kanama gibi pek çok ciddi rahatsızlık ve olumsuzluğa sebep olmaktadır.

[reklam id=1]

Hamilelikte Sigaranın Zararları

Gebelik döneminde sigara içen anne adaylarının bebeklerinin, diğer bebeklere göre daha düşük ağırlıkta doğma olasılığı da yüksektir. Ayrıca anne adayının sigara içtiği gebeliklerde beşik ölümü ve ani bebek ölümü gibi ölümlere daha sık rastlanmaktadır.

Anne adayının sigara içtiği gebeliklerde, doğan bebeğin daha huzursuz olduğu da gözlemlenmiştir.

Toparlayacak olursak;

  • Gebelikte sigara tüketimi erken doğum riskini arttırır.
  • Düşük riskini arttırır
  • Bebeğin kesesinin daha erken açılmasına sebep olur
  • Bebeğin düşük kilolu doğmasına sebep olur
  • Gebelik sırasında kanamalara sebep olabilir ve bebeğin hayatı ciddi anlamda tehlikeye girer.
  • Gebelikte sigara tüketimi C vitamini miktarının yetersiz kalmasına, dolayısıyla bebeğin yetersiz beslenmesine ve vitamin yönünden eksik kalmasına sebep olur.
  • Gebelik sürecinde sigara içen annenin bebeğinde doğar doğmaz çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.
  • Hamilelikte sigara kullanımı ve zararları görüldüğü gibi hayli fazladır ve kişiyi son derece ürkütücü bir tabloyla karşı karşıya bırakır.
  • Gebelikte sigara tüketimi lohusa dönemindeki kadının süt miktarında azalma meydana gelmesine sebep olur.
  • Bebeğin bronşit olma riski yüksektir.

Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte sigara kullanımı ve zararları bu kadarla sınırlı değil ne yazık ki. Sigara içen bir anne adayının bebeğinin akciğerleri daha az gelişir. Annesi hamileyken sigara içen bir bebeğin, yaşamının ilerleyen dönemlerinde astım ve akciğer hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir.

Gebelikte sigara tüketimi bebeklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Annesi hamileyken sigara içen bebeklerde öğrenme güçlüğü, zeka düşüklüğü, davranış bozuklukları daha sık görülür.

Yani gebelik döneminde sigara içen bir anne adayının bebeği, tüm ömrü boyunca maalesef ki bunun olumsuz etkilerini yaşar.

Peki gebelikte sigara tüketimi azaldıkça risk de doğru orantılı olarak düşer mi? Yani içilen sigara adediyle bebeğin görmesi muhtemel zararlar arasında bir doğru orantı var mıdır? Yapılan araştırmalar bu soruya evet der. Sigara adedi arttıkça bebeğe yaşatacağı olumsuzluklar ve riskler de çoğalmaktadır. Ama sigara adedinin azaltılması demek riskin de ortadan kalkması demek değildir.

Hamilelikte Sigaranın Zararları 1

Yani anne adaylarının yapacağı en doğru şey, gebe kalmadan evvel sigara kullanıyorlardı ise de, gebelik ve emzirme sürecinde hem sigara içmemeleri hem de içilen ortamlarda dahi bulunmamaları olacaktır. Hamilelik planlayan bir kadın acilen sigarayı bırakmalı ve tek bir adet bile içmemelidir.

Hamile kalmadan en az 3 ay evvelinden sigara bırakılmalıdır. Sigara kullanan bir kadının gebe kalma olasılığı da %40 oranında azalmaktadır. Sigara erkeklerde de kısırlığa ve sperm kalitesini düşük olmasına sebep olabilmektedir.

Peki sigara içen hamileler ne yemeli, nasıl beslenmeli? Anne adayı sigarayı bırakamıyorsa, en azından azaltmalı ve sigaranın zararlı etkilerini daha aza indirecek, bağışıklığı ve vücut direncini arttırıcı besinler tüketmelidir.

Gebelik döneminde zaten vücudun vitamin ihtiyacı ikiye katlanırken, bir de anne adayı sigara içiyorsa vitamin ihtiyacı daha da artacaktır. Bu sebeple sigara içen anne adaylarının bol miktarda yeşil sebze ve meyve yemesi ve hekim önerirse vitamin desteği almalıdır. Bilhassa sigara içen anne adaylarının vitamin takviyesine ihtiyacı vardır.

Hamilelikte Sigara 3

Bol su tüketilmesi, kola, çay, kahve benzeri içeceklerden uzak durulması gerekir. Saf maden suyu ise günde 2 şişeyi aşmamak koşuşuyla içilebilir.

Kuşburnu, limon, adaçayı, ıhlamur, nane, papatya ve benzeri çaylar da içilebilir. Alkol ise kesinlikle alınmamalıdır.

Gün içinde 2 bardak kadar süt içmek de kalsiyum açısından destekleyici olucaktır.