Hamilelikte Zencefil

tarafından
2044
Hamilelikte Zencefil

Hamilelikte Zencefil 

Hamile kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan mide bulantısını yenmenin kolay yolları var. İnsanı canından bezdiren, kuvvetsiz düşüren, hamilelik dönemini daha zor hale getiren bulantılara çözüm getiren doğal maddelerden birisi de zencefildir. Bilhassa hamileliğin ilk iki ayında, günde 3-4 kez 200-250 mg alınacak zencefil bulantıları önemli ölçüde hafifletir.

Zencefil genellikle kök halde veya toz haline getirilerek çay şeklinde de tüketilmektedir. Dilerseniz kaynamış su içine bir-iki adet kök zencefil koyarak kaynatabilir, dilerseniz de ezip toz haline getirerek kullanabilirsiniz. Toz zencefil yemeklere çeşni ve tat vermek için de kullanılmaktadır. Yaz aylarında ev yapımı limonataların içine ilave edilen zencefil, zeytinyağı ile harmanlanarak nefis bir sos haline getirilebilir, pilavların ve makarnaların üzerine serpilerek lezzeti ikiye katlayabilmektedir.

[reklam id=1]

Zencefil hamilelere zararlı mı? Hamilelikte zencefil kullanımında dikkatli olunmalı, ölçü çok iyi ayarlanmalıdır. Hamilelikte zencefil kullanımı dozu aşılmadığı müddetçe faydalıdır. Fazla kullanımı zararlıyken, az kullanımı da faydasızdır. Hamileler zencefil kullanabilir mi sorusunun yanıtı burada verilebilir. Gebelikte zencefil günlük 4 gramı geçmemek koşuluyla günde 3-4 kez tüketilebilir. Fazla tüketilmesi düşük yapma riskini artırmaktadır. Düşük riski yaşamamak ve bulantıyı gidermek için olabildiğince dikkatli kullanılmaktadır. Hekime danışılarak hekim kontrolünde kullanılması daha doğru olacaktır.Hamilelikte Zencefil

Hamilelikte Zencefil Çayı

Zencefil çayı pek çok hastalığa iyi geldiği gibi, hazmı kolaylaştırır, hafızaya güç verir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara da iyi gelen zencefil, hamileler için de önerilmektedir.

zencefil cayi

Zencefil çayı hazırlamak için önce suyu kaynatıp daha sonra nohut iriliğinde bir parça zencefili dilimleyerek demlemeye bırakın . Demledikten sonra içine bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz. Hamilelikte zencefil bal ikilisi ölçülü tüketildiğinde faydalı ve sıhhidir.