Hamileyken Adet Olunur Mu?

tarafından
911
Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamileyken adet olunur mu, hamileliğin belirtilerinden birisi de kadının adetten kesilmesidir. Hamile kalan kadın adetten kesilir ve gebelik boyunca adet görmez. Ancak nadir de olsa bazı kadınlar hamileyken de adet görebiliyor.

Aslında bunun normal adet kanaması ile bir ilişkisi yoktur ama bazen adet kanaması olarak algılanır. Halk arasında yaygın tabirle üstüne görme tabirleri de kullanılmaktadır. “Üstüne görme“ hamilelikte kanama yaşayanlar için kullanılan bir tabirdir.

Hekimlere göre hamilelik sürecinde adet kanaması olmamalıdır. Çoğu kadın hamilelikte adet görme durumuyla karşı karşıya kalır. Döllenmiş yumurta rahime yerleşirken lekelenme meydana gelir. Eğer kadında geç döllenme meydana gelirse ve bu durum da normal adet döngüsüne denk gelirse lekelenme şeklinde kanamalar meydana gelebilir. Hamilelikte kan gelmesi durumunun sebeplerini iyi araştırmak ve en uygun çözümleri araştırmak gerekir.

[reklam id=1]

Hamilelikte adet görme olarak değerlendirilen kanamalardan biri de düşük olabilir. Hamileliğin ilk üç ayında oluşan kanamaların sebebi düşük de olabilir. Bunun dışında hamilelikte adet görme zannedilen durum dış gebeliğe bağlı kanama da olabilmektedir.

Rahimde meydana gelen değişmeler de kanamaya sebep olabilmektedir. Bazı kadınlar hamilelikte kan gelmesi durumunu geçiştirmektedirler. Ama hamilelikte kanama yaşayanlar bunu mutlaka uzman bir hekime danışmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalılar.

Hamileyken Adet Olunur Mu? 1

Hamilelikte adet görme durumu bir başka sebebe daha dayanabilmektedir. Hamileliğin başlarında kadınların büyük çoğunluğunda hafif vajinal kanamalar yahut lekelenmeler görülebilmektedir. Hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi fazla yoğun olmadığı sürece ciddi bir problem oluşturmaz.

Hamileyken Adet Olunur Mu Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk üç ayında oluşan kanamaların sebeplerinden birisi de implantasyon kanamasıdır. Buna halk tabiriyle yerleşme kanaması da denilir. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu meydana gelen kanamalar döllenmeden sonra 10 gün içinde gerçekleşir. Bazı kadınlar da bu yerleşme kanamalarını adet kanaması zanneder ve üzerinde durmaz.

Hamileyken Adet Olunur Mu Belirtileri Nelerdir? 1

Ama yerleşme kanamaları adet kanamalarına göre daha düzensiz ve hafif özelliktedir. Normal ve yolunda giden bir gebelik sürecinde bu türden kanamaların olmaması gerekir. Bu sebeple hamilelikte kanama yaşayanlar bu durumun altında yatan sebepleri araştırmalı ve mutlaka hekime görünerek konuyla ilgili tetkik yaptırmalıdır.