Hangi Hastalıklar Hangi Vitamin Eksikliklerinde Ortaya Çıkar?

tarafından
327
Hangi Hastalıklar Hangi Vitamin Eksikliklerinde Ortaya Çıkar?

Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun vitaminlere ihtiyacı vardır. Vücudun işlevlerini yerine getirmesi için bütün vitaminlerden yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir. Vitamin eksikliklerine bağlı olarak birçok hastalık ortaya çıkmaktadır. Hastalıklar ilerlediğinde vücut, bazı sinyaller vererek vitamin eksikliğini belli etmektedir.

Hangi Hastalıklar Hangi Vitamin Eksikliklerinde Ortaya Çıkar? 1

Vitamin Eksikliğine Bağlı Hastalıklar

C vitamini: Vücut direnci açısından gerekldiri. Özellikle kış aylarında gribal ve enfeksiyonel hastalıklardan korunmak için C vitaminin mutlaka alınması gerekmektedir. Turunçgiller, havuç, ve yeşilliklerde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini eksikliğinde, yorgunluk, enfeksiyonel hastalıklar, grip, egzama ve diş eti hastalıkları ortaya çıkar.

B1 vitamini: Sinir sistemi için gereklidir. Eksikliğinde sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkar. Peynir, yumurta ve tahıllı gıdalarda bulunmaktadır.

[reklam id=1]

B6 vitamini: Kalbin işlevini yerine getirebilmesi, böbreklerin düzenli çalışması ve kolestrolün dengeli olabilmesi için vücudun B6 vitaminine ihtiyacı vardır. B6 eksikliğinde gözlerde  ve nefes problemleri ortaya çıkar. Sinirlilik hali ve kansızlık da B6 eksikliği olanlarda görülebilir. Havuç, yeşillik, tavuk ve yumurtada B6 bol miktarda bulunur.

B12 vitamini: Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitamindir. Eksikliğinde dudaklar çatlar, yorgunluk oluşur, kansızlık ortaya çıkar, sinir sistemi zayıflar ve beyin fonksiyonları bozulur. Sakatat, süt, peynir ve yoğurtta bulunur.

A vitamini: A vitamini, vücuda enerji verir.  Tansiyonu dengeler ve göz hastalıklarının oluşmasını engeller.  Eksikliğinde yorgunluk, yüksek tansiyon ve göz hastalıkları oluşur. Patates, kabak, havuç, ıspanak ve şalgamda bulunur.

Hangi Hastalıklar Hangi Vitamin Eksikliklerinde Ortaya Çıkar? 2

D vitamini: Kemik hastalıklarından korunmak için gereklidir. Eksikliğinde, başta kemik erimesi olmak üzere, farklı kemik hastalıkları ortaya çıkar. Balık, süt ve süt ürünleri ile güneş ışığında A vitamini bulunur.

E vitamini: Eksikliği, kalp ve damar hastalıklarına, kemik hastalıklarına ve böbrek hastalıklarına yol açar. Ispaanak, pazı, soya, ceviz ve sarımsakda bulunur.

K vitamini:  Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kuruyamiş,  ayçekirdeği, marul, maydonoz ve karanfilde bulunur. Eksikliği, halsizlik, dolaşım hastalıkları ve kanser hastalıklarına kadar ilerleyen ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Çinko: Eksikliğinde egzama ortaya çıkar. Susam, tahin, yeşillik ve kuruyemişlerde bulunur.

Folik asit: Vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereken vitamin türüdür. Eksikliği, anemi, yorgunluk, depresyon ve eklem ağrılarına yol açar. Koyu yapraklı sebzeler,  kuruyemiş, sakatat ve baklagillerde bulunur.

Omega 3: Damar sertliği, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyondan korur. Beyin gelişimi için faydalıdır. Özellikle çocukların beslenmesinde mutlaka omega 3 alması gereklidir. Balık, ceviz ve keten tohumu, omega 3 açısından zengindir.

Hangi Hastalıklar Hangi Vitamin Eksikliklerinde Ortaya Çıkar? 3

Görüldüğü gibi, sağlıklı ve zinde bir yaşam için bütün vitamilerden alınması gerekmektedir. Çünkü her vitaminin vücut için faydası bulunmaktadır. Günlük beslenme düzeninde yer alan sebze-meyve, süt ve süt ürünleri, yeşillikler, et çeşitleri ve kuruyemişler, vücut için gereken vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.