Haşlanmış Patates Nasıl Yapılır?

tarafından
2535
Haşlanmış Patates Nasıl Yapılır?

Her evde mutlaka bulunan bir sebzedir patates yaz kış demeden her mevsim herkesin sofrasında yer alır. Patates ile birden çok yemek yapılmakta kolay yemeklerin vazgeçilmezidir. Patates ile yaptığınız yemeklerden kilo almak istemiyor iseniz kızartma asla yapmayınız.

Haşlanmış Patates Nasıl Yapılır?

Kızartma yaparken patateslerin nişasta ve protein miktarını içine yağ ile çekince kilo yapar. Suda haşladığınız patates içerisindeki nişasta ve protein miktarını suya bırakır ve buda size kilo yapmaz bu yüzden haşlanan patates tüketiminden size asla zarar gelmez.

Patatesin içerisinde nişasta değeri çok yüksektir. Aynı zamanda potasyum folik asit fosfor ve lif değerleri de çok yüksektir. Sağlımız açısından yüksek olan bu sebze mutfağımızda hiç eksik etmeyiz tabi ki de patates nasıl haşlanır püf noktalarını size vereceğim.

[reklam id=1]

  • Patates nasıl haşlanır püf noktaları: ne kadar patates haşlamak istiyor iseniz patatesleri alın üzerindeki toprakları iyice temizlenecek şekilde bol suda yıkayınız.
  • Patateslerin daha çabuk kolay soyulmasını istiyor iseniz bıçakla üzerlerinden çizik atarak kabukları haşlandıktan sonra daha çabuk soyulacaktır.
  • Bir tencere alın ve patatesleri içine güzelce yerleştirin. Patateslerin üzerleri geçecek şekilde su doldurun.

Haşlanmış Patates Nasıl Yapılır? 1

  • Patateslerin hemen haşlanmasını sağlamak için suyun içine bir tutam tuz atın. Tuz patatese güzel bir tatta vermiş olacaktır.
  • Haşlanırken patatesleri bir çatalla üzerine batırarak kontrol ediniz.
  • Haşlandığına emin olduğunuz patatesleri tencereden alıp içi buz dolu bir suya atınız ve bu sayede kabukları daha kolay soyulacaktır.
  • Bu saydıklarımız patateslerin kabukları soyulmadan yapılan önerilen pişirme yöntemi idi
  • Kabukları soyularak yapılan pişirme yöntemi ise bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracak bir yöntemdir.
  • Patatesleri güzelce yıkayınız. Ve kabuklarını soyunuz. Soyulan patatesleri küp küp doğrayınız doğradıktan sonra bir tencereye patatesleri ekleyip üstü geçene kadar su katın. Bu sayede patatesleriniz kolayca haşlanacaktır. Patatesler haşlanmış ve doğranmış şekilde yemeye hazırdır.

Patates başka nasıl haşlanır derseniz patatesleri güzelce yıkadıktan sonra bir düdüklü tencereye koyunuz. Patateslerin üzeri geçecek şekilde su ekleyiniz. Bir tutam tuz attıktan sonra ağzı kapatılan düdüklü tencere 3-5 dk. İçerisinde patatesler haşlanmış olacaktır. Düdüklü tencereden çıkarttığınız patatesler kolayca soyulacaktır.

Patates haşlar iken haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı sirke ilave ederseniz patatesleriniz hem çok

Haşlanmış Patates Nasıl Yapılır? 2

Kolay soyulacaktır hem de vitamin değerleri kaybolmamış olacak.

Haşlanmış patates nasıl saklanır: patatesleri ezerek kullanmak ister iseniz bu işinize daha çok yarar. Ezdiğiniz patateslerin üzerine bir miktar tuz attıktan sonra soğumaya bırakınız. Soğuyan patatesler cam bir saklama kabına alarak ağzı sıkıca kapandıktan sonra buzdolabında 1,2 gün saklaya bilirsiniz. Tüm olarak saklayacağınız patates biraz sizi zorlar soğuyan patatesi ezemezsiniz çok hoş bir tadı da olmaz. Sizde ezerek muhafaza ediniz.

Haşlanmış patates ile ne yapılır derseniz damak zevkinize göre her şey yapabilirsiniz köfte salata püre börek gibi birçok yemek yapılabilir.

Patates püresi yapmak için 2 adet orta bot patates yarım su bardağı süt 1yemek kaşığı tereyağı rendelenmiş kaşar peynir birazda tuz

Haşlanmış Patates Nasıl Yapılır? 4

Patatesleri soyup yıkayın iri iri doğrayıp tencereye koyun üzeri geçene kadar su ekleyin biraz tuz ilave edip haşlayın. Patatesler yumuşayınca suyunu süzün. Patatesler sıcakken üzerine hemen tereyağı ilave edin patateslerle beraber ezilerek püre kıvamına getirin. Püre kıvamına gelen patatese kaşar rendesini ekleyip çatalla tekrar ezin. En son olarak süt ilave blenderden geçirerek patates püresini hazır hale gelir.

Bu nefis patates püresini et yemeklerinim yanında servise sunarak mutlaka deneyiniz.