Havuç Yağının Saça Faydaları

tarafından
6388
Havuç Yağının Saça Faydaları

Havuç Yağının Saça Faydaları
Havuç, canlı turuncu rengi ile hem iştah açan hem de başta gözler olmak üzere pek çok organımız üzerinde faydalı tesirleri olan lezzetli bir sebzedir. Kardan adam burunlarının yegane malzemesi de olan havuç, karoten içeriği sayesinde, haricen kullanımlarda da cilt ve saç üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.


Karoten, karaciğerde depolanıp gerekli olduğu zaman A vitaminine dönüşebildiğinden, provitamin grubuna girer. Güçlü gözler ve çelik gibi bir bağışıklık sistemi için yeterli miktarda havuç tüketilmesi gerekir. Yüksek dozda havuç ve havuç suyu tüketiminde, cilde doğal bir bronzluk kazandıran karoten, özellikle yıpranmış ve cansız saçlar üzerinde de yapıcı ve onarıcı gücüyle bilinir. Saçlarınızın güzelliği için havuç tüketmenin yanı sıra, havuç yağı maskeleri ile de terapi uygulayabilirsiniz.

havuc-yaginin-saca-faydalari1

Havuç Yağı
Doğal, işlenmemiş sebze yağı içinde kurutulan ve rendelenmiş havuçtan elde edilen havuç yağı, yüksek oranda B,C, D ve E vitaminleri ve 600’den fazla karotenoid (güçlü antioksidan) ile, en önemlisi A vitaminine dönüşen beta-katoren içerir.

İçeriğindeki A, C, E vitaminleri, beta-karoten, potasyum ve diğer antioksidanlar sayesinde, saçları besleyen ve yumuşatan havuç yağı, ipeksi ve ışıldayan saçlara kavuşmanızı sağlayacak bir iksir gibidir. Sadece saç tellerinde değil, saç derisinde de iyileştirici etkileri olan havuç yağı, düzenli kullanım sayesinde saçlarda kalıcı tesirler sağlar.

havuc-yaginin-saca-faydalari3

[reklam id=1]

Havuç Yağının Saça Faydaları
Beta karoten, potasyum, çeşitli antioksidanlar  ve A, C, E vitaminleri gibi, saçlar için çok faydalı maddeler ihtiva eden havuç yağı, kafa derisini nemli tutarak, saçların kurumasını ve kırılmasını engeller. Zengin içeriği ve besleyici özelliği ile saçı parlatır ve yumuşatır. Havuç yağı ile  beslenen zayıf saçlar güçlenir ve normalden hızlı uzar. Kırık uçlar onarılır, kendine gelir. Havuç yağı ayrıca kafa derisinde de yumuşaklık ve nemlenme sağlar.

havuc-yaginin-saca-faydalari4

Havuç yağı bakımı
Bir kaseye yarım çay bardağı kadar havuç yağı dökün ve bu yağla, saç derinize masaj yapın. Kan akışını hızlandıran  ve saç köklerinin beslenmesini sağlayan bu masajı 10-15 dakika boyunca uygulayın. Kalan havuç yağını saç uçlarınıza yedirin ve yarım saat bu şekilde bekledikten sonra şampuanla yıkayın.

Düzenli kullanım sonucunda yaklaşık 1 ay sonra, saç derinizin ve saç tellerinizin yumuşayıp parladığını; saçlarınızdaki kopmaya bağlı dökülmelerinin azaldığını göreceksiniz.

Havuç, havuç suyu ve yağı, vitamin yüklü yapısıyla son derece faydalı bir sebze; ancak dahili veya harici olarak aşırı miktarda alındığında, son derece toksik olabilir ve ciddi nörolojik etkiler gösterebilir; cilt kuru, pul pul olabilir ve bronzlaşmış bir ‘turuncumsu’ olmasına neden olan hipervitaminoza yol açabilir. Uygun ve yeterli dozda tüketildiğinde ise havuç ve havuç yağı ile güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

havuc-yaginin-saca-faydalari2