Hepatit B Belirtileri

tarafından
354
Hepatit B Belirtileri

Hepatit B başlarda hafif bir hastalık olarak ortaya çıkmıştır. Ancak hafif bir hastalıktan ömür boyu süren bir hastalık durumuna gelmiştir. Siroz ile karaciğer kanseri hastalığına kadar devam edebilecek bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Hepatit B hastalığı, hepatit virüsü ile meydana gelmektedir. Hepatit B tam olarak akut bir şekilde olmakla beraber kronik de olabilir.

Akut olarak gerçekleşen bir Hepatit B hastalığının 6 ay gibi bir süre zarfında geçmemesi bu durumun kronik bir hale gelmesini sağlar. Enfeksiyon durumunun tam olarak kronik hale gelmesine bağlı olarak ömür boyu bu durum devam edecektir. Hepatit B’den tam olarak korunma durumu ise aşı ile gerçekleştirilmektedir.

Hepatit B hastalığının kronikleşme oranı ise akut halinde olan yaş ile son derece alakalıdır. Kronikleşme durumunun tam olarak artış göstermesi ile yaş ile son derece alakalıdır. Bebeklerde görülen bir Hepatit B durumunda kronik bir hale gelmedi %85 seviyelerinde olarak bilinmektedir.

[reklam id=1]

Bu durum çocuğun yaşı ilerledikçe değişimler göstermektedir. Erişkenlerde tam olarak bu durum %5 gibi küçük seviyelerdedir. Erişkenlerin bu duruma bağlı olarak kronik bir Hepatit B yaşaması son derece düşük bir ihtimal olarak gözlenmektedir.

Hepatit B testi kan ile bulunmaktadır. Bilindiği üzere Hepatit B’nin başka bir kişiye geçme sürecinin kan yoluyla olduğu gibi diğer vücut sıvılarına bağlı olarak da geçmektedir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B bulaşma durumları şöyle gerçekleşmektedir;

 • Doğum sırasında anne de bulunan Hepatit virüsü çocuğa rahat bir şekilde geçmektedir.
 • Uyuşturucu kullanımları sırasında enjektör durumu ile geçmektedir.
 • Ev içerisinde jilet gibi eşyaların ortak kullanımında geçiş sağlanabilir.
 • Sarılık belirtileri arasında çocuklar da bazı zamanlarda hiçbir şekilde göstermeyebilir. Belirti olma durumlarında ise şunlar gerçekleşebilir;
 • Yüksek bir ateş olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi halsizlik durumu söz konusu olmaktadır. Yemek yeme durumlarında son derece iştahsızlık ortaya çıkmaktadır. Bu durumlara bağlı olarak bulantı ile kusma söz konusu olabilir. Göz ile cilt üzerinde gerçekleşen sararma durumu en gerçekçi belirti olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Hepatit B testi tam olarak kap yoluyla yapıldığı için net bir şekilde sonuç ortaya koymaktadır. Kan testine bağlı olarak akut ya da kronik bir durum olduğu öğrenilebilir.

Hepatit B Belirtileri 2

 • Kronik bir şekilde gerçekleşen bir Hepatit B’nin uzman bir doktora görünmesi son derece önemlidir. Uzman doktor sayesinde önerilen durumlara uyulması gerekmektedir. Alkol kullanımı kesinlikle olmamalıdır.

Kronik Hepatit B’nin Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B hastalarının %15-25’inde belirli bir vakit sonucunda siroz ya da karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer hastalıkları gelişir. Karaciğerinde hastalık ilerleyen birtakım şahıslarda dahi herhangi bir bulgu görülmeyebilir.

 • Hepatit B virüsü taşıyan hastaların %70’inde bulgu görülmez.
 • Yani hepatit B virüsü taşıyan biri uzun bir vakit bu virüsün organlara verilen hasardan haberdar olmadan yaşamını sürdürebilir.
 • Hepatit B virüsü taşıyan hastaların %30’unda ise ateş, halsizlik, kas ve mafsal ağrıları gibi açıklanan görülebilir.
 • Hepatit B virüsü taşıdığınızdan şüpheleniyorsanız netlikle test yaptırın. Hepatit B virüsü detaylı ilaçlarla denetim altına alınabilmektedir ve siroz, karaciğer yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara yol açması önlenebilmektedir.
 • Hepatit B 2’ye ayrılır.

Hepatit B Belirtileri 3

 • Akut hepatit B’de virüs 1-3 ay arası etkindir ve genelde beden kendi kendini temizleyerek bu virüsten kurtulur. Kronik hepatit B ise 6 aydan uzun vaktin enfeksiyonlardır.

Kronik hepatit B’nin bulguları akut hepatit B bulgularına oranla daha hafiftir ve açıklanan birtakım durumlarda meydana çıkıp daha sonra kaybolabilir. Kronik hepatit B bulguları bireyin sağlığında bir problem olduğunu anlamasını sağlayacak kadar dikkat çekici olmayabilir.