Hıçkırık Nasıl Geçer

tarafından
2276
Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırık Nasıl Geçer
Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki diyaframın istem dışı kasılması gırtlak bölgesinin aniden kapanmasına yol açar. Bu kapanma sırasında da bizin bildiğimiz o meşhur hıçkırık sesini duyarız. Frenik sinirlerin etkilendiği bu olayda kasılmalar birkaç saniyede bir gerçekleşir.  Sadece diyaframda değil, kaburgalarda da görülebilir. Bebekler de dahil her yaştan insan hıçkırabilir.

Hıçkırmak aslında istemsiz bir kasılmadır. Olay her ne kadar fiziksel olsa da psikolojiktir de. Çünkü stres altındaki insanlar daha hızlı nefes alıp verdikleri için hıçkırık mekanizmasını tetikleyebilirler.

Kısa süreli olan bu kasılma reaksiyonu genel anlamda bir hastalığın ya da problemin işaretçisi değildir. Hızlı yemek yemeden, hava yutmadan, aşırı gülme, aşırı sigara ve aşırı alkolden kaynaklanan hıçkırıklar sorun olmayan hıçkırıklardır. Ama; eğer hıçkırık birkaç günden daha fazla, 30 güne kadar sürerse inatçı, 30 günden daha fazla sürerse de dirençli olarak adlandırılır. Uzun süreli hıçkırıklarda problem olabilir.

Örneğin 3 haftayı geçen öksürükler, kronik böbrek yetersizliğine bağlı aşırı kalp büyümesi, üst karın bölgesi ameliyatı, akciğer hastalıkları (zatürre vs.) yemek borusu tıkanıklıkları, diyafram fıtığı gibi ciddi problemler de hıçkırığa neden olur. Ama etkileri uzun sürdüğü için hıçkırık hemen geçmez.  Bu tip durumlarda hekim kontrolü önemlidir.

Hıçkırık Neden Olur

Hıçkırık-Nasıl-Geçer1Hıçkırık oluşumuna dair yapılan araştırmalar göstermiştir ki, temellerinde psikolojik etmenler de vardır. Strese bağlı olarak derin nefes alıp vermek hıçkırığa neden olur. Derin nefes alarak vücutta yaratılan karbondioksit/oksijen dengesizliği nedeniyle kaslarda istemsiz kasılmalar yaşanabilir. Diyafram gerilebilir. Ayrıca derin nefes alma hava yutmaya, mide şişkinliğine ve gaza sebep olacağı için bunlar da hıçkırığa neden olabilir. İşin ilginç yanı, psikolojik etkilere bağlı olarak stres hıçkırıkları en çok kadınlarda görülür. Kadınların %90’ı strese bağlı olarak hıçkırmaktadır. Bu oran erkeklerde oldukça düşük, %10 kadardır.

Hıçkırık tedavisi için belli başlı yöntemler vardır. Bunlardan ilki buzlu su, limon ya da sirke suyu içmek veya bir tatlı kaşığı tuz ya da şeker yemektir. Hıçkırığın geçmediği ve rahatsızlık vermesi durumumda kas gevşeticiler kullanılabilir. Eğer hiçbir şekilde geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hıçkırık bir hastalık kaynaklı değilse, doktor, boyundaki karotis damara masaj yaparak ya da frenik sinire anestezik vererek hıçkırığı geçirebilir.

[reklam id=1]

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Hıçkırık hızlı soluk alıp vermeye bağlı diyafram kasılmasının gırtlağı kapatması olayı olduğu için bu istemsiz olay bebeklerde sıklıkla görülebilir. Örneğin 1 yaşına kadar bebeğin geçirdiği hıçkırıklar normal bir refleks sayılır. Elbette bebeklerde hıçkırığın tek nedeni soluk alıp verme değildir. Emzirme sonrasında yaşanan şişkinlik, ani hava yutma ve hatta heyecan dahi bebeğin hıçkırmasına sebep olur.

Bebeklerde-Hıçkırık-Nasıl-Geçer

Öncelikle bebeğin beslenmesine dikkat edilmelidir. Bebeğin yemeklerden sonra gazının çıkarılması önemlidir. Bebekte hıçkırık fazla görülüyorsa gazını çıkarmak için yemek sonrasının beklenmesine gerek yoktur. 10 dakikada bir bu işlem tekrarlanmalıdır. Eğer hıçkırık geçmiyorsa bir çay kaşığı suya bir damla limon karıştırılıp verilebilir. Limonun yaratacağı diyafram irritasyonu bebeğin nefesini tutmasını sağlayacağı için hıçkırığı hızlıca kesebilir. Yalnız, limon asidik olduğu için pek sık önerilmez.