Himalaya Tuzu Faydaları

tarafından
16979
Himalaya Tuzu Faydaları

İsmi çok sık duyulmasına rağmen, içeriği ve faydaları merak edilen Himalaya tuzu nedir, bilinen klasik tuzdan farklı mıdır, Himalaya tuzunun faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını verelim istedik. Tuz, sağlık açısından vücudun ihtiyaç duyduğu; ama fazlasının da sağlığı olumsuz etkilediği bir bileşen olarak hayatımızda oldukça büyük bir yere sahip. Ama bizler gün içinde mutfağımızda ve sofralarımızda ne tür tuzlar kullanıyoruz, bu tuzlar sağlığımızı nasıl etkiliyor, hangi tuz daha sağlıklıdır sorularının doğru yanıtlarını bulmak ve bunu hayatımıza entegre etmek durumundayız.

Himalaya tuzu, en sık kullanılan bildiğimiz rafine sofra tuzundan çok farklıdır. Sofra tuzu, denizlerden ve çok eskiden bir iç deniz olan ve sonradan suları çekilince tuz deposu olarak kullanılan Tuz Gölü’nden elde edilmektedir. Tuz kullanımı sadece tansiyon hastaları için değil, sağlıklı olan herkes için zararlıdır. Sofra tuzu, vücut için gerekli ve faydalı mineralleri vermekten ziyade, damak tadına hitap eder. Oysa Himalaya tuzu son derece güçlü ve faydalı mineralleri içerir. Himalaya tuzunun sağlık üzerindeki faydaları fark edilmiş ve son zamanlarda aranılan ve kıymetli bir tuz haline gelmiştir.

Himalaya tuzunun faydaları oldukça fazladır. Himalaya tuzunun, şeker hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları, astım, yüksek tansiyon, alerji, mide ağrısı, mide ekşimesi, bel ağrısı, göğüs ağrısı, eklem yangısı, kolit ağrısı, migren, obezite, romatizmal ağrılar, kemik erimesi, gut, böbrek taşı, gebelikte mide bulantısı, alkol ve sigara bağımlılığı, soğuk algınlığı, siğil, egzama, bronşit, sivilce, akne, el ve ayak mantarı, sedef, epilepsi, deri iltihabı ve kanser gibi çoğu hastalığa iyi geldiği belirtiliyor.

Himalaya Tuzu Faydalari

Himalaya tuzu, kristal kaya tuzudur. Çökme ve birikme şeklinde değil, sıkışma yoluyla oluşur. Himalaya tuzu ortalama 250 milyon sene önceki denizlerin kuruması ve tuzların o zamandan bu yana çok yüksek basınç altında muhafaza olması sonucunda oluşur.

Milyonlarca yıl boyunca yüksek basınç altında kaldığından morfolojik yapısı incelen, tüketildiğinde diğer tuzlara göre hücreye daha kolay nüfuz eden ve diğer tuzlara göre vücuttan daha kolay atılan Himalaya tuzunun rezervleri, Himalaya dağının Pakistan sınırı içinde kalan bölgede bulunur. Himalaya tuzu Sağlık Bakanlığı’nın verdiği onay belgesi ile satılmaktadır.

[reklam id=1]

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır

Himalaya tuzu bir ilaç değil, naturel bir gıdadır. Himalaya tuzu, sağlık problemi olan insanların eski sağlıklarına kavuşması için değil, var olan sağlığı korumak için kullanılacak doğal ve çok faydalı bir maddedir. Sağlığı korumanın en ideal şekli ve zamanı, sağlıklı olunan  dönemler ve bu dönemlerde gösterilen tutumlardır. Sağlığı, bir gün bozulabilecek bir mekanizma olarak görüp, o mekanizma düzgün çalışırken gereken önlemleri almak en doğrusudur.

Himalaya tuzunun en yaygın kullanılma sebebi tansiyon hastalığıdır. Hekimler tansiyon hastalarına rafine sofra tuzunu yasaklarken, doğal ve orijinal Himalaya tuzunu önerebilir. Himalaya tuzu yükselen tansiyonu indirmek için değil, tansiyona sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Her gün vücut için gerekli miktarda su tüketmek, özellikle yüksek tansiyon hastaları için son derece önemlidir.

Himalaya Tuzu Nasil Kullanilir

  • Himalaya tuzunu cam bir kavanoza 2-3 santim olacak şekilde boşaltın ve tuzun üzerini 3-4 santim geçecek kadar içme suyu ilave edin. Kavanozun kapağını kapatın ve tuz- su karışımının %26’lık doymuşluk oranına ulaşması için yaklaşık 2 saat bekleyin.
  • Bu karışımı 1. hafta 2.5 litre suya 1 çay kaşığı
  • 2. ve 3. hafta 2.5 litre suya 2 çay kaşığı karıştırarak kullanın
  • Sonraki haftalarda sağlıklı insanlar gibi içtiğiniz her bardak suya 1 çay kaşığı ilave ederek kullanın.

Himalaya tuzu ile hazırladığınız karışımı düzenli olarak kullandığınızda hücreleriniz gerekli olan su ve minerali alabileceğinden, hücre içindeki kuraklık da giderilmiş olur. Bu da yüksek tansiyon tedavisinde son derece önemlidir.

Himalaya Tuz Lambası Zararları

İnsanlar genelde yağmurda yürürken, deniz kenarında dolaşırken, yani doğal su kaynaklarına yakınken kendilerini daha gevşemiş, mutlu, huzurlu ve iyi hisseder. Çünkü bu ortamlarda negatif iyonlar daha yoğundur. Havada bulunan bakterileri azaltan negatif iyonlar, aynı zamanda havaya tazelik ve canlılık da verir.

Himalaya tuzları Pakistan’ın kuzeybatısındaki Himalayalar’ın eteklerinde çıkıyor; çünkü bu coğrafi alanı çevreleyen deniz zaman içinde buharlaşıp yok olunca denizin içinde bulunan tuz tabakası üst üste birikmiş halde kristalleşmiş ve tertemiz halde Himalaya tuz rezervlerini oluşturmuştur.

Himalaya tuzu lambası da, bu tuzlardan yapılmaktadır. Himalaya tuzu lambası bilgisayar ve televizyon ekranlarından yayılan radyasyonu azaltmak, sigara dumanını etkisiz hale getirmek, ofislerdeki stresi ve gerginliği azaltmak ve konsantrasyon sağlamak için kullanılmaktadır.

Himalaya Tuz Lambasi Zararlari

Himalaya tuzu lambası, yaydığı negatif iyonlar sayesinde tıpkı yağmurda ıslanmak, deniz kenarında yürümek gibi rahatlatıcı ve gevşetici bir konfor sağlar.  Böylelikle iç mekanların hava kalitesi artmış olur. Negatif iyonlar, canlılık ve zindelik hissi vermesiyle; uykusuzluk, ruhsal yorgunluk ve strese iyi gelmesiyle, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle, işteki verimi ve motivasyonu artırmasıyla, akciğer kapasitesini yükselterek astım hastalığına iyi gelmesiyle bilinir ve bu negatif iyonlar Himalaya tuzu lambası tarafından bolca yayılır. Görülüyor ki bedende enerjinin artması ve olumlu bir ruh hali için negatif iyon gereklidir. Sırf bu özellikleri yüzünden negatif iyon yayan cihazlar üretilmiştir. Himalaya tuz lambaları ise zaten bu işi doğal olarak yerine getiren ve tamamen doğal olan maddelerdir.

Kaya tuzunun içine lamba yerleştirilmesiyle oluşturulan ve ısı yükseldikçe ortama negatif iyon yayan Himalaya tuzu lambası, vücuda bilinen herhangi bir zarar vermez.

Bir de Himalaya tuzu sabunu vardır ki, gerçek anlamda sabun değil Himalaya tuzu kayasıdır. Himalaya kristal tuzundan yapışmış Himalaya tuzu sabunu cilde doğal bakım sağlar. Himalaya tuzu sabunu cildi dezenfekte eder, temizler, besler ve nemlendirir. Himalaya tuzu sabunu son derece güçlü bir temizleyici olduğundan, duş sırasında başka temizlik malzemesi kullanımı gerekmez.

Himalaya Tuzu Fiyatı: Himalaya tuzunun fiyatı, her mecraya, marka ve ebada göre değişkenlik arz eder. 10 TL’den 35 TL’ye kadar fiyatlandırma yapılabilir.