Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır

tarafından
1975
Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır?

Tropik bölgelerde yetişen ve meyvesi yenen bir palmiye türü olan Cocos Nucifera, yani Hindistan Cevizi ağacının, aynı adı taşıyan lezzetli ve hoş aromalı meyveleri, hem sütü çıkarılarak hem de etli kısımları yenerek, aynı zamanda kurutularak pasta ve tatlılarda da kullanılarak  nefis bir damak şöleni sunar bize. Hindistan cevizi, besleyici öğeleriyle mutfakları şenlendirirken, içeriğindeki zengin mineraller sebebiyle, kendisinden şampuan, krem, losyon gibi kozmetik ürünlerin muhteviyatında da faydalanılır.

Bu nefis ve faydalı meyveyi yemek ayrı bir çaba ister zira kabukları çok sert olan Hindistan cevizinin o bembeyaz meyvesine ve sütüne ulaşabilmek için biraz uğraş gerektirir. Dış kabuğu hayli sert olan bu tropik meyvenin iç kısmına ulaşabilmek için tornavida, çekiç, bıçak gibi alet ve edevattan yardım almak gerekecektir.

Önce Hindistan cevizinizin üzerindeki tüyleri soyarak temizleyin. Cevizin üst kısmında en yumuşak bölgesi olan siyah bir nokta vardır, o noktayı tornavida yardımıyla delmeye çalışın. Açtığınız delikten Hindistan cevizi suyunu, ağız kısmına temiz ve ince bir tülbent gerdiğiniz bardağa boşaltın. Bu işlemle kırıntı, toz, kabuk gibi fazlalıkların bardağa dolmasına engel olmuş olursunuz.

Hindistan cevizi suyu eğer acımsı yahut ekşiyse, bozulmuş demektir.

Eğer Hindistan cevizinin kabuğunu kırmayı başaramadıysanız, Hindistan cevizini yaklaşık 15 dakika 200 derece fırında ısıtabilirsiniz. Böylece kabuğu daha kolay kırılır hale gelecektir.

Hindistan-Cevizi-Nasıl-Kırılır1

 

[reklam id=1]

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Hindistan cevizi nasıl açılır? sorusunu şöyle cevaplayabiliriz.

Hindistan cevizini yemek biraz meşakkatlidir ama usulünü bilirseniz o sert kabukların altındaki bembeyaz ve leziz süte ve enfes meyveye ulaşabilirsiniz.

Önce Hindistan cevizinin üzerindeki kılları kazıyarak temizleyin. Bunu yapmazsanız, cevizi açtığınızda meyvenin suyu ve etli kısmı toz ve kılla dolacaktır. Hindistan cevizini tornavida ve çekiçle deldikten sonra suyunu bir bardağa boşaltıp, yan yatırıp kabuğu kırın ve alt kabuğu da soyup, içini afiyetle yiyin.

Hindistan-Cevizi-Nasıl-Kırılır2