Hint Kınası Saça Nasıl Yapılır

tarafından
41503
Hint Kınası Saça Nasıl Yapılır

Hint Kınası Saça Nasıl Yapılır
Kına, Arabistan’da yetişen kına ağacı yapraklarının kurutulup öğütülmesi ile elde edilen ve renk verici bir tozdur. Ağrı, ateş yanığı ve çeşitli yaralara iyi gelen kına, bu özelliklerinden ziyade, daha çok  saçlara verdiği turuncumsu kızıllıkla bilinir ve tanınır. Doğal saç boyası görevi de gören kına sadece küçük yerleşim bölgelerinde değil, modern şehirlerde de pek çok kadının tercihi haline geldi.

Son zamanlarda ise, çoğunlukla eller üzerine nakşedilmiş çiçek ve sarmaşık motifleriyle tanıdığımız Hint kınası, saçlarda da renk verici olarak kullanılıyor. Saç boyalarının kimyasal içeriklerinden rahatsızsanız ve saçlarınızı daha doğal maddelerle renklendirmek istiyorsanız, bunu Hint kınası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hint kınası, saç boyalarına göre hem daha sağlıklı, hem de uzun süre rengini koruyan ve saçları yıpratmayan özelliğiyle renk verebilmektedir.

hint-kınası-nasıl-hazırlanır,Hint Kınası Nasıl Hazırlanır
Hint kınası saça nasıl yakılır diyorsanız önce aktardan istediğiniz bir renk Hint kınası alın. Saçlarınız omuz hizasındaysa 1 paket, daha uzunsa 2 paket Hint kınası gerekir. Bir miktar limon suyu (hazır satılan limon sularından da kullanabilirsiniz), 1 tatlı kaşığı badem yağı (tercihe bağlı) ve eldiven, kına yakma işlemi için gerekli malzemelerdir. Eğer Hint kınasının renginin koyu olmasını istiyorsanız limon suyu yerine soğan kabuğu suyu kullanabilirsiniz ve eğer saçlarınız fazla yıpranmışsa badem yağına ilave olarak zeytinyağı da kullanabilirsiniz

[reklam id=1]

Hint Kınası Nasıl Kullanılır?
Tüm malzemeyi tercihen cam bir kasede iyice karıştırın ve karışımın ağzını kapatarak 1 gece bekletin. Ertesi gün kınayı saç diplerinizden başlayarak, saçlarda hiç boyanmamış yer kalmayacak şekilde saçlarınıza sürün. Yaklaşık 1,5 saat sonra saçlarınızı yoğun parfümlü bir şampuanla yıkayın ve güzelce durulayın. Kına kokusu yaklaşık 6 saat sonra kaybolacaktır. Kına uygulamasını 2 ayda bir yapabilirsiniz. Hint kınası ile saç boyama işlemi sanıldığı kadar zor ve karmaşık değildir.

Hint-Kınası-Nasıl-Kullanılır

Hint Kınası İle Saç Boyamanın Zararları
Saçlarınızı Hint kınası ile boyamaya karar verdiğinizde, bu karar son kararınız olmalı; zira Hint kınası işlemiş bir saç, normal saç boyasını tutmayacaktır.

Saçlarınızı Hint kınası ile boyarken eldiven giymez ve boyun bölgenizi bir havlu ile kapatmazsanız, teninize bulaşan kına uzun süre çıkmayacaktır.

Hint kınası kuru saç tipinde dökülmeye sebep olabilir. Saçlarınız kuruysa Hint kınası kullanımı önerilmez.

Hint Kınası İle Saç Boyamanın Faydaları
Hint kınası tamamen doğal bir renklendirici olduğu için saçlarınız zarar görmeden doğal kahve, siyah ve kızıl tonlara kavuşabilirsiniz.

Antibakteriyel özelliği olan kına, saç derisindeki kepek oluşumunu da önler. Doğal saç boyası olan Hint kınası ile boyanan saçlar daha hacimli, parlak ve sıhhatli olur.

hint-kınası-ile-saç-boyamanın-faydaları

Hint Kınası Saçtan Nasıl Çıkartılır?
Kına ile renklendirilmiş bir saçın kınadan arıtılması oldukça zordur. Kına uygulanmış saç boya da tutmayacağından, başka bir renge boyama yahut saç açma yöntemi ile kınayı arıtmak saçları oldukça yıpratır. Her gün yıkama ile kına bir nebze aksa da bu kez de saçlarda doğal yağ dengesi bozulmuş olur. Bu sebeplerden ötürü eğer saçlarınıza kına yakacaksanız bunu bir kez daha düşünmeniz gerekecek. Uzun vadeli bir kullanım hesaplıyorsanız  saçlarınızı kınalamamanızı öneriyoruz.