Hurmanın Faydaları

tarafından
1531
Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Son derece besleyici ve lezzetli bir meyve olan hurmanın popülaritesi Ramazan aylarında daha da artıyor. Şeker içermesine rağmen kan şekerini hızlı şekilde yükseltmeyen, dolayısıyla hem faydalı mineralleri vücuda kazandıran, hem de tatlı ihtiyacını bastıran hurmayı Ramazan ayı haricinde de tüketmek gerekiyor. Tadı hayli güzel olan, etli ve doyurucu özellikteki hurma meyvesi, besin değeri yönünden zengin oluşuyla da takdiri hak ediyor.

Yaş hurmanın faydaları en az lezzeti kadar takdire şayan…

Hurma meyvesi potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeriği ile son derece değerli bir meyvedir. A vitamini yönünden hayli zengin olan hurma kalp ile dost mineraller içerir.

 • Hurma, hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına son derece iyi gelir. Lifli yapısı sayesinde bağırsaklarda yumuşatıcı etki yapar ve hazmı kolaylaştırır. Bir bardak suyun içine iki adet hurmayı akşamdan koyun, 1 yemek kaşığı keten tohumu ile 1 tatlı kaşığı zeytinyağını da içine ilave edin ve sabah aç karnına için. Bağırsaklarınızı çalıştıracak ve kabızlık şikayetiniz varsa sonlandıracaktır.
 • Kansere karşı etkilidir.
 • Hafızayı keskinleştirir.
 • İçeriğindeki A vitamini ile, büyüme çağındaki çocuklar için mükemmel bir besindir.
 • Emziren annelerde sütü artırıcı özelliği vardır.
 • Her gün 2 adet hurma meyvesi tüketmek göz sağlığına iyi gelir.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Anemiye iyi gelir.
 • Yorgunluk ve bitkinliğe çok iyi gelir.
 • Hurma meyvesi, zengin kalsiyum ve fosfat içeriği sayesinde kemikleri güçlendirir ve kemik sağlığını korur.
 • Stresle savaşmayı sağlar, sakinlik ve mutluluk verir.
 • Karaciğer yağlanmasını önler ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
 • Hurma meyvesi doğal bir gençlik iksiridir. Cilde güzellik verir, yaşlanmayı geciktirir, hücre yenileyici özelliği vardır.
 • Aç karna tüketilen hurma meyvesinin bağırsak kurtlarını ve parazitleri döken bir özelliği vardır.

hurma meyvesi

Ramazan ayında iftar zamanı tüketilecek 2-3 adet hurma meyvesi hem tüm gün boyunca aç kalan vücudu besleyecek, ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin en önemlilerini sağlayacak, düşen kan şekerini dengeleyecek ve ağı tatlandırarak mutluluk verecektir. Hele bir de yanı sıra birkaç ceviz ve badem de yerseniz, vücudunuza son derece zengin, faydalı ve mükemmel bir besin akışı sağlamış olursunuz.

Hurma Kaç Kalori

Hurma meyvesinin büyüklüğü cinsine göre değişkenlik gösterir. Ortalama 15 gram ağırlığındaki 1 adet hurma kalori miktarı 42,2’dir.

Hurmanın Besin Değeri   

Hurmanın besin değerinin ne kadar yüksek olduğunu anlatmak için, “bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek hayatını devam ettirebilir” cümlesini kurmamız yeterlidir. Hurma bu özelliği ile “tek” olan meyvedir. Evet işte  bu kadar donanımlı ve değerli bir meyve olan hurma, bir insanın yaşamak için gereksinim duyduğu hemen hemen tüm mineral, element, vitamin ve besini ihtiva eden ve “mucizevi” sıfatını sonuna kadar hak eden mükemmel bir meyvedir.

Hurma meyvesi A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D, K, Folik asit, niasin, kalsiyum, potasyum, magnezyum, selenyum, kükürt, fosfor, sodyum, çinko, demir, klor, flor, mangan, bakır, iyot, oksitosin hormonu (kolay doğum yapmayı sağlar) ve organik asitler içerir.

hurmanin besin degeri

Hurma kolesterol ve alkol ihtiva etmez.

Hurma meyvesi, aynı miktarda kırmızı etin 2 katı, balık etinin ise 3 katı kadar kalori verir. Müthiş bir enerji kaynağıdır. Sadece 1-2 adet hurma yiyerek enerjinizden hiçbir şey kaybetmeden tüm gün ayakta kalabilirsiniz.

Hurma çekirdeği de son derece faydalıdır. Hurma çekirdeğinden hamilelik önleyici ilaçlar üretilir. Prostat kanserine, karın şişliklerine, toksinlere, bağırsak gazlarına, böbrek ve safra taşlarına iyi gelen hurma çekirdeği yakılarak sürme niyetine göze çekildiğinde kirpik uzatıcı etki gösterir. Aynı zamanda göz çapaklarına da iyi gelir

Hurmanın Zararları

Hurmanın bilinen hiçbir zararı yoktur. Ancak her ne kadar doğal olsa da, şeker içeren hurma kalori açısından zengindir. Fazla tüketildiğinde kilo problemine sebep olabilir. Bu yüzden hurmayı dikkatli ve ölçülü tüketmek gerekir.