İncir Reçeli

tarafından
496
İncir Reçeli

İncir Reçeli Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 •  1 kilogram kadar yeşil incir,
 •  1 kilogram kadar toz şeker,
 •  1 tane limonun suyu,
 •  1 tane çubuk tarçın,
 •  5 tane karanfil,
 •  2 su bardağı kadar su.

[reklam id=1]

İncir Reçeli Yapılışı

 1. İncirlerin kabuklarını soyun ve yıkayın. Yıkanan incirleri derin bir tencereye koyun, yeteri kadar su ile birlikte kaynatmaya başlayın. İncirler haşlanıp yumuşayınca bir kevgir yardımı ile tek tek fazla suyunu alın ve incirin acı suyunu inciri inceltmeden sıkın.
 2. Acı suyu akıtılan incirleri geniş bir tencereye dizin. Karanfilleri ve tarçını incirlerin aralarına koyun. Tencereye 1 kg kadar toz şekeri ekleyin ve kapağını kapatın. Bu şekilde yaklaşık 4 saat kadar bekletin. Buradaki amaç incirlerin suyunu salmasını sağlamak.
 3. Toz şeker ile birlikte bekleyen ve bütün suyunu tam anlamı ile salan incirlere 2 su bardağı kadar suyu az şekilde ekleyerek ve yavaş bir şekilde karıştırarak pişirin. Reçel kaynamaya başladıktan sonra arada bir kontrol ederek ve incirleri ezmeden karıştırarak yaklaşık 40 dakika kadar pişirin.
 4. Yaklaşık 40-45 dakika sonra reçele limon suyunu ekleyin ve limon ile birlikte yaklaşık 10 dakika daha pişirin. Limon suyunu koymaktaki amaç reçelin bütünleşerek kıvam kazanmasını sağlamaktır. 10 dakika sonra reçelin kıvamına bakın eğer kıvamı su gibi değilse ocağın altını kapatın ve tencereyi ocaktan alın.
 5. Reçeli oda sıcaklığında bir müddet bekletin. Yeterince bekledikten sonra kavanozlara doldurun. Reçeller tamamen soğuduktan sonra kapaklarını kapatın ve nemli bir yerde muhafaza edin. İncir reçelini ister kahvaltıda tüketin isterseniz de yapmış olduğunuz incirli tatlılarda kullanın. İncir reçeline nane katarsanız daha farklı bir aroma verecektir. Afiyet olsun…