İncirin Faydaları

tarafından
3526
İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

Yumuşak ve yuvarlak gövdesini iki elinizde tutup parmaklarınızla ikiye böldüğünüzde gözlerinizin önüne serilen dünyanın görsel şovunu bir müddet soluksuzca izlemez misiniz siz de? Kırmızı ve yumuşak iplikçiklerin ucunda onlarca çıtır çıtır altın renginde çekirdek, yumuşacık bir doku ve insanı şaşkına çeviren bir estetik. Bir ısırık aldığınızda ağzınızın içinde eriyen tatlı bir aroma ve çiğnedikçe gevrek bir yiyecek yiyormuşçasına çıtırdayan çekirdekler… İncir daha başka nasıl anlatılabilir ki? Meyve dünyasının en yumuşak dokulu, en tatlı, en çekici üyelerinden birisi olan incir, tıpkı zeytin ve üzüm gibi hem bereketi hem de kutsallığı simgeleyen varlığı ile iyi ki hayatımızda ve ne mutlu ki dünyanın belki de en güzel incirleri bizim ülkemizde yetiştiriliyor. Pazar yerlerinde sepetlerin içinde satılan bu güzeller güzeli meyve yeşil ve siyah olmak üzere iki farklı renkte dış kabuğa sahip ve nazik yapısı ile bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. Çok çiğneme gerektirmeyen, bu yüzden diş ve çiğneme problemi yaşayanların bile rahatlıkla tüketebileceği bir meyve olan taze incir ile ne zaman karşılaşsanız almayı ihmal etmeyin; zira incir lezzeti kadar faydaları ve verdiği şifa ile de göz dolduruyor. Türkiye’deki en iyi incirler Aydın’da ve Bursa Ovaakça’da yetiştirilmektedir. Dünyanın pek çok yerine buradan ihraç edilen taze incirin methini neredeyse bilmeyen yok.

İncirin en karakteristik özelliği lifli oluşudur. Bağırsak tembelliğinin en zorlu savaşçısı olan kuru ve taze incir sindirim sistemini rahatlatmak için birebirdir. Bağırsak mukozasını kayganlaştıran ve bağırsakları harekete geçiren incirin başka bir ustalığı daha var ki, içeriğinde var olan K vitamini, kalsiyum, fosfor ve magnezyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlıyor, dişlerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlıyor.

incirin zararları

Şekerli yapısından dolayı kilo kontrolü konusunda dikkatli olanların uzak durmaları gereken bir meyve gibi algılanan incirin 1 adedi ortalama olarak 40-45 kalori içeriyor. Bağırsakları da hızlandırdığı hesaba katıldığında, incir diyet yapan kişilerin de tüketmesi gereken meyveler listesine rahatlıkla girebilir.

Bol miktarda potasyum içeren incir, kan basıncının dengelenmesi konusunda da desteklerini esirgemiyor.

Hem kuru hem de taze incir yeterli miktarlarda tüketildiğinde, taşıdığı protein, mineral ve vitaminlerle hücre yenilenmesi sağlıyor. Bu ne demek? Hızlı yaşlanmayan bedenler ve sağlıklı, pırıl pırıl, gergin mi gergin ciltler…

incir faydalari

Görüldüğü gibi incir faydaları çok fazla olan bir meyve… Bu yüzden de size anlatacaklarımız daha bitmedi. İşte incir faydaları listesinin diğer maddeleri…

Her gün yenilecek 100 gram kuru incir, vücudun ihtiyaç duyduğu B2 vitamininin %4’ünü, B1 vitamininin %5’ini, kalsiyumun %17’sini, fosforun %20’sini, magnezyum ve demirin %30’unu sağlar.Meyvelerin içinde lif oranı belki de en yüksek olanı incirdir ve bu özelliği ile hemoroid hastalığına fayda sağlar. Yine bu lifler sayesinde vücuda firen kolesterol kana karışmadan atılır.Kalsiyum içeriği yüksek olan incir süt içmeyenlerin de imdadına yetişir ve vücuda gereken kalsiyumun büyük kısmını sağlar.İncirin bünyesinde yer alan benzaldehit maddesi, kanserli hücrelerin büyümesini önler ve kansere karşı korur.

Kuru incirle hazırlanacak bir içecek sayesinde çocuklarda bile korkmadan kullanılabilecek bir müshil etkisi elde edilebilir. Bunun için 2-3 adet kuru inciri doğrayıp, üzerine kaynar su dökerek 15 dakika kadar demleyip bir içecek hazırlayabilirsiniz. Günde 2-3 kez içilebilecek bu içecek bağırsak tembelliğini büyük ölçüde giderecektir.

incir

Körpe taze incir yapraklarının sütü siğile çok iyi gelmektedir. Kuru incir yaprağından sızan sütü siğillerinize sürebilirsiniz.Yine körpe incir yapraklarını ezerek hazırlayacağınız lapa, çıbanların olgunlaşarak baş vermesi ve cerahatinin akması konusunda etkilidir.

Kurutulmuş incir yaprakları ile yapılacak çözelti basur ve çıbanlara karşı son derece tesirlidir. Körpe incir yapraklarını güneş almayan bir yerde kurutun. Kuruyup parçalanan yapraklardan 2-3 tatlı kaşığı kadar alın ve 1 bardak suda yarım saat kaynatın. Elde edeceğiniz çözelti ile ıslattığınız bezi basur memelerine sürün yahut sorun çıbansa, çıbanlı bölgeye sarın. Dahili olarak da günde 2-3 bardak kadar içebilirsiniz.

1 incir kac kalori

Düzenli incir tüketiminde yüzünüzdeki güzelliğe siz de şaşıracaksınız. İçeriğinde gizli mineraller vasıtasıyla cildi güzelleştiren incir adeta güzellik dağıtıyor.

Her ne kadar kalorisi çok fazla yüksek değilse de, yine de şeker içeriği sebebiyle günde 2 adet incirden fazlasını tüketmemeye dikkat etmek gerekiyor; zira her gün fazla miktarda tüketilecek incir kilo artışına sebebiyet verebilmektedir.

İnciri badem eşliğinde yerseniz sinirleriniz üzerinde olumlu tesir gösterdiğini görebilirsiniz. İncir ve badem birlikteliği sinirleri yatıştırır, sakinlik verir.

incirdeki vitaminler

İncir faydaları arasında demir bakımından zengin oluşunu da saymadan geçmeyelim; bu sayede kandaki demir oranı artar ve kansızlık probleminin önüne geçilmiş olur.Kuru ve taze incir faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmeleridir.

Diyabet hastaları için nefis bir tatlı seçeneği olan incir, besinlerle alınan şekerin vücut tarafından emilimini yavaşlatır ve böylelikle kan şekerinin hızlı yükselmesini önler. Bu özelliği sebebiyle hem tip 2 diyabet hastalarına hem de bu hastalık riskini taşıyan kişilere rahatlıkla önerilir.

İncir tüketen kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin düşük olduğu gözlenmiş.

Akne, boğaz ağrısı ve ağız yaralarına da iyi gelen inciri, maske olarak ve çay şeklinde tüketebilir, ağız yaraları için taze incir yaprağı çiğneyebilirsiniz.

[reklam id=1]

İncir Kaç Kalori

Bunca faydalı olan incirin besin değeri nedir, 1 incir kaç kalori sorusunun yanıtı sanıldığı kadar ürkütücü değil.

1 adet orta boy incir ortalama 65 gram gelir ve yaklaşık 47 kalori içerir.

İncirin zengin ve şifalı içeriği; A, B5, B6, C ve K vitaminleri; folat, niasin, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, bakır, manganez gibi vitamin ve mineraller ile inşa olunmuştur. İncirdeki vitaminler insan vücudunun sağlıklı ve düzgün işleyebilmesi için esansiyel olan vitaminlerdir.

İncirler Ne Zaman Olur

İncirin de bir yetişme, olgunlaşma ve damaklara layık olma vakti var. Genellikle haziran ayı başlarında ilk meyvesini veren incir ağaçları, asıl şovunu ağustos başı ve hatta eylülde yapıyor. Yaz bitip sonbahara adım atılırken bu parlak güneşli günleri taze incirin lezzetiyle taçlandırmak büyük bir lütuf değil de ne?

incirler ne zaman olur

İncirin Zararları

Zehiri zehir yapan dozudur derler. Bu, bittabi incir için de geçerli. Yüksek oranda lif içeren incir, yüksek dozda tüketildiğinde ishale yol açabilir.

Mide problemleri olan kişiler ve kilo fazlalığı olanların da temkinli tüketmesi gereken bir meyve olan incir, her ne kadar diyabet hastalarına önerilmektedir dediysek de, günde en fazla 2 adet tüketilmeli, daha fazlasının şeker yüklemesi açısından zararlı olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Bunların dışında incirin vücut için zararlı herhangi bir özelliği yoktur.