İnfertilite Nedir?

tarafından
422
İnfertilite Nedir?

İnfertilite nedir, evli ve bebek sahibi olmak isteyen çiftler belli bir süre geçmesine rağmen hala bebek sahibi olamıyorlarsa fizyolojik bir problemden şüphelenilir. Erkekte yahut kadında üreme sistemi ile ilgili bir problem olduğu düşünülerek gerekli tetkikler yapılır ve sorunun altında yatan  sebep bulunur. Yapılan tetkiklerde kimi zaman da erkekte de kadında da herhangi bir sağlık problemi olmadığı görülebilir.

İnfertilite Nedir?

Fizyolojik bir engel olmaksızın bebek sahibi olamayan çiftler de vardır. Bunun altında yatan sebebin de psikolojik olduğu söylenebilir. Özellikle kadının “ya bebek sahibi olamazsam, ya çocuğum olmazsa” türünden endişeler taşıması da bebek sahibi olmaya engel teşkil edebilir. Daha ayrıntılı bakmak gerekirse infertilite ne demek, tam olarak ne anlama gelir, tedavi edilebilir bir problem midir sorularının son derece önemli yanıtları olduğu bir gerçektir.

[reklam id=1]

İnfertilite, çiftlerin en az 1 yıl düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen bebek sahibi olamamaları durumudur. İnfertilite tanımında iki ayrı alt başlık da dikkati çeker. Bunlardan biri primer infertilite, diğeriyse sekonder infertilitedir. Primer infertilite nedir sorusu  aslında yaygın olan infertilite problemine işaret eder. Primer ya da birincil infertilite, daha evvel hiç gebelik oluşmaması durumu; sekonder ya da ikincil infertilite ise doğumla sonuçlansın ya da sonuçlanmasın yaşanan bir gebelikten sonra ikinci gebeliğin gerçekleşmemesi durumudur.

İnfertilite; stresli yaşam şartları, doğal olmayan sentetik ve katkı maddelerinin yoğun olarak kullanıldığı besinleri tüketme, sigara alışkanlığı gibi sebeplere bağlı olarak artış göstermektedir. Günümüzde evlenen her 6-7 çiftten birisi çocuk sahibi olamamakta ve yardımcı üreme tekniklerine ihtiyaç duymaktadır.

İnfertilite Nedir? 2

İnfertil çiftlerde problem kadından yahut erkekten kaynaklanabildiği gibi, bazen her ikisinde de üremeyi engelleyecek bir problem olmamasına rağmen gebelik oluşmayabilir.

  • Peki çocuk sahibi olabilmek için nelerin düzgün ilerlemesi, hangi şartların oluşması gerekir bir bakalım.
  • Kadında ovulasyon yani yumurtlamanın sağlıklı gerçekleşmesi,
  • Kadında yumurta yumurtalıklardan bırakıldığı zaman, tüplerin atılan yumurtayı içine alabilmesi,
  • Kadının yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmesi,
  • Erkekteki spermlerin sayıca ve hareketlilik açısından yumurtayı dölleyebilecek ve hamilelik oluşumuna sebep olabilecek kalitede olması,
  • İlişkide hamilelik oluşmasına yetecek miktardaki spermin rahim ağzından içeri girebilmesi,
  • Spermlerin hareketli olması ve tüplere ulaşabilmesi,
  • Tüp içinde yumurta ve spermin birleşerek embriyo oluşturması, oluşan embriyonun da birkaç gün içinde rahme ulaşması,
  • Rahmin, gelen embriyoyu kabul edecek yapı ve olgunlukta olması,
  • Rahme yerleşen embriyoda herhangi bir yapısal bozukluk ve anomali olmaması gerekir.

İnfertilite probleminin tedavi aşamaları nerede gerçekleştirilir, infertilite poliklinikleri var mıdır, infertilite polikliniği ne demek sorusuna da yanıt bulalım.

İnfertilite Nedir? 3

İnfertilite polikliniklerinde kan testleri, ultrason, rahim filmi, spermiogram yani semen analiz, diagnostik histeroskopi gibi testler yapıldıktan sonra; ovulasyon indüksiyonu yani yumurta uyarımı, rahim içi sperm aşılama ve operasyon gibi tıbbi müdahaleler gerçekleştirilir.