İngiliz Karbonatı İle Zayıflama

tarafından
69354
İngiliz Karbonatı İle Zayıflama

İngiliz karbonatı nedir?
Bu soruya verilecek en öz cevap sodyum bikarbonat adıyla bilinen karbonatın bir diğer adıdır. Eczanelerde İngiliz karbonatı, solvey karbonatı, garra karbonat, cep sodası isimleriyle de satılmaktadır.

İngiliz Karbonatı İle Zayıflama

Karbonatın, hamur kabartma dışında da maharetleri var. Eskiden beri bilinen bir yöntemdir hazımsızlığa karşı karbonat kullanmak. Vücutta biriken fazla asidi atmak, mide fesadına çözüm getirmek gibi faydalarının yanında, İngiliz karbonatı aynı zamanda zayıflama amacıyla da kullanılıyor.İngiliz-Karbonatı-İle-Zayıflama1

Peki İngiliz karbonatı ile zayıflama mümkün müdür? İngiliz karbonatı karıştırılmış su tüketerek ve asidik yiyecekleri azaltıp alkali gıdalara ağırlık vererek kilo verilebildiğini iddia eden bir beslenme programının baş kahramanı İngiliz karbonatı. Kullanan kişilerden bazıları İngiliz karbonatı sayesinde kilo verdiğini söylüyor, bazısı ise hiçbir fayda sağlayamadığını belirtiyor. Doktor Ender Saraç, İngiliz karbonatı ve alkali diyetle kilo verilebileceğini iddia ederken, kimi hekimler de İngiliz karbonatı ile kilo vermenin mümkün olmadığını, hatta bunun sağlık için zararlı olabileceğini belirtiyor.

Karbonatlı su ile zayıflama kürü nasıl yapılır?
1.5 litrelik bir kap yahut şişeye 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve karbonat suyun içinde eriyene kadar karıştırın. Bu karışımdan günde 3 litre tüketin. Öğünlerden yarım saat kadar önce tüketilmesi tavsiye ediliyor. Öğünlerden 1 saat sonra da yine aynı karışımdan için. Yemek esnasında su içmemeye özen gösterin. 

İngiliz Karbonatı Faydaları

Karbonatın sağlık, güzellik, temizlik anlamında bilinenden daha fazla faydası var. İngiliz karbonatı faydaları açısından ele alındığında hayli uzun bir liste oluşuyor. İşte İngiliz karbonatı faydaları:

 • Karbonat doğal bir peeling malzemesidir. İngiliz karbonatını sulandırarak yüzünüze hafifçe masaj uygulayabilirsiniz. Masajı yaparken fazla bastırmamaya gayret edin. Cilt çok kuruysa da fazla durulamanız gerekebilir.
 • İngiliz karbonatını deodorant olarak da kullanabilirsiniz. Koltukaltına sürülen karbonatın ter kokusunu önleme gibi bir mahareti de var. Aşırı terleme sorununuz varsa, macun haline getirilmiş sirke ve karbonatı banyo bitiminde koltuk altlarınıza masaj yaparak yedirebilir ve hatta yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla fırçalayabilirsiniz. Bu yöntemi uyguladığınızda, deodorant kullanımına dahi gerek kalmayacaktır. Karbonatı eğer gündüz kullanacaksanız kıyafetlerin kol altında renk değişimi yapabilir, dikkatli olun.
 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir miktar karbonatla yeniden fırçalayın. Karbonat hem dişlerinizi beyazlatacak, hem de ağız kokusunu giderecektir.

Evde-Diş-Beyazlatma1

[reklam id=1]

 • Çatlayan, kuruyan, yorulan ayaklara karbonat çok iyi gelir. İçine karbonat ve sirke koyduğunuz sıcak suda 20 dakika bekleteceğiniz ayaklarınız yumuşacık olacaktır.
 • Saçlarınızı şampuanladıktan sonra karbonatla masaj yapıp durulayın. Kepek sorununuza hayli iyi gelecektir. Son durulama suyuna 1 kaşık elma sirkesi ekleyeceğiniz saçlarınız pırıl pırıl parlayacak.
 • Suya karıştıracağınız bir miktar karbonat sayesinde kirli ve yağlı yüzeylerdeki sorunu da aradan çıkarabilirsiniz. Eğer yüzey, boyası çıkabilen bir yüzey ise boya verip vermeyeceğine dikkat etmeniz gerekecek.
 • Yapışkanlı etiketlerin yüzeyde bıraktığı yapışkan tortuyu da suyla karbonatı karıştırarak elde edeceğiniz macunumsu madde ile ovarak çıkartabilirsiniz.
 • Vestiyer, gardrop, ayakkabı dolabı, buzdolabı gibi koku oluşumuna yatkın bölgelere koyacağınız bir miktar karbonat kötü kokuları emecektir.
 • Güneş yanıklarının derideki acısını karbonatla dindirebilirsiniz.
 • Saçlarınız yağlı ve kirliyse, sizin de acil olarak dışarı çıkmanız gerekiyorsa ivedilikle çözüm sağlayacağınız yardımcı yine karbonattır. Saç diplerinize dökeceğiniz bir miktar karbonat, saçlarınızdaki tüm yağı emecek ve temizleyecektir.

yağlı-saçları-şampualarken

 • Bakliyat gibi mideyi rahatsız edebilen, gaz ve şişkinlik yapan yemeklere ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı karbonat midenizi rahatlatır.
 • Eğer ciddi bir cilt sorununuz varsa, halk arasında karbonat olarak bilinen ve etkin bir kimyasal madde olan sodyum bikarbonatı cildinizde kullanmadan evvel mutlaka bir hekime danışmalısınız.
 • Evinizdeki halıların kötü kokusundan şikayetçiyseniz, onları halı yıkama servislerine vermeden evvel 1-2 avuç karbonatı halılarınızın her tarafına serpin, birkaç saat bekleyin ve elektrik süpürgesi ile süpürün. Halılarınızdaki kötü kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.

halı-süpürme

 • Buzdolabınızı uzun zamandır temizleyemediyseniz ve içindeki kötü kokudan da şikayetçiyseniz geçici bir çözüm olarak karbonatı kullanabilirsiniz. Bir kase karbonatı buzdolabının bir köşesine koyup 4-5 gün arayla karıştırın. Karbonat, hem buzdolabındaki kokuları emecek, hem de meyve ve sebzelerin daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.
 • Karbonat suyla birleştiğinde yağları sökme gücüne de sahip olur. Kıyafetlerinizin, halıların, koltuk ve perdelerin üzerine sıçrayan, damlayan, dökülen yağları çıkartmanın en etkili yolu deterjan değil, karbonattır. Yağ lekesini deterjanlı suyla çıkartmaya çalışmak kumaşın renginde açılma yapabilir. Bunun yerine yağ lekesinin üzerine bir miktar karbonat döküp üzerini  hafifçe ıslatın ve 1-2 saat bekletip silin. Yağ lekesinin çözüldüğünü göreceksiniz.
 • Mutfak tezgahlarınızın fayans ve mermerlerini limonlu karbonatla ovmayı denediniz mi? Son derece iyi ve doğal bir temizleyicidir.
 • Kirli lavabolarınıza deterjan yerine limon ve karbonat karışımı kullanabilirsiniz. Lavaboya karbonat dökün ve limonla ovun. Hem temizlenecek, hem de pırıl pırıl parlayacaktır.
 • 1 su bardağı karbonatı tıkalı lavaboya dökün. Üzerine 1 su bardağı sirke dökün ve 2 litre kadar kaynar suyu lavaboya boşaltın. Tıkalı lavabonuzun açıldığını göreceksiniz.

İngiliz-Karbonatı

 • Dibi tutan tava, tencere gibi mutfak gereçlerine akşamdan karbonat döküp sıcak su ilave edip bir gece bekletirseniz, sabah daha kolay temizleyebildiğinizi göreceksiniz.
 • Paslanmaya müsait eşyalarınızı karbonatla ovarsanız, paslanmasını engellemiş olursunuz.
 • Kararmaya yatkın tüm eşyaları limonlu karbonatla ovabilirsiniz. Renkleri açılacak ve ışıl ışıl olacaklar.
 • Gümüş eşyalarınızı da karbonatın parlatan etkisiyle buluşturabilirsiniz. Suyla macun haline getirilmiş karbonatla ovduğunuz gümüşleriniz parlayacak ve yeni gibi olacaktır.
 • Kışlıklarınızı yahut her zaman giymediğiniz kıyafetlerinizi sakladığınız gardrop bölmelerinde naftalin kokusunu sevmiyorsanız, dolabın bir köşesinde kapağı açık kavanozda karbonat bulundurabilirsiniz.
 • Banyonuzdaki duşakabin camlarını karbonatla silip durularsanız daha rahat nefes aldığınızı görebilirsiniz.
 • Tahta yahut plastikten olan banyo terliklerinizin üzerine karbonat dökün ve banyonuzu öyle yapın. Hem takunya ve terliklerinizin ömrü uzar, hem de cildinizi kimyasal maddelerden uzak tutmuş olursunuz.
 • Çamaşır makinenizde kullandığınız deterjan miktarını yarıya indirin ve diğer yarısını karbonatla tamamlayın. Hem çamaşırlarınız sakız gibi ağarsın, hem de cildinize daha az kimyasal madde temas etsin.
 • Karbonat, limon ve sirke üçlüsü hem mutfağınız ve sofralarınızda lezzet yardımcınız, hem de her türlü temizlikte kullanabileceğiniz pratik çözümünüzdür.

İngiliz-Karbonatı1

İngiliz Karbonatı Zararları

Faydalı her ürün ve maddenin aynı zamanda zararları da vardır. İngiliz karbonatı gözle temas ettiğinde gözleri tahriş edebilen bir yapıdadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında gözleri en az 10 dakika boyunca bol suyla yıkamak ve vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Sodyum karbonat, yahut sık bilinen adıyla karbonatın solunması halinde soluyan kişiye temiz hava aldırmalı ve acilen doktor çağırmalı. Ciltle temasında bol su ile yıkayın. Karbonat yanlışlıkla bol miktarda yutulduysa, yutan kişiye bolca su içirin ve kusturun. Mutlaka hekime başvurun.

İngiliz karbonatı midede şişkinlik ve gaz yapabilir. Karbonat, sodyum içerdiği için kemik erimesi, osteoporoz gibi şikayeti olan bayanların yahut menopoz öncesi veya menopoz dönemindeki bayanların karbonatı dozunda kullanmaları gerekir. Mide rahatsızlığı olan kişiler İngiliz karbonatını asla kullanmamalı ya da doktor kontrolünde kullanmalılar. İngiliz karbonatının kan sulandırma etkisi de olduğundan çocuklarda, yaşlılarda, yüksek tansiyonu olan kişilerde kullanılması önerilmez.

İngiliz Karbonatı Fiyatı
Vücut dengesini sağlayan ve daha pek çok şeye iyi gelen İngiliz karbonatı farklı eczanelerde farklı fiyatlarla satılsa da ortalama fiyatı 3.5 TL civarındadır.