İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

tarafından
365
İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin bir hormondur. Pankreasta salgılanan şekerin vücutta dağılımını kontrol eder. Kanda bulunan insülin yeterli olmasına rağmen görevini yerine getiremiyorsa insülin direncinden bahsedilir.  Vücutta 1 ünite insülin şeker miktarını kontrol altına alabilirken insülin direnci olan kişilerde daha fazla salgılanması söz konusu olmaktadır. Böyle durumlarda insülin direnci kırma gereklidir.

Günümüzde pek çok kişinin başlıca şikayetlerinden biri olan insülin direnci için neler yapılması ve nasıl beslenilmesi gerektiği de en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Bu konuda birçok uzmanın diyet önerileri bulunmaktadır. Sadece diyet yaparak değil yaşam şeklini değiştirerek de insülin direnci kırmak gerekir.

Bu makalemizde insülin direnci nasıl kırılır Canan Karatay yöntemlerinden ve insülin direnci nasıl kırılır ibrahim Saraçoğlu yöntemlerinden bahsedeceğiz. Eğer sizde bu problemle baş edemiyorsanız insülin direnci kırma konulu makalemizde ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz.

[reklam id=1]

İnsülin direnci kırma konusunda sadece ilaç içmek maalesef soruna çözüm olmamaktadır. Beslenme şekli tamamen değiştirilmeli, insülin direncini kıracak besinler tüketilmeli ve hareketli bir yaşama geçilmelidir. Özellikle yürüyüş, egzersiz gibi faaliyetler insülin direnci kırma konusunda oldukça etkili olmaktadır. Canan Karatay insülin direnci nasıl kırılır sorusuna ilk verdiği yanıtlardan biri yürüyün, egzersiz yapın, bisiklete binin, kısacası hareket edin demektedir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

Özellikle 30 yaşından sonra metabolizma yavaşlamakta ve insülin direnci daha fazla görülmektedir. Bu yüzden sporu yaşam tarzınız haline getirmeniz önemlidir. Her gün düzenli yürüyüş ve egzersiz insülin direnci başta olmak üzere birçok rahatsızlığa yakalanmanızı önleyecektir.

Genellikle insülin direnci kırma konusunda ve zayıflamak için diyet listelerinde meyvelere daha fazla yer verilmektedir. Ancak bazı meyveler bilinenin aksine fazla tüketilmemelidir. Özellikle früktoz oranı yüksek olan meyveleri oldukça az tüketmek insülin direnci kırma konusunda önemlidir.

insülin direnci nasıl kırılır Canan Karatay önerilerinden biri de ana öğünlerin atlanmaması gerektiği ve düzenli yenmesidir. Sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Tüm günü dinamik bir şekilde geçirebilmemiz sabah kahvaltısı ile ilişkilidir. Özellikle sabah kahvaltısında kan şekerini yavaş yükselten gıdalar tercih edilmelidir. Beyaz undan kesinlikle kaçınılmalıdır. Öğle yemeklerinde protein açısından zengin, et, balık, sebzeler tüketilmelidir. Akşam yemeklerinde ise hafif ve az kalorili besinler tercih edilmelidir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır? 1

İnsülin direnci nasıl kırılır ibrahim Saraçoğlu önerilerinde proteinin önemini sık sık vurgulamaktadır. Vücudun günlük gereksiniminin altında protein tüketmek insülin direncine neden olmaktadır. Bu yüzden yeterli protein mutlaka alınmalıdır.

insülin direnci kırma konusunda dikkat edilmesi ve uzak durulması gereken 3 besin bulunmaktadır. Şeker, tuz ve un… Bunları hayatınızdan çıkardığınızda hem sağlıklı olmanız hem de ideal kiloda olmanız kaçınılmazdır.

İnsülin direnci nasıl kırılır ibrahim Saraçoğlu tavsiyelerinden biri lahana kürüdür. 15 günlük lahana kürü uygulaması ile hem insülin direnci kırma hem de dolaşım şikayetleri ortadan kalkabilmektedir. Bir başka tavsiyesi de tarçın tüketimidir. Çubuk ya da toz tarçın ile hazırlanan çaylar ve yemekler insülin direnci kırma konusunda oldukça faydalı olmaktadır.

Canan Karatay insülin direnci nasıl kırılır konusunda beyaz ekmekten şiddetle kaçınılması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca zeytin tüketimine ağırlık verilmesini tavsiye etmektedir. Özellikle Akdeniz mutfağının insülin direnci kırma konusunda olumlu olduğunu belirtmektedir.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır? 3

Balık ve tavuk yanı sıra kuru baklagillere ağırlık verilmesini ve her gün aynı saatlerde yemek yenmesini, hareket etmeyi ve yeterli uyku uyumayı önermektedir.

insülin direnci kırma konusunda verdiğimiz bilgiler tamamen uzmanların ortak görüşleridir. Yaşam tarzınızı bu öneriler çerçevesinde değiştirerek sağlıklı bir yaşam sürebilir ve hastalıklardan korunursunuz.