İp Atlamak Zayıflatır Mı?

tarafından
5830
İp Atlamak Zayıflatır Mı?

İp Atlamak Zayıflatır Mı?

İp atlama sporu çocukluğumuzdan gelen ve zaman mekan gerektirmeyen bir spordur. Çok etkili şekilde kilo vermeye yardımcı olan ip atlama, pahalı spor salonlarına ve çeşitli aletlere gerek duymadan evinizde bahçenizde kolay şekilde yapacağınız bir aktivite olabilir. Zaman kargaşasının aşırı şekilde yoğun olduğu günümüz şartlarında spor yapmak zorlaşıyor. O yüzden günlük atlayacağınız belli bir miktar ip ile formunuzu koruyabilirsiniz. Çünkü  ip atlarken vücut aşırı şekilde efor sarf ettiği için, kişiyi bol miktarda terletiyor ve vücuttaki toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor.

Özellikle gençlere hitap eden bir egzersiz olan ip atlama çok çabuk ve hızlı kilo vermenizi sağlar. Bunun nedeni hem kabızlığı gidermesi hem toksinleri atması hem terletmesi hem de 60 saniyede size 15 kalori kaybettirmesidir. Ayrıca ip atlamanın selülite de iyi geldiği bilinmektedir. Orta yaş ve yaşlı insanlar ve obez olanlar için çok zor olan bu egzersiz, gençlerin kilo vermesi ve formunu koruması için mutlaka yapılması gereken bir egzersizdir. 10 dakikada 150 kalori harcatan ip atlamanın yavaş veya hızlı yapılması çok fazla fark yaratmaz. Önemli olan durmadan belli bir rutin içinde ip atlama hareketini tekrar etmektir. İp atlamak yağ yakar mı inceleyelim.

[reklam id=1]

İp Atlayarak Kaç Kalori Yakar?

İp atlayarak zayıflama mümkün. Ama tamamen sağlıklı ve genç olanlar uzun süre ip atlayabilir. Bazı aşırı kilolu insanların ip atlaması çok zordur. O nedenle aşırı kilosu olmayan fakat 3-5 kilo fazlalığı bir haftada vermek isteyen insanlar için ip atlamak çok hızlı zayıflamayı sağlayacaktır.İp atlayarak kişi istediği kiloya kolay ve hızlı şekilde ulaşabilir.  Eğer günde 1 saat ip atlarsanız 900 kalori yakabilirsiniz. Günlük olarak bir yetişkin kalori ihtiyacının 2500 kalori olduğunu varsayarsak 3 saatte -200 kaloriyi bünyeden harcamak söz konusu olur ki, nefes almak vücut ısısını ayarlamak hatta düşünmek bile kalori yaktığı için bu miktar -1000’lere kadar çıkabilir.

ip atlamak zayiflatir mi

Çünkü ip atlama esnasında vücut aşırı şekilde yağları yakıyor ve kişiye kısa sürede istediği kiloyu veriyor. Ayrıca ip atlama esnasında vücutta ki tüm kas sistemi aynı anda çalışmaya başlıyor. Yani tüm kaslarını çalıştırmak isteyen kişi bu sporu denemelidir. Bu spora yabancı değiliz çocukluk döneminde en sevdiğimiz oyunlarımız arasında yer alan ip atlama günümüzde popülerliğiniz hala sürdürmektedir.

İp Atlamanın Faydaları

İp atlamanın sağlığa bir çok faydaları vardır.

  • Kas sistemini çalıştırdığı için kaslara bağlı şikayetlerin azalmasını sağlıyor.
  • Ayrıca kemik sistemini de büyük oranda rahatlatıyor ve kemik gelişimini de destekliyor.
  • Sürekli ve düzenli ip atlayan kişinin kalp ve damar sağlığına büyük oranda faydalar sağlıyor.
  • Vücuttaki zararlı atıkların ter yolu ile dışarı atılmasını sağlıyor.
  • Ayrıca en büyük sıkıntılar arasında yer alan su içmeme problemini ortadan kaldırıyor.
  • Metabolizmayı da hızlandırdığı için ip atlayarak hem kilo kaybettiriliyor hem de vücuttaki yağ oranları yakılıyor.

ip Atlamanin Faydalari

100 kere ip atlamak kaç kalori yakar? Sorusunun cevabı kişiye göre değişir.  Tüm boksörler de istisnasız olarak ip atlama egzersizi yaparlar. Üstelik bu harekete farklı bir estetik katarlar. Yanlamasına çevirdikleri iple değişik estetik hareketlerle ip atlayan boksörlerde hız ve hareketlilik artar. Boksörler aşırı terlemek ve zinde kalmak için ip atlarlar. Çeşitli atraksiyonlar yaparak en iyi ip atlayan kişiler boksörlerdir. Deri gözenekleri yeterince açıldığı ve toksinlerin atılımı kolaylaştığı için sürekli ip atlayan insanlar sürekli zinde güçlü hızlı kalırlar. Tüm günün egzersizlerini sadece 10 dakika ip atlayarak eşdeğer kalori yakmanız mümkün olduğu için şiddetle her gün bu egzersizi günden güne birer dakika arttırarak yapmanızı öneriyoruz.