İshal Nasıl Geçer?

tarafından
195
İshal Nasıl Geçer?

Bağırsak düzeninin bozulması, dışkının kıvamında yumuşama ve sık dışkılama olarak bilinen ishal, kişiyi hem halsiz kılan hem de zor durumda bırakan bir sağlık problemidir. İshal basit ve geçici bir sebepten ortaya çıkabildiği gibi, ciddi bir problemin de sinyali olabilir.

Hatta zamanında müdahale edilmediğinde ölümcül bir hal bile alabiliyor. İshalle birlikte vücut aşırı sıvı kaybediyor ve direnç kaybına bağlı olarak mide bulantısı, halsizlik gibi şikayetler iyiden iyiye sıkıntı verebiliyor. Özellikle çocuklarda görülen ishal vakaları ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu sebeple ishal vakası 3 gün geçmesine rağmen düzelmiyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekiyor.

Günde 3 defadan fazla sulu dışkılama durumu ishal olarak kabul ediliyor.

İshal neden olur sorusunu ise şöyle yanıtlayabiliriz. İshal, yenilen ağır gıdalar ve bozuk yiyecekler, alkol tüketimi, bakteriler ve parazitler, kullanılan bazı ilaçlar, laktoz intoleransı gibi pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir.

[reklam id=1]

Yediğimiz bozuk yiyecekler, alkol tüketimi, bakteri ve parazitler, kullandığımız ilaçlar veya laktoz intoleransı gibi pek çok farklı nedenden dolayı ishal oluruz.

İshale Ne İyi Gelir?

İshal durumunda ilk yapılacak şey vücudun kaybettiği suyu yerine geri koymaktır. İçilecek suyun temiz olmasına dikkat edilmelidir. İçilecek suyun temizliğinden şüphe duyuluyorsa kaynatılarak içilebilir. İshali ne keser sorusu için yanıt olarak evde hazırlanabilecek bir karışım verilebilir.

1 litre ılık suyun içine 1 çorba kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılıp, her dışkılama sonrası yarım su bardağı kadar içmek iyi gelecektir. Bu karışım doğal bir ishal ilacı olarak kullanılabilir. Bu karışım bebeklerde ve çocuklarda adeta hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptir.

İshale Ne İyi Gelir?

Peki yetişkinlerde ishal nasıl geçer, acil çözüm olarak ne yapılabilir? İshal atağında 24 saat gibi bir süre yiyecek tüketiminde uzak durmak iyi olacaktır. Yarım saat aralıklarla bitki çayları, açık çay veya maden suyu içilmelidir. Kahve tüketiminden uzak durulmalıdır.

250 ml şişe suyuna 1 çay kaşığı toz şeker ve 1 tutam tuz karıştırarak içilebilir. İshalde biraz düzelme görülmeye başlandığında yoğurt, kızarmış ekmek, pirinç lapası, sebze çorbası gibi yiyecekler azar azar yenmeye başlanabilir. İshal tamamen geçinceye kadar kırmızı et ve peynir tüketimine de dikkat edilmelidir; zira bu besinler sindirimi zor besinlerdir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal probleminde, tüketilen gıdaların içeriği de önemlidir. Posa ve lif içeren yiyecekler ishali büyük ölçüde keser. Kabuğu soyulmuş elma, havuç, pirinç lapası, pirinç suyu, haşlanmış patates, patates püresi, ayran ve yoğurt da, ishale iyi gele yiyeceklerdendir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale iyi gelen şeyler arasında halk arasında gazoz, maden suyu, Türk kahvesi ve limon karışımı olarak bilinen içecekler de vardır. Demli çay, şeftali, gül veya kestane yapraklarının da kaynatılarak içilmesi ishale ne keser sorusuna yanıt olarak verilebilir.

İshale iyi gelen şeyler kadar, ishale iyi gelmeyen şeyler ve gıdaları da bilmek önemlidir. Bunlar, yağlı ve sütü içeren besinler, peynir, lahana, enginar, Brüksel lahanası, diyet bisküvi, kepek ekmeği, ayva, çikolata, çiğ sebzeler ve kızartmalardır.

İshal olan kişi az ve sık beslenmeli ve yağsız yiyecekler tüketmeye özen göstermelidir. İshal kısa süre içinde iyileşmiyor ve devam ediyorsa asla vakit kaybetmeden hekime danışılmalıdır.