İştah Açıcı Yiyecekler

tarafından
41312
İştah Açıcı Yiyecekler

İştah Açıcı Yiyecekler
Yemek yeme isteği olarak bilinen iştah, aslında hayati bir içgüdüdür. İleri boyutlara varacak iştahsızlık probleminde, yeterli olmayan gıda alımı sonucu organların fonksiyonlarında bozulma, bağışıklık sisteminde zayıflama  ve yaşamsal kalitede düşüş gibi  sorunlarla karşı karşıya kalma olasılığı vardır. Dolayısıyla iştah, yaşamsal döngümüzü sürdürmedeki en büyük halka olan beslenme fiilini tetikleyen çok önemli bir dürtüdür.

Eğer iştahsızlık problemiyle karşı karşıyaysanız, bu bir tehdit haline gelmeden önleminizi almalısınız. Eğer doğuştan gelen bir iştahsızlık durumunuz varsa, bu bünyesel bir karakteristik olduğu için çok da endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Ancak, normal seviyede olan iştahınızda hissedilir bir azalma yahut tamamen yok olma durumu baş gösterdiyse,  öncelikle bir hekime başvurarak gerekli tetkik ve tahlillerinizi yaptırmalı, iştahsızlık sorununun altında yatan gerçek nedenlere ulaşmalısınız. Psikolojik sebepler, mevsim ve lokasyon değişimleri, depresyon, bazı hastalık türleri ya da vücuttaki patolojik bozukluklar, iştah kapanmasına yol açabilir.

İştah-Açıcı-Yiyecekler2

Eğer ciddi bir sorun yoksa, iştahsızlık belirgin olmayan sebeplerden kaynaklanıyor ve sizi güçsüz düşürüyorsa, yemek yeme isteğinizi canlandıracak besinlere ağırlık verebilirsiniz.

İştah açan pek çok gıda var. Baharatların büyük çoğunluğu yemek yeme isteğini tetikler. Tuz da iştah açar, ardından tatlı yeme ihtiyacı hissedilir. Kırmızı pul biber, patates, nohut, maydonoz, mısır, tarçın, greyfurt, karalahana, soğan, sarımsak ve alkol, yemek yeme arzusunu arttırır.

İştah-Açıcı-Yiyecekler1

[reklam id=1]

İştah açıcı şurup
Özellikle küçük çocuklarda sık karşılaşılan iştahsızlık sorunu, anneleri tedirgin eder. Hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde görülen iştahsızlık sorununa çare olarak üretilmiş iştah açıcı şuruplar da imdada yetişebilir. Eczanelerden temin edilebilecek iştah açıcı şuruplar, hekimin tavsiye ettiği dozda kullanılarak  açlık ve yemek yeme isteği yeniden uyarılabilir. Bebeklerde iştah açıcı şurup kullanımı ise, bu tür şurupların hormon içeriği yüzünden çok tavsiye edilmez. Ancak belirli bir yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

İştah-Açıcı-Yiyecekler3jpeg

İştah açıcı bitkiler
Hindiba, roka, karalahana, su teresi, kuzu kulağı gibi acımsı yeşillikler, sindirim sistemi ve tükürük bezleri üzerindeki uyarıcı etkileri sayesindeiştah merkezini uyararak, kişiyi yemek yemeye sevk ederler. Acı pul biber, kimyon, kişniş, kekik, anason, zencefil gibi bitkiler de, gerek yaprak, gerekse tohum ve toz halde yemeklerde kullanılarak, tat alma ve damak zevki üzerinde olumlu etkiler yapar.

İştah-Açıcı-Yiyecekler4

İştah, vücudun sağlıklı çalıştığının en büyük belirteçlerinden biridir. Herhangi bir sebepten ötürü zayıflayan ya da tamamen kaybedilen iştahı geri getirmek için hem medikal hem de doğal  çözümlerden faydalanılarak, yemek yeme keyfi geri kazanılabilir.