İyot Mineralinin Önemi

tarafından
211
İyot Mineralinin Önemi

İyot, vücudun tiroit hormonu üretebilmesi için kullandığı önemli bir mineraldir. Tiroit bezinin fonksiyonlarını düzenlemede İyot, önemli bir görev görür. Vücudun büyümesi, kilo, enerji, sinir sisteminin doğru işlemesi ve beynin sağlıklı çalışmasında iyot’un büyük önemi vardır. İyot eksikliği yaşayan bir kişi guatr, zekânın gelişememesi, gelişim bozukluğu gibi problemler yaşayabilir.

İyot Mineralinin Önemi 1

Çünkü iyot eksikliğinde tiroit bezleri görevini tam olarak ifa edemez. Eksikliği kadar iyot’un fazlası da zararlıdır. Öncelikle hormon dengesinin bozulmasına neden olur. İyot eksikliğinde yaşanması muhtemel hastalıkların, iyot fazlalığı olduğu zaman da gözlenmesi mümkündür.

Peki, böylesi önemli bir mineral hangi gıdalarda bulunur? Nasıl temin edilir? Başlıca içeceğimiz su, iyot bakımından zengindir. Ayrıca Yumurta ve Sütte de iyot bulunur. İyot minerali konusunda sıkıntı yaşıyorsanız marketlerde satılan iyotlu tuzu satın alabilir ve sofranızda kullanabilirsiniz.

[reklam id=1]

Balık, karides gibi deniz ürünleriyle birlikte yeşil sebzeler de iyot bakımından zengindir. İyot içeren bu gıda maddelerinin istikrarlı tüketimi, iyot dengesinin korunmasına neden olur. Kuru cilt, nedensiz kilo almak, yorgunluk halleri, kabız olmak, kaygılanmak, gelişim eksikliği iyot eksikliğinin belli başlı belirtileri arasındadır.

İyot ile özdeşleşmiş Guatr hastalığı iyot eksikliğinden kaynaklanacağı gibi genetik bir hastalık olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

İyot Mineralinin Önemi 2

Günlük iyot ihtiyacı her yaşa göre farklılık göstermektedir. Yetişkinler için günlük 150 miligram kâfidir. Bebekler için 50 miligram, 12 yaşından öncesi için 100 ila 120 miligram arası iyot yeterlidir. Gebe olan bayanlarda iyot ihtiyacının da arttığı saptanmıştır. Çünkü gebe olan bayan bir can daha taşımaktadır. Gebelik süresince 200 miligram iyot yeterli düzeydir.

Doğumdan sonraki emzirme sürecinde de bu oranda iyot alınmalıdır. Peki, illa gramı gramına iyodu gıdalardan nasıl alacağız? Sorusu sorulması normaldir. Bunlar yaklaşık değerdedir. İlla şu kadar alınacak diye bir kural yoktur; fakat bu değerlere yakın iyot almak makbuldür. Zaten vücut, ihtiyaç duyduğu gıdaları acıktığını ve nelerin canını çektiğini size yansıtarak, neyi ne kadar yemeniz konusunda ipucu verir. Tıpkı karnımız doyduğunda ve midede yer kalmadığında midenin size belli etmeden ’’Tamam artık yeme.’’ dediği gibi.