Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

tarafından
626
Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar gibi bir düşünceye zaman zaman hepimiz sahip olmuşuzdur. Çünkü çabuk kuruma özelliği olan ısıya duyarlı ve az miktarla çok sıkı bir yapıştırma gücüne sahip japon yapıştırıcısı, elde kurulması halinde çıkması çok zor bir lekedir. Akışkan özelliği nedeni ile kullanırken bir anda elimize veya başka bir yere sürülme veya dökülme ihtimali yüksek olan bu yapıştırıcıyı kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar? 1

Japon yapıştırıcısı siyanoakrillat denilen maddeden üretilmektedir. Hızlı bir şekilde yapışma özelliği bulunan japon yapıştırıcısı, kuruduktan sonra sert bir tabaka halini almaktadır. Kağıt ve ince plastik dışında bütün maddelerin yapıştırılmasında etkili olduğu içinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Piyasa da farklı türlerde bulunabilen japon yapıştırıcısının ismi ülkemizde bu ürünü ilk satan firmanın japon olması ve üzerinde Japonca harflerin bulunmasından kaynaklıdır. Aslında ürünü bulan Japonlar değildir.

[reklam id=1]

Piyasa da farklı isimlerde bulunan japon yapıştırıcısı sıvı, jel ve sprey olarak 3 farklı şekilde bulunmaktadır. Sıvı japon yapıştırıcıları ilk kullanıma sunulan yapıştırıcılardır ve halk tarafından en çok tercih edilenleridir. Sıvı yapıştırıcıları kullanırken yapıştırıcı tek yüzeye sürüldükten sonra 1 dakika kadar baskı uygulanarak en iyi verim alınır. Jel yapıştırıcılar ise sıvılara oranla daha yoğundur ve damlama yapmaz.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar? 2

İyi bir dolgu malzemesi olan jel yapıştırıcılar cam, sert plastik, kauçuk, tahta, deri gibi malzemelerin yapıştırılmasında tercih edilir. Sprey yapıştırıcılar ise sıvı yapıştırıcı ve hızlandırıcı sprey olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Sprey yapıştırıcının daha hızlı yapışması için ısı oluşturur ve yüzeyin yapıştırıcıyı emmesini engeller.

Japon Yapıştırıcı Tırnaktan Nasıl Çıkar?

Her ne kadar kullanışlı olsa da bazı durumlarda insanlar için sıkıntı yaratmaktadır. Elim japon yapıştırıcı ile yapıştı, nasıl çıkartabilirim gibi sorular hepimize sorulmuştur. Elde yapışan japon yapıştırıcısını çıkartmak çok kolay değildir. Bu konuda en büyük yardımcımız aseton olmaktadır.

Japon yapıştırıcısını ne çözer diye baktığımızda en etkili çözüm olarak bayanların özellikle oje çıkarmak için kullandıkları aseton ilk göze çarpmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken japon yapıştırıcısının aseton sürülebilecek bir bölgede olmasıdır. Yani eğer göz, dudak gibi aseton sürülemeyecek bir bölgede ise aseton kullanılmamalıdır.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar? 3

Elinize veya başka bir bölgenize yapışan japon yapıştırıcısını çıkarmak için içerisinde aseton bulunan oje çıkarıcınızdan iki üç damla bu bölgeye damlattıktan sonra, bir süre asetonun japon yapıştırıcısını yumuşatmasını bekleyin ve sonrasında elinizi veya japon yapıştırıcısı sürülen yeri ovalayın.

Ovalama işleminin çok sert olmamasına özen gösterin çünkü cildinize zarar verebilirsiniz. Japon yapıştırıcısı çıktıktan sonra cildinizi güzelce yıkayın ve nemlendirici ile nemlendirin. Çünkü aseton cildinizin kurumasına sebep olacaktır.

Japon yapıştırıcısını çıkarmak için en etkili yöntem asetondur. Ancak aseton bulunmaması veya yapıştırıcının hassas yerlerde olması durumlarında nasıl bir yol izlenebilir? Japon yapıştırıcı elden nasıl çıkar asetonsuz bir yöntem için;

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar? 4

  1. Öncelikle japon yapıştırıcısı yapışan bölge ılık ve sabunlu su içerisine daldırılır.
  2. Yapıştırıcı sürülen bölge ılık ve sabunlu su içerisinde bir müddet bekletilerek yumuşaması sağlandıktan sonra yapıştırıcı bulunan bölge hafif ovularak ve yapıştırıcı yuvarlanarak çıkartılmaya çalışılır. Bu noktada yapıştırıcıyı deriden ayırmak için spatula, çay kaşığı, bıçak sırtı gibi malzemelerden yardım alabilirsiniz. Ancak derinize zarar vermemeye dikkat edin. Bunun için acele etmeden hafif adımlarla ovalama işlemine devam edin.
  3. Yapıştırıcıyı deriden tam olarak temizlemek için acele etmeden bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Yaptığınız işlem sonucunda başarılı olamazsanız veya yapıştırıcı hassas bölgelerde ise bir cilt uzmanından destek almanız faydalı olacaktır.