Jimnastik Hareketleri

tarafından
711
Jimnastik Hareketleri

Jimnastik hareketleri ile herkesi büyüleyebilen bir spor dalıdır. Estetik duruşu, elbette her jimnastikçide olan bir şeydir. Eğitimleri ve temel jimnastik hareketleri ve kıyafetleri onların mükemmel görünmesini sağlamaktadır.

Jimnastik genellikle küçük yaştaki çocukların yönlendirildiği bir spor dalıdır. Küçük yaştan eğitilmeye başlayan çocukların duruşları ve elbette mizahları başarılar elde etmek için çok daha uygundur.

Jimnastik Hareketleri 4

Jimnastik yapmak için bolca heves ve sabır, jimnastik minderi, jimnastik kıyafetleri, jimnastik ayakkabısı ve elbette jimnastik aletleri gerekmektedir.

Jimnastik, pek çok kişinin olimpiyatlar ile birlikte tanıştığı ve ardından jimnastik videoları ile ısındığı bir spor dalıdır. Estetik duruşu pek çok kızı bu spor dalına itmektedir. Özellikle özenle hazırlanan jimnastik mayosu pek çok kişinin bu konudaki ilk hevesidir.

[reklam id=1]

Jimnastik sporu göründüğü kadar kolay bir spor değildir. Pek çok kişi bu sporu sevebilir. Ancak çok az kişi bu spora gönül verebilir. Bunun nedeni elbette çok emek istemesidir. Jimnastikçiler mükemmeli amaçlayan kişilerdir. Her hareketlerinin mükemmel olması, her zaman en iyisi için çalışmaları gerekmektedir.

Jimnastik hareketlerinin hepsi temel hareketlerden gelişmektedir. Pek çok koreografiyi izlediğinizde teknikleri fark edebilirsiniz. Hareketlerin ardı sıra tekrarlandığını ve hangi temellerden köken aldıklarını görmek zor değildir. Pek çok jimnastikçi eğitimlerinin ilk yıllarında temel hareketlerin ötesine gidememektedir. Bunun nedeni her şeyin çok kolay sanılmasıdır.

Jimnastik Hareketleri

Jimnastik mükemmel hareket kabiliyetinin yanında bir görsellik işidir. İyi bir görsel için duruşunuzun da mükemmel olması gerekir. Tüm bu mükemmellikleri sağlayan temel hareketleri ciddiye almaktır. Temel hareketler mükemmel olursa gelecekte yapılacak olan hareketler ancak o şekilde mükemmel olabilir. Bunun için bir harekete haftalarca çalışmanız bile gerekebilir. Bu nedenle bu işi gerçekten sevmeniz çok önemlidir.

Jimnastik hareketlerinde dikkat çeken şeyler vücudun güçlendirilmesidir. Jimnastik videolarında görmüş olabileceğiniz gibi bu spor geniş hareket kabiliyeti ister. Vücudunuza istediğiniz gibi hareket yeteneği verebilmeniz ancak yüksek kas kütlesi ile mümkündür. Yüksek kas kütlesi saatlerce çalışma ve düzgün beslenme ile elde edilebilir.

Jimnastikçilerin eğitildiği ilk nokta nefestir. İstediğiniz pozisyonlarda güçsüz kalmamanızı sağlayacak olan şey nefesinizin size yetmesidir. Nefessiz kaldığınız taktirde bir anda düşebilirsiniz. Hareketleri mükemmel bir şekilde yapamayabilirsiniz.

Temel hareketlerin ilk çalışılanları incelendiğinde bunların sağlam bir duruş için çalışıldığı fark edilmektedir. Ne olursa olsun sırtınızın düz olması gerekmektedir. Her hareketin mükemmel görünmesinin temelinde sırtın dikliği çok önemli bir yer kaplar.

Jimnastik Hareketleri 1

Temel hareketlerin içerisinde öne hamle, yana hamle ve geriye hamle gibi hareket kabiliyetinizi kazanmaya başlayacağınız ve hareketlerinizin estetik duruşunu kazanabileceğiniz hareketler bulunur. Bu hareketler bunun bir seviye sonrasında hareket etmeniz için temel oluşturmaktadır.

Düz bank duruş, ters bank duruş ve cephe duruşları jimnastiğin temelinde yer edinmiş ve pek çok kişiye tanıdık gelen duruşlardır. Bu duruşlar incelendiğinde olimpiyatlarda, özellikle artistik jimnastik dalında yapılan hareketlerin temelinin nereden alındığını fark edeceksiniz. Çok kolay görünebilen bu hareketlere aylarca çalışmaklar olimpiyatlardaki hareketler yapılabilmektedir.

Takla atmak, ters takla atmak, amuda kalkmak size bir şeyleri başardığınızı hissettirir. Vücudunuzu istediğiniz gibi hareket ettirdiğinizi gördükçe heveslenir ve çalışırsınız. Çalıştıkça da güçlenirsiniz. Jimnastik hareketlerinin en sevilenlerinden bir tanesi elbette köprü duruşudur.

Jimnastik Hareketleri 3

Köprü duruşu jimnastik için önemli bir duruştur. Ellerinizi ve ayaklarınızı kullanarak tüm bedeninizi hissetmeniz gereken bu duruş, mükemmel bir denge ister. Başınızın ağırlığını hiçe sayıp kollarınızdan ve ayaklarınızdan destek alarak rahat bir şekilde kalmanız gerekmektedir. Bunu rahatlıkla yapabildiğinizde bir adım daha önde olduğunuzu hissedeceksiniz.