Jojoba Yağının Faydaları

tarafından
12816
Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba Yağının Faydaları
Jojoba yağı ismini hep duyarız. Saç ve cilt ürünlerinde, doğal bakım ürünlerinin içeriğinde, güzellik ürünlerinin reklamlarında sıkça kulağa çalınan jojoba yağı tam olarak nedir, nasıl bir içeriğe sahiptir, faydaları nelerdir yeniden hatırlamakta fayda var.

Zira kullandığımız şampuanlardan, cilt bakım ürünlerine; dermatolojik ürünlerden, pek çok güzellik ürününe kadar çok yerde karşımıza çıkan jojoba yağı, doymamış yağ asitleri bakımından hayli zengindir. Selülit tedavisinde, cilt yaralanmalarında, cilt kırışıklıklarında, ince çizgilerin giderilmesinde ve saç bakımında oldukça etkili ve net sonuçlar ortaya koyan jojoba yağı, cilde tatbik edildiğinde sıkılaştırıcı ve elastikiyet arttırıcı etkiler neticeler verir. İç ve dış kulak iltihaplarında kurutucu etki de sağlayan jojoba yağı, diş eti rahatsızlıklarında ve ağız mukozasında meydana gelen rahatsızlıklarda da hayli etkilidir. Vücuttaki akneleri azaltan, göz hastalıklarının tedavi sürecinde katkı sağlayan, nemsiz kalmış kuru ciltleri canlandıran, saç kırılmasını önleyen, saçlarda nemlenme, parlaklık ve yumuşaklık sağlayan, kadınlarda doğum sonrası çatlakların giderilmesinde oldukça etkili olan jojoba yağı, göz makyajını kolayca çıkartan özelliğiyle, cilt temizliğinde de etkili olan bir yağdır. El ve ayaklarda oluşan egzamalarda iyileştirici etkisi olan, selülitli derideki portakal kabuğu görünümünü hafifleten, saç derisindeki kuruluğu önleyerek kepek oluşumunun önüne geçen jojoba yağını, sporcular ayaklarına krem olarak da tatbik ederler. Jojoba yağı eklem iltihaplanmalarında, kireçleme ve romatizmal rahatsızlıklarda son derece etkili olmasının yanı sıra, iştah kapama konusunda da azımsanmayacak bir güce sahiptir.

Jojoba-Yağının-Faydaları2

[reklam id=1]

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır
Jojoba yağı sadece haricen kullanılan bir yağdır. Avuç içine alınacak bir miktar jojoba yağı masaj yoluyla saç yahut cilde yedirilerek kullanılır.

Jojoba yağını saçlarınızda kullanacaksanız, kuru saç üzerine bir miktar sürün ve geniş dişli bir tarakla saçlarınızın her yanına yedirin. Jojoba yağıyla yağlanmış saçlarınızı 30 dakika bu şekilde beklettikten sonra şampuanlayarak yıkayın. Eğer bu şekilde beklemek istemiyorsanız, her zaman kullandığınız şampuan şişesinin içine 2 tatlı kaşığı kadar ekleyerek de kullanabilirsiniz. Böylelikle saçlarınız şampuanlanırken aynı zamanda bakımı da yapılmış olacaktır. Jojoba yağının aynı zamanda saç şekillendirici özelliği de bulunmaktadır.

Makyaj temizleme ürünü olarak da kullanılan jojoba yağı, cildi tazeler, yeniler ve ferahlatır. Jojoba yağını cildinizde kullanmak istiyorsanız, ister avuç içinize alacağınız az miktarı parmaklarınızla cildinize yedirerek, isterseniz de nemlendirici kreminizin içine ekleyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Jojoba Yağı Fiyatı: Farklı marka ve ambalaj seçenekleriyle aktar ve eczanelerde satışa sunulan Jojoba yağını 7ila 10 TL arasında temin edebilirsiniz. Soğuk sıkım ve organik üretim denilen tarzdaki daha doğal ürünlerin fiyatı ise 59 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ama yine de her bütçeye uygun ürünü bulmak olası. Buna sizin kendi bütçeniz ve tercihleriniz karar verecektir.