Jöle Kullanımı Sağlıklı mı?

tarafından
258
Jöle Kullanımı Sağlıklı mı?

Jöle kullanımının birçok zararı olduğuna dair doğru ve güvenilir bilgiler olduğu gibi bir o kadar da yanlış bilgiler vardır. Saç şekillendirmede kullanılan jöle ya da spreylerin az kullanıldığı ve çok fazla saçta bırakılmaması koşuluyla herhangi bir olumsuz yönü veya sağlığı etkileyecek bir durumu yoktur diyebiliriz.

Genel kabul görmüş bir gerçek olanın aksine saç sağlığında dışarıdan uyguladığınız bakımın ya da kullanılan şampuan ile kozmetik ürünlerinin fazla yeri yoktur.

Jöle Kullanımı Sağlıklı mı? 1

Jöle Kullanımı

Saçlarımızın gelişimi genlerimizde doğuştan var olan ve aynı zamanda da ömür boyu devam eden bir protein üretimini gerçekleştirir. Bu protein üretim işlemini saç follikülündeki hücreler yaptığından dolayı saçın sağlıklı olabilmesi sistemik yapının sağlıklı olması veya iyi işleyişi ile ilgilidir.

[reklam id=1]

Genellikle insanların büyük çoğunluğu jöle kullanır. Bu sebepledir ki çoğu insan saçlarının çok dökülmesinin nedenini jöle kullanımıyla bağdaştırmaktadır. İçerisinde bulundurduğu çeşitli kimyasal maddeler ya da jölenin yanlış kullanımı sonucunda saçların aşırı dökülmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak jölenin saç dökülmesi üzerinde doğrudan etkisi yoktur.

Genellikle erkeklerde saç dökülmesi genetik bir olay olmakla birlikte yaşamınız boyunca hiç jöle kullanmamış olsanız bile saçınız dökülecek bir genetik yapıya sahip ise zaten dökülmelerin olması muhtemel bir durumdur.

Jöle Kullanımı Sağlıklı mı? 2

Jölenin Migrene Etkisi Var mı?

Günümüzde birçok insan jöle kullanımı konusunda yanlış uygulamalar yapmaktadır. Jölenin zararlarını azaltmak için saç derisine değdirmeden sadece uçlarına uygulamalı ve özellikle günün son zamanlarında saçları yıkayarak kullanıldığı zaman zararlı etkileri en aza indirilmiş olacaktır. Jölenin uzun süre saçta bırakılması hem saça hem de deriye zarar vererek ağrılara sebep olabilmektedir.

Bunun sonucunda da jöle kullanımının migren üzerinde etkisinin olup olmadığı konusunda sorular akıllara gelebilmektedir. Jöle kullanmak istiyorsanız kesinlikle tercihinizi kaliteli ürünlerden yana yapmalısınız. Migreni tetikleyen faktörlerden bir diğeri ise rüzgarlı veya esintili hava koşullarıdır. Birçok uzmana göre migren hastaları kesinlikle jöle kullanmamalıdır.

Jöle Kullanımı Sağlıklı mı? 3

Çünkü jöle sürülen saç esintili havalarda rüzgarın daha çok hissedilmesine neden olmakta ve bunun sonucunda da migreni daha fazla tetikleyebilir.