Kabızlığa Ne İyi Gelir

tarafından
3307
Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir?
Kabızlık, pek çok faktörden kaynaklanabildiği gibi, çoğunlukla yanlış beslenme ve sıvı eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Yani eğer fizyolojik bir problem yoksa, yeme-içme sistemindeki değişiklik kabızlığı hayatımızdan komple çıkarabilecektir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Öncelikle, her insan, metabolizması  nasıl çalışırsa çalışsın, günlük 2 litre su içmelidir. Vücudumuzun anti-toksik faaliyetleri ve hayati fonksiyonlarını ayakta tutan faktör su dur. Pek çok kabızlık vakasında sebep su kaybı veya az su tüketimi olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalar, “susamıyorum” şeklinde savunma yaparlar. Ancak unutmayalım, susamış olmanız zaten vücudunuzun su kaybı sürecine girdiği anlamına gelir, vücudunuza su takviyesini bu ihtiyaç gelişmeden yapmak durumundasınız. Bunu kabaca şöyle düşünebilirsiniz, arabanıza benzini bittiğinde değil, bitmeden önce koyduğunuz gibi, vücudunuza da suyu ağzınız kuruyana kadar susuz kalmadan önce eklemelisiniz.

Bu etkenin yanında, meyvelerin hemen hepsi, lifli gıdalar da kabızlığa iyi gelmektedir. Kabıza ne iyi gelir dediğimizde, pek çok öneri ortaya çıkar, Sinameki otları, rezene çayları vb. ancak dikkat edelim, bu bitkiler bağırsak sistematiğine zarar verip, daha büyük sorunlara yol açabilir, bu nedenle bilinçsizce aktar tedavisine girişmeyiniz. Kabızlık nasıl geçer diye kara kara düşünmenize gerek yok basit tedbirlerle bu soruna hızla çözüm bulabilirsiniz. Kabızlık çözümü kolay ancak harfiyen uyulması gereken yöntemler bütünüdür.

Kabızlıga-Ne-iyi-Gelir

Kabızlık nasıl giderilir dendiğinde en genel cevap, Dengeli; lifli ve posalı gıdalarla beslenmek, bolca hareket etmek ve su içmek başlıca korunma yöntemleridir.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler, Erik, Armut, Elma, Böğürtlen, Ahududu, Kayısı, İncir, Şeftali, Ananas Fıstık, Badem, Lahana, Pazı, Enginar, Kuşkonmaz, Havuç, Ispanak, Yeşil fasulye, Nohut, Barbunya, Kepekli ekmek, Yulaf, Arpa, Keten tohumu, kayısı olarak basit bir başlangıç listesi olarak sunulabilir. Elbette bu gıdaları da tüketirken abartıya kaçılmaması gerekir.

Bunların yanında, zeytinyağı ve zeytinyağlı yemekler de bağırsakları harekete geçiren etkiye sahiptir.

Kabız Yapan Yiyecekler: Ayrıca burada kabız yapan yiyecekler den de bahsetmek gerekmektedir. Öncelikle, çay ve kahve bağırsak faaliyetlerini azaltır ve sonuç olarak kabızlığa neden olur. Ayrıca rafine şeker ve glükoz şurubu içeren tüm besinler ve fast food olarak tabir edilen yoğun karbonhidrat bombardımanları kabızlığın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

[reklam id=1]

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelik, vücudun bütünüyle majör değişiklikler yaşadığı özel bir dönemdir. Psikolojik ve hormonal faktörlerle vücut değişik reaksiyonlar verecektir. Kabızlık da bu reaksiyonlardan birisidir. Hamilelikte kabızlığa çözüm olacak yöntemler hamilelik dışı yöntemlerle hemen hemen aynıdır. Prebiyotik besinler, lifli meyve sebzeler yiyebilir, doktorunuzun öngöreceği egzersizleri yapabilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık ise çok görülen bir problemdir, gıda skalaları sınırlı olduğundan çözüm bulmakta zorlanılabilir. Özellikle yeni doğan ve 0-1 yaş bebeklerde kabızlık sorunu varsa mutlaka evsel çözümler aramak yerine hekime başvurmanız gerekir. İyi ama evde yapılabilecek hiçbir şey yok mudur? Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlıga-Ne-iyi-Gelir2

Elbette kronik olmadığını bildiğimiz durumlarda bebekler için evde kabızlık için tedbirler alınabilir. Öncelikle bebeği dışkıyı bilinçli olarak tutmadığından emin olmamız gerekir. Zira dışkılamanın acı verdiğini öğrenen bebek, acı çekmemek için dışkıyı tutmaya çalışacak bu durum ilerleyen zamanlarda daha da ciddi sorunlara yol açacaktır.

Bebeğe bol lif ve posalı meyve yedirin. Eğer hekiminiz uygun gördüyse sağlıklı zeytinyağı ile yapılmış sebze yemeklerinden yedirin. Az miktarda keten tohumunu yemeklerine katabilirsiniz.

Kabızlık İlacı: Tüm yöntemleri uyguladığınız halde hala rahatsızsınız, pekiyi bu durumda kabızlık nasıl giderilir?

 

Kabızlık için kullanılabilecek ilaçlar laksatif etkili ilaçlardır. Kabızlık ilacı halk arasında müshil olarak bilinmektedir. Ancak bu ilaçların kullanımında çok dikkatli olunması gerekir zira bağırsak florasına zarar verip, uzun vadede büyük sıkıntılara sebeiyet verilebilir. Ayrıca ishal durumu vücudun pek çok ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve yağların kullanılmadan atılmasına yol açar ki, kimi zaman hayati sonuçları olabilir. Bu nedenle kabızlık ilacı kullanılırken uzman görüşü almakta fayda bulunmaktadır.