Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

tarafından
545
Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk seçiminde en çok tercih edilen kumaş kadifedir. Kadife kumaşın birçok seçeneği vardır fitilli, düz, desenli şekilde olarak kişinin tercihine kalmıştır. Maalesef bu koltukları kullandığımız gibi temizliğin ide özen göstermek lazım. Kalıcı olması için düzenli bakım, dikkatli kullanım ve özenli temizlik de şarttır.

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir? 3

Kadife koltukların temizlenmesi için kadife kumaşa zarar vermeden rengin solmasına sebep olmadan temizliğe özen göstermeniz lazım.

Kadife koltuk nasıl temizlenir: Amonyaklı su kadife koltukların temizlenmesinde sıkça kullanılan en etkili yöntemdir. Kadife döşemeli koltuğunuzu su buharına tutup nemlendirin ve yumuşak havlu veya bir fırça ile silin.

Kadife döşemeli koltuklarınızı asla sürekli gün ışığı alan yerde muhafaza etmeyiniz. Kadifenin renginin solmasına sebep olur.

[reklam id=1]

Kadife kumaşlarınızı temizlerken kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın. Kadife kumaşın solmasına ve deforme olmasına sebep olur.

Kadife kumaşlar yapı itibariyle yumuşak ve hassas yapıya sahiptir. Kadife kumaşın temizlenmesinde oldukça hassas davranmak gerekir sertçe silinen kumaş bastırarak silmek kadife döşemeye zarar verir.

Kadife kumaşa da asla sıcak su kullanılmamalıdır. Sıcak su kumaşa zarar verecektir.

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir? 2

Temizliğin her alanında kullanılan sirke kadife koltuk temizliğinizde de tercih edebilirsiniz. Hazırlanan sirkeli su yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Sirke kadife koltuklarınızın parlamasına yardımcı olacaktır.

Kadife koltuk nasıl silinir temizlik malzemelerinin yanı sıra silme işlemi çok önemlidir bastırarak silmek, ovarak silmek kadife kumaşa zarar verir. Kalın sert fırçalar kadife kumaşın yıpranmasına sebep olur. Kadife kumaşların temizlenmesinde kullanılan çamaşır suyu kadifenin sertleşmesini sağlayarak kadifenin özelliğini kaybetmesine sebep olur.

Çok tozlu kadife kumaşları elektrikli süpürge ile süpürmeniz yeterli olacaktır. Çok yüksek güçte süpürgenizi kullanmayınız. Kadifeye zarar verebilir.

Eğer ki kadife kumaşınız lekelendi ise bulaşık deterjanlı su ile lekeli bölgeyi leke çıkana kadar siliniz. Kesinlikle hafif hafif silmeniz lazım kadife kumaş sert silmelerde aşına bilir özelliğini kaybede bilir.

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir? 1

Sabunlu suda kadife kumaşın temizliğinde kesin çözüm olmuştur. Beyaz sabunu suda biraz köpürtüp Lekeli bölgeye sürerek yumuşak bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Kadife koltuğunuza sıvı bir şey dökülürse zaman kaybetmeden temiz bir bez veya havlu ile emdirin. Temiz bir su ile silmeniz yeterli olacaktır. Katı bir şey döküldü ise lekenin daha da büyümesini engelleyerek fazla bulaştırmadan alınız. Sildikten sonra havalandırarak kurutunuz.

Kadife kumaşınızın kılıfları çıkan cinsten ise asla elinizde çitilemeyin kadife kumaşlar deforme olmaya sebep olacaktır. Çıkan kılıfları elinizde yıkayıp sıkmayın. Kuru temizleme yaptırınız.

Eğer ki kadife koltuğunuzdaki çok inatçı güçlü bir leke ise kuru temizleme yaptırın. Profesyonel temizlik yaptırmanız daha iyi olacaktır gerekli temizlik maddesi ne ise kuru temizlemede onun uygulanması kadife koltuğunuzun ömrünü uzatır.

Kadife koltuğunuzda ki lekeyi sildikten sonra kurumasını hemen istiyor iseniz saç kurutma makinası ile bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Asla ütü kullanmayınız yüksek sıcak kadifenize zarar verebilir. Buda kadifenin uzun ömrünü korumaz. Ütü Kadifenin tüylü yapısı yapışır ve güzel bir görünüm olmaz.

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

  • Kadife koltuğunuz sık sık üzerinde tüy kalıntısı bırakıyor ise tüy bırakmayan bezleri tercih ediniz. Bu bezler tüy kalıntılarını alarak kadifenin orijinalliğini korumuş olursunuz kadifenin yumuşak dokusu hiçbir zaman kaybolmamış olur.
  • Kadife koltuğunuzun korunmasına temizlenmesine Arap sabunu da yardımcı olur Arap sabununu suyun içinde eriterek havlulu bezle siliniz. Arap sabunu koltuğunuzu temizleyerek parlak bir görünüme sahip olur.
  • Kadife koltuklara özen göster ek kullanırsanız daha kalıcı olur temizliği kullanımı çok önemlidir dikkat ve özen isteyen bir üründür. Bu bilgilere uyduğunuz sürece kalıcılığını korumuş olursunuz.