Kadın Hastalıkları ve Doğum

tarafından
238
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınların yaşamları boyunca belirli hastalıklar yaşadığı bilinmektedir. Bu hastalıklar kadınların fizyolojilerine uygun bir halde gerçekleşmektedir. Bu hastalıkların genel olarak kendilerine has bir şekilde problemlerinin erken tanı sayesinde kısa bir zaman diliminde çözüme kavuştuğu bilinmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu hastalıklara bağlı olarak gerekli bir şekilde önlem alınmaz ise ciddi sonuçlar ile baş başa kalınacaktır. Kadınların bu hastalıklarının çok dikkatli ve titizlikle yanaşılması gerekmektedir. Hayatları boyunca en fazla yakalandıkları 6 hastalığı bu yazımızda sizler için derledik.

Çocukluk zamanında ve menopoz zamanında görülen kanamalara son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Kadınların en büyük rahatsızlıklarının başında adetlerinin düzensiz bir şekilde ilerlemesi ile gerçekleşmektedir. Kadınların fizyolojileri gereği ilk adetlerinin 12 ile 13 yaş aralığında gerçekleşmesi normal karşılanmaktadır. Bu yaşlardan daha erken bir süre zarfında gerçekleşen bir kanama adına hızlı bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.

[reklam id=1]

Doktorlar bunun hızlı bir şekilde araştırmasına koyulacaktır. Ergenlik döneminde ise adet düzensizliklerinin sıkça görüldüğü bilinmektedir. Genel olarak beklenmedik bir şekilde gerçekleşen her durumun araştırılması son derece iyi olacaktır. Bu durumlar küçük bir detaymış gibi görünüp baştan savmamak önem sarf etmektedir. Menopoz zamanında ise gerçekleşen herhangi bir kanamada direkt olarak doktora başvurmak son derece önem sarf etmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum 1

Beslenme durumlarında son derece yanlış bir durum yaratılması ile polikistik over adlı sendrom gerçekleşebilir. Kadınlar üzerinde gerçekleşen en çok sendromun polikistik over olarak gözükmektedir. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber yanlış beslenme gibi bir durumdan tutunda aşırı kilo alma problemlerinin hastalığı tetiklediği bilinmektedir.

Başka bir durum ise idrar kaçırmaların büyük bir problem yarattığı bilinmektedir. İdrar kaçırma sorunun sosyal bir problem olarak bilinmektedir. Gelişen teknolojik durumlara göre bu sorunun kısa sürelerde çözüldüğü bilinmektedir. Kadınlar da tam olarak 35 yaşından sonra ortaya çıkan bu durum her 5 kadından 1’inde belirlenmektedir.

Her kadının sosyal yaşantısında bu durumun son derece sorunlar yarattığı bilinmektedir. Basınçlı bir durumda idrar kaçırma durumu söz konusu olurken, basınçlı durumlar arasında en yaygın olanları hapşırma ve öksürük olarak bilinmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum 3

Vajinal bir akıntının tam olarak cinsel durumu son derece olumsuz etkilediği bilinmektedir. Kadınlar da genel olarak cinsel sağlık açısından olumsuz etkileyen durumlar vajinal bir akıntılar enfeksiyona bağlı olurken fizyolojik bir durum ile de söz konusudur.

Menopoz döneminin tam olarak bir hastalık olmadığı bilinmesi gerekmektedir. Kadın hayatlarında tam olarak geçiş dönemi olarak ortaya çıkmaktadır. Menopoz döneminde kısa bir süre zarfında adet düzenin bozulmasında menopoz durum söz konusu olmamaktadır. Tam olarak 12 ay boyunca adet görünmemesi gibi bir durumdan sonra menopoz yaşanmaktadır. Genel olarak menopoza giriş yaşının 51 yaş ortalamasına sahip olunduğu bilinmektedir.

Şiddetli olan adet ağrılarının tam olarak yaşam kalitesine zarar verildiği bilinmektedir. Adet görmekte olan bir kadının adet süresi boyunca yarısından fazlasında kanamaların ilk iki günü civarında ağrı yüksek seviyede olmaktadır. Bu iki gün içerisinde ağrıların tam olarak hafif gerçekleşmesi gibi bir durum söz konusu olmakla beraber çoğu zaman ağrılar aşırı şiddetli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum 4

Bu ağrılar genel olarak günlük yaşamı kısıtlamaktadır. Bu durumdan söz konusu olan ağrılar ya da kramplar girmektedir. Baş ağrısı ya da bulantı gibi bir durum normal olarak karşılanmaktadır. Ağrıların tam olarak azalması adına doktordan yardım alınabilir. Ağrıların azalmasına yönelik doktorlar sizlerin bünyenize uygun bir şekilde ilaç tedavisinin sürecini hızlı olarak başlatacaktır.