Kadın Hastalıkları

tarafından
247
Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıkları genel anlamda kadın üzerinde yer alan rahim hastalıkları ya da üremeye bağlı hastalıklar olarak bilinmektedir.  Kadın hastalıkları nelerdir diye bir araştırma yapıldığında rahim ağzı kanseri, yumurtalık kistleri gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca rahim kanseri gibi birtakım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan tam olarak kurtulmanın başlıca detayı erken tanı olarak bilinmektedir.

Kadın Hastalıkları

Erken bir tanı için rutin olan kontroller her zaman yapılmalıdır. Bu tanıların yapılmaması için ise her zaman elimizden geleni yapmaktayız. Bazen bir korku olsun bazen ise önemsememek bu tanıların zaman geçmesini sağlamaktadır. Tanıların erkenden olması gibi bir durumda ölümcül bir hastalığın bile tedavisinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi söz konusudur.

Kadın hastalıkları ve doğum durumlarında muayenenin son derece önemli olduğu bilinmektedir. Düzenli bir şekilde muayenenin 2 durum olarak önemli olduğudur. Bu durumların ilki ise var olan bir hastalık adına erken teşhis için önem arz ediyor.

[reklam id=1]

İkinci durum ise hayat içerisinde yer alan yanlış olan alışkanlıklardan kurtulmak en iyi seçenek olacaktır. Bu durum muhtemel olan bir hastalığın engellenmesi sağlanacaktır.

Bu tanıların en önemlisi rahim ağzı kanseri için taramalar yaptırmanız gerektiğidir. Dünya genelinde tam olarak 500 bin kadının rahim ağzı kanserine yalanlandığı bilinmektedir. Bu durum son derece normal olarak karşılanırsa en kötü durumun ise %50 kadar bir kadının geç teşhis yüzünden hayatını kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu buradan anlamaktayız.

Kadın Hastalıkları 2

Kadın hastalıklarını göz önünde bulundurduğumuz taktirde kadın kanserleri arasında rahim ağzı kanserinin dünya üzerinde 2.sırada yer aldığı bilinmektedir. Ülkemizde ise yılda 1500 kadının bu hastalığı yakalandığı bilinmektedir. Bu durumun önüne son derece basit bir şekilde geçilebileceği düşünülmektedir. Her zaman erken teşhis sayesinde bu durumunda önüne geçilebilir. Teknolojinin son derece geliştiği bu dönemde kadına patolojik hiçbir şekilde inceleme yapmadan dahi hızlı bir şekilde ışık taraması ile durumlar ortaya konmaktadır.

Özel bir fırçanın rahim tarafına sürüntü alınması ile durum başlamaktadır. Bu durumdan sonra teşhis konması bir hafta kadar süreç olarak belirlenmiştir. Teknoloji sayesinde gelişen bu durumlara bağlı olarak ışık taraması sayesinde sonuçlar sadece 2 dakika içerisinde gerçekleşmektedir.

Bu tarama işlemlerinin tam olarak cinsel ilişkinin ilk gerçekleşmesinden tam olarak 1 yıl sonrasında yaptırılması en doğru olacaktır. Cinsel ilişki durumunun yaşanmaması gibi bir durumunda ise 21 yaşında tarama testi yaptırılması gerekmektedir. Bundan sonra her 3 yılda bir kez yaptırılmak üzere devam edilmelidir. Bu süreç 70 yaşına kadar devam ettirilmelidir.

Kadın Hastalıkları 3

Kadın hastalıklarında tam olarak belirtileriler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler arasında en fazla olanları ağrı, akıntı, kanama ile karın büyümesi durumudur. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan bir kişi genel olarak bu durumlara göre kararlar vermektedir. Bazen bu durumların tamamı gerçekleşirken bazen iki tanesi gerçekleşmektedir.

Kadın hastalıkları muayene yöntemleri arasında en yaygın olanı jinekolojik masası üzerinde gerçekleşmektedir. Uzman doktor bu süreç zarfında hasta tarafından bütün durumları dinlemek için dışardan gözlemleri ilk önce gerçekleştirir. Bu durum uzman doktorun tam olarak dışardan görünebilecek bir durumu sezebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumdan sonra rahim çevresinde incelemeleri daha detaylı bir şekilde yürütürken tam olarak bir şey bulamadığı taktirde vajina içini kontrol etmeye başlar.

Vajina içini kontrol etmeye başlarken 2 parmağını vajina içine sokmaktadır. 1 parmağını ise karın üzerinde gezdirmektedir. Durumun bu şekilde normal olup olmadığına bakar. Kadın hastalıkları kist durumları da bu şekilde araştırmalar ile kolay bir şekilde bulunmaktadır.