Kadınlarda Sağ Kol Ağrısı Nedenleri

tarafından
2694
Kadınlarda Sağ Kol Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda sağ kol ağrısı nedenleri, kol ağrısı sıkça karşılaşılan bir problemdir ve çoğunlukla kaslarda, kemiklerde, bağ ve tendonlarda meydana gelen problemlere dayalı olarak gelişir. Sürekli tekrarlana aynı hareketler ve egzersiz hareketleri de kol kaslarında ağrıya sebebiyet verebilir.

Kadınlarda sağ kolda oluşan ağrıların çeşitli sebepleri olabilir. Kol kemiğinde oluşan hasarlar, tendon iltihaplanması, sinir iltihaplanması gibi yaygın sebepler kadınlarda sağ kol ağrısına sebep olabilmektedir. Sağ kol ağrısı kalp krizi belirtisi değildir.  Bu konuda endişelenen kadınlar, sağ kol ağrısının kadınlarda kalp krizi belirtisi olmadığını bilmelilerdir.

Sol kol ağrısı kalp krizine işaret edebilir ama sağ kol ağrısının temelinde yatan problem genellikle kas çekilmesi yahut sinirlerle ilintilidir.

[reklam id=1]

Peki kadınlarda sağ kolda ağrı neye işaret eder? Sağ kolum ağrıyor diyen bir kadın bunun altında ne aramalıdır?

Kadınlardaki kol ağrılarının pek çoğunda kas problemleri ve rahatsızlıkları yatar. Gece sağ elin üzerine yatmak bile, sabah ağrıyla uyanmaya sebep olabilir. Yanlış pozisyonlarda uyumak, kolu etkiler ve ağrı hissi oluşturur. Bunun dışında sağ kol ağrıları, zorlama sonucu da oluşabilir. Sinirlerde gelişen bir hasara dikkat çekiyor da olabilir.

Kolda çatlak ya da kırılma da kol ağrısı sebeplerinin baş aktörleridir. Ağrıya şişlik de eşlik eder. Kemiklerde meydana gelen hasarlar da kadınlarda sağ kol ağrısına sebebiyet veren faktörlerdendir. Sağ kol incitildiğinde ve o bölge soğuduğunda mutlaka ağrı hissedilir ve bu tür ağrılar birkaç saat içinde daha da şiddetlenir.     

Kadınlarda Sağ Kol Ağrısı Nedenleri 1

Kolda bir kas yırtılması durumu söz konusuysa bu durum mutlaka ağrı yapacak demektir. Ters hareketler sonucu oluşan kas çekilmesi son derece acı verir. Ağırlık kaldırma, tenis, beyzbol, yüzme gibi el ve bilhassa kolların çok kullanıldığı spor türleri kadınlarda sağ kol ağrısı nedenlerinden olabilmektedir.

Sinirlerin iltihaplanması özelikle boyun ve omuz eklemlerinde çok rastlanılan bir durumdur. Boyun ve omuz eklemlerinde bulunan sinirlerin iltihaplanması ağrıya sebebiyet verir. Sinir sıkışması, omurilikten gelen sinyal iletimini etkiler ve bu durumda da yoğun ağrı ve karıncalanma hissi doğar.

Kasların omuzlardaki hakimiyeti azaldığında da ellerde uyuşma hissedilebilir. Bu durum, bilekte sinir sıkışması neticesinde oluşan karpal tünel belirtilerinden biridir. Fakat karpal tünel sebebiyle oluşan ağrılar çoğunlukla el bileği civarında oluşur, kolun üst taraflarında pek hissedilmez.

Sağ elde bulunan tendoların iltihaplanması da sağ kol ağrısına yol açabilir. Bunun dışında fazla ağır kaldırmak da tendon iltihabı yapabilir. Tenisçi dirseği denilen rahatsızlık da, hem tenisçilerde hem de kolunu çok fazla kullanan ve kollarını çok çalıştıran kişilerde görülür.

Kadınlarda Sağ Kol Ağrısı Nedenleri 2

Kadınlarda sağ kol ağrısına bir sebep de eklemlerin iltihaplanmasıdır. Eklem iltihaplanması bazı kadınlarda rastlanılan bir problemdir. Eklem iltihaplanmalarına örnek olarak romatizmal atrit rahatsızlığını verebiliriz. Romatizmal atrtit sağ üst kolda ağrı, eklem çevresinde şişme ve kızarıklık ile, yine bu bölgede ısınma şikayeti oluşturabilir.

Kadınlarda sağ kol ağrısı tedavisi, ağrının sebebine göre değişir. İstirahat ve doğru yapılan kol egzersizleri ile sinirlerde rahatlama sağlanabilir.

Kas ağrısı durumlarında bölgeye uygulanacak sıcak kompres de etkili olabilmektedir. Kırık ve çatlaklar iyileştikten sonra da ağrı yapmaması için fizik tedaviye ihtiyaç hissettirebilir.

Sağ kol uyuşması da şeker hastalığı, beslenme yetersizliği, sinir sıkışması, inme, karpal tünel sendromu, migren, MS, bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebiliyor.