Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

tarafından
15053
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve en sevilen, en çok tüketilen, ama lekesi de bir o kadar uğraştırıcı olan bir içecektir. Her lekede olduğu gibi, eğer kahve lekesi tazeyse endişe etmenize gerek yok; zira çıkarmanız kolay olacaktır. Kurumuş kahve lekesine de bir dereceye kadar çözüm vardır olmasına ama yeni oluşmuş lekeyi, bulunduğu alandan sökmek her zaman daha kolaydır. Şimdi bakalım koltuklara, kumaşlara, döşemelere ve halılara dökülen kahve lekesinasıl çıkar?

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıya dökülmüş kahve ve ardında bıraktığı leke kabustur. Hele de halı açık renkliyse, kabus ikiye katlanır. Ama bunun da çaresi ve yordamı var.

 • Öncelikle halınızdaki, varsa yıkama ve temizleme talimatını okuyun. Özel malzeme ve elyafla üretilmiş halılar, özel işlem gerektirebilir.
 • İlk yapacağınız iş, her zaman olduğu gibi temiz ve renksiz bir havlu ile tamponlama işlemi yapmak yani lekeyi ovalamadan bezle üzerine bastırarak emdirmek olmalıdır. Tamponlama işlemine havluya leke gelmeyinceye kadar devam edin.
 • 1 bardak ılık suya ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan karıştırın. 30 saniye bekleyin ve temiz bir bezi bu karışıma batırarak lekenin üzerine bastırın. Bez, kahve lekesini emecektir.
 • Daha sonra temiz ve ılık suyla halıyı durulayın ve kalan nemi kuru bir havlu yardımıyla tamponlayarak alın.
 • Tüm işlemlere rağmen kahve lekesi halıdan çıkmazsa, su bardağına 5’te 2 oranında sirke koyun ve bardağın kalan kısmını suyla doldurun. Bu sıvıyı temiz bir beze emdirin ve tamponlayarak halıya uygulayın.
 • Az miktarda temiz ve ılık suyla halınızı durulayın ve kalan nemi kuru bir bezle tamponlayarak alın.

Kahve-Lekesi-Nasıl-Çıkar

 Koltuktaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Yapacağınız ilk iş, eğer koltuklarınız kılıflıysa kılıfları çıkarın.
  Dökülen kahvenin fazlalık kısmını beyaz bir havlu yardımıyla tamponlayarak alın.
  Daha sonra kılıfları 5 dakika kadar soğuk suda bekletin. Lekenin bir kısmı kendiliğinden çözülecektir.
  Kalan lekenin kumaşı terk etmesi için, kılıfları yarım saat sabunlu sıcak suda bekletmek de iyi bir çözümdür.
 • Kahve lekesi için çamaşır suyu katkısız sıvı deterjan da kullanabilirsiniz.
  Sıvı deterjan yerine  tuz ve karbonat karışımı da kullanabilirsiniz. Kılıfların lekeli bölümlerine tuz ve karbonat karışımı uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Süre dolunca durulama yapmanıza gerek yok. Elektrikli süpürge yardımıyla veya havluyla kalıntıları alın.

[reklam id=1]

 • Kahve lekesine soda ile müdahale etmek isterseniz, sodayı 1 dakika süreyle lekede beklettikten sonra temiz ve beyaz bir havluyla kurutun.
 • Lekeyi suda yıkarken çitileme yapmayın. Bu işlem lekenin daha da yayılmasını sağlar.
 • Tüm işlemlere rağmen kahve lekesi geçmiyorsa, piyasada satılan leke çıkarıcılardan kullanabilirsiniz. Leke çıkarıcı olarak sirke ve su karışımı da işe yarar.
 • Eğer koltuklarınız beyazsa ve kahve lekesi tüm müdahalelere rağmen çıkmıyorsa son çare olarak çamaşır suyu da kullanabilirsiniz.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Kahve lekesi eğer kurumuşsa işiniz biraz zor demektir. Halı, koltuk, döşeme ve kıyafetlere bulaşan kahve lekesini anında fark etmediyseniz o leke olduğu yerde kurur, kumaşa iyice tutunur ve lekeyi sökmek zorlaşır. Eczaneden temin edeceğiniz gliserin ile kahve lekesini yumuşatıp kumaştan sökebilirsiniz. Gliserini lekenin üzerine dökün ve hafifçe ovalayarak yumuşamasını sağlayın. Ardından, kahve lekesi eğer kumaş veya kıyafet üzerindeyse çamaşır makinesinde yıkayın. Halı, koltuk yahut döşemeyse ıslak bir bezle silip kurumaya bırakın.