Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

tarafından
1321
Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Kahve maskesi, Türk kahvesi ile hazırlanan, cilt için çok faydalı olan bir maskedir. Doğal maskeler arasında yer alan bu özel maske, güney Amerika ülkelerinde de uygulanmaya başlandı. Ülkemizde bayanlar tarafından sıkça uygulanan bu özel maske, cildin pek çok sorunu için faydalıdır. Bu yazımızda sizlerle kahve telvesini yüze sürmek ve etkileri hakkında detayları vereceğiz.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır? 1

Kahve maskesi, farklı malzemeler ile birleştirilip yüze sürülerek uygulanır. Her doğal cilt maskesinde olduğu gibi bu maskelerin uygulanmasında da mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kahve telvesi maskelerinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, maske için gereken diğer malzemeler ve bu diğer malzemelerin cilt için etkileridir.

Bazı ciltler çok hassas ya da alerjik olduğu için kahve telvesi yanındaki malzemelerin alerji yapıp yapmadığına dikkat edilmesi gerekir.

[reklam id=1]

Kahve maskesi uygulaması için malzemeleri güzelce karıştırıp göz ve dudak çevresi hariç tüm yüz bölgesine sürülür. Maske içinde yer alan diğer malzemelere göre 10-30 dakika arasında beklenir. Süre sonunda ılık su ile cilt üzerindeki maske kalıntılarından kurtulunur. Gerekli ise maske sonrasında doğal nemlendirici ile cilt nemlendirilir.

Kahve Maskesi Tarifi

Kahve maskesi farklı çeşitleri olan maske türlerindendir. Aşağıda ayrı malzemeler ile hazırlanan yağlı ve kuru ciltler için kahve maskesi tariflerini bulabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Kahve Maskesi

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı Türk kahvesi
 • 2 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 •  Çeyrek çay bardağı süt ya da yarım çay bardağı yoğurt

Uygulanışı:

Yağlı ciltler için kahve maskesi tarifi malzemelerini bir kase içinde karıştırın. Karışan malzemeleri parmak uçlarınız ile masaj yaparak göz çevresi hariç cildinizin her yerine yedirerek sürün. Maskeyi cildinizde 15-20 dakika kadar bekletip ılık su ile iyice durulayın. Temiz ve yumuşak bir havlu ile cildinizi kurulayın. Uygulama esnasında malzemelerin ölçüsüne birebir uyun. Özellikle limon suyunun 2 çay kaşığını geçmemesine dikkat edin. Cildiniz çok yağlıysa 2, az yağlı ise 1 çay kaşığı limon suyu yeterli olacaktır.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır? 2

Kuru Ciltler için Kahve Maskesi

Malzemeler:

 • Yarım yemek kaşığı sade susuz yoğurt
 • 1 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi ya da kullanılmış makine kahvesi
 • 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi

Uygulanışı:

Kuru ciltler için kahve maskesi malzemelerini bir kase içinde karıştırın. Karışan, homojen kıvam alan maskeyi yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Süre sonunda ılık su ile maskeyi temizleyebilirsiniz. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa 1 çay kaşığı kadar bal da ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 gün uygulayabilirsiniz. Cildiniz hafif kuruysa bal eklemeden de hazırlayıp kullanabilirsiniz.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır? 3

Kahve Maskesi Ne İşe Yarar?

Kahve maskesi cilt için çok faydalıdır. Farklı malzemeler ile hazırlansa da genel olarak aynı etkileri sağlar. Kahve maskesi faydaları;

 • Cildin pürüzsüzleşmesinde etkilidir.
 • Cildin daha fazla sıkılaşmasını ve kırışıksızlaşmasını sağlar.
 • Soluk cilde sahip olanların daha canlı ve daha parlak bir cilde sahip olmasına yardımcı olur.
 • Düzenli olarak uygulandığında genetik olmayan göz altı morluklarına iyi geldiği de söyleniyor.
 • Kahve telvesi peelingi ile birlikte yapılan kahve maskesi, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olan ölü hücrelerin temizlenmesinde etkilidir. Bu yönü ile daha pürüzsüz bir cilt için kullanılabilir.
 • Kahve maskelerinin genel faydalarını bu şekilde sıralamak mümkündür. Cilt tipinize uygun malzemeler ile birlikte kahve telvesi ekleyip cildinizi daha sağlıklı, daha pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz.