Kakao Yağının Cilde Faydaları

tarafından
9621
Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao Yağının Cilde Faydaları
Kakao denince çoğumuzun aklına ilk gelen sözcük çikolata değil midir? Yoğun kıvamı, kendine has iştah açıcı kokusu ve büyüleyici rengiyle kakao, gerçekten de ilk etapta her yaştan insanın tutkuyla sevdiği çikolatayı akla getirse de; içerdiği yağ ile sağlık ve özellikle güzellik anlamında da fayda sağlayan  bir maddedir.

Kakao yağı, kakao ağacının yemişlerinden elde edilir ve uzun raf ömrüyle dayanıklı bir yapıdadır. Çikolata başta olmak üzere gıda sektöründe çoğu ürünün muhteviyatında kullanılan kakao yağı, antioksidan niteliğiyle cilt bakım ürünleri ve pek çok kozmetik ürün içeriğinde de yer alır. Nemlendirici bir özelliği vardır, cilt yaralarını iyileştirir ve cilde pırıl pırıl bir görünüm hediye eder.

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?
Oldukça katı bir yağ olan kakao yağı tam da bu yüzden kullanımı hayli zor bir yağdır. Ancak saf bir yağ olduğu için cilt üzerindeki tesirleri son derece iyidir. Sıvı halde şişelerde satılan kakao yağları saf kakao yağı değildir, aldanmayın. Gerçek kakao yağı katı halde bulunur.

Kakao-Yağının-Cilde-Faydaları1

Kakao yağından gıda ve kozmetik alanlarında istifade edilir. En bilinen kullanım alanı çikolata yapımıdır. Kozmetik dünyasında da cilt bakım kremleri, losyonlar, vücut kremleri bileşiminde saf kakao yağı kullanılır. Nemlendirici özelliğinin yoğun olmasından dolayı kakao yağı vücutta oluşan çatlakları da etkili şekilde onarır.

Yaz mevsiminde kolayca bronzlaşmak isteyenler de kakao yağına başvurur. Saf ve katı kakao yağı, bronzlaşma konusunda çok etkilidir ve hızlı çözüm sağlar. Bunu bilenler de kakao yağı ile güneşlenirler.

Katı bir yağ olan kakao yağı eritilerek kullanılmalıdır. Paraben ve petrokimyasal bileşenler içeren kozmetik ürünlere göre son derece güvenilirdir.

[reklam id=1]

Nemlendirici Olarak Kakao Yağı
Saf kakao yağı yoğun yapısıyla, cilde sürüldüğünde, nemini kaybetmesini önleyecek bir kalkan oluşturur. Cildin nemli, yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Kakao yağı sadece nemin buharlaşıp uçmasını engellemekle kalmaz, zengin E vitamini içeriği ile cilde ihtiyacı olan besini sağlar. Cildi tahriş edecek herhangi bir sentetik koruyucu içermediği için yan etkisi yoktur. Kuru ciltleri yumuşatmak, güneş yanığı sonrası kuruyan, gerilen ve ağrıyan ciltleri tedavi etmek için son derece ideal bir çözümdür.

Kakao Yağıyla Bronzlaşmak
Bronzlaştırıcı ve nemlendirici özelliklerinden dolayı öteden beri bronzlaştırıcı güneş kremlerinin içeriğinde hep kakao yağı kullanılmaktadır. Kakao yağı bronzlaştırır bronzlaştırmasına ama, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma ve filtre görevi yapmaz. Güneş ışınlarının, cildin erken yaşlanmasına sebebiyet verdiğini, kırışıklık ve cilt lekelerini arttırdığını göz önünde bulundurarak, sırf bronzlaşmak adına güneş altında korunmasız şekilde kalmayın ve mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın.

Kakao-Yağının-Cilde-Faydaları-bronzlaşmak

Yaralara Karşı Kakao Yağı
Örselenmiş, hırpalanmış, tahriş olmuş cildi teskin eden, kurumuş ciltleri nemlendiren, besleyen, yaraları tedavi eden kakao yağı, cerrahi operasyon sonrasında oluşan yaralardan kesiklere ve hatta yanıklara kadar kullanılabilir. Yaraların iyileşme safhasındaki kaşıntıyı da hafifleten kakao yağı yara bölgelerindeki ağrıları da hafifletir.

Çatlaklara Karşı Kakao Yağı
Özellikle kadınların hamilelik döneminde yaşadıkları, cildin fazla gerilmesi sonucu yaşanan çatlaklarda, önlem olarak kullanılan isabetli bir üründür kakao yağı. Kakao yağı, var olan çatlakları geçirmez; ancak oluşmasını engeller. Çatlak oluşma ihtimali olan bölgelere sürüldüğünde cildi nemli tutarak, olası çatlakların önüne geçilebilir.

Kakao-Yağının-Cilde-Faydaları-çatlaklar-için

Çatlayan Dudaklar İçin Kakao Yağı
Rüzgarlı havalar, ayaz, soğuk, sıcak, nemsiz ortamlar, ateşli hastalıklar, yeterli su tüketmemek, kalitesiz kozmetik ürünler ve rujlar, dudakların kurumasına ve çatlamasına sebep olur. Bu çatlaklara engel olmak adına gün içinde bir miktar kakao yağını dudaklarınıza sürebilirsiniz. Dudaklarınız kurudukça kakao yağını tazeleyerek, nem dengesi oturana kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz.