Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

tarafından
4693
Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

Kaktüs Bakımı Püf Noktaları
Latince adı “Cactaceae” olan Kaktüsgiller; gövdesi etli, yaprakları dikenlerden oluşan ve çok az suyla dahi uzun süre yaşayabilen bir çöl ve tropikal iklim bitkisidir. Dikensiz türlerine sukkulent denir. Toprağa kök salmış bir kaktüs ağacını bahçemizde yetiştiremesek de, bu bitkinin saksılarda satılan minyatür formlarına sahip olabiliriz.  Neredeyse avuç içine bile sığabilecek çok küçük boyutlarda kaktüs bitkileri ile ev ve ofislere farklı ve renkli bir soluk katmak mümkün. Çok zahmetli olmasa da yine de kaktüs bakımını bilmek ve uygulamak, evdeki bitkimizin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Kaktüs-Bakımı-Püf-Noktaları1

Değişik biçimlerde ve büyüklüklerde olan bu dikenli bitki çoğu ortama uyum sağlar. Çiçek açan türleri de vardır.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır

  • Aşırı sıcaklara dayanıklı olan kaktüs, güneş ışığını direk ister. Saksısını pencereye yakın yerlere, pencere pervazlarına ve balkonunuzun en fazla güneş alan yerine koyun. Ancak dik açıyla gelen öğlen güneşinden de koruyun.

Kaktüs-Bakımı-Püf-Noktaları2

  • Çok düşük ve yüksek ısıda bırakmak, kaktüs bitkisine zarar vermez. Kışın sulanmamak kaydıyla soğuğa da dayanıklıdırlar. Sıcaklık -15 derecenin altına düşmediği sürece problem yaşanmaz. Çok nadir de olsa biraz su verilmelidir.
  • Hava akımlarına karşı hassas olan kaktüsü bu etkiden korunmak gerekir. Çiçek toprağı ve kalın kum karışımı yahut torf ve pomza karışımı toprak, kaktüs için en verimli toprak türüdür. Seçilen toprağın suyu geçirmesi ve kireçli olmaması önemlidir.  Torf-pomza karışımı kullanıyorsanız ara sıra suni gübre vermeniz iyi olur.

[reklam id=1]

  • Yılda en az 1 kez vitamin ve mineral desteği verilmelidir.
  • 5-6 yılda bir kez saksısını değiştirmek gerekir.
  • Kaktüsün, bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunması, yapısına iyi gelir.
  • Her ne kadar ortam ayırt etmese de, açık havayı sever kaktüsler.

Kaktüs-Bakımı-Püf-Noktaları3

Kaktüs bakımı çok meşakkatli değildir, sorunsuz bir bitkidir. Sadece tutarken epey dikkatli olmak gerekir.