Kakule Nedir?

tarafından
9202
Kakule Nedir?

Kakule Nedir?
Doğanın bereketli bağrında ve cömert veriminde yetişen, boy atan, topraktan biten, tohumların içinde gizlenmiş sayısız ot, bitki, yaprak ve tohum mevcut. Her birinin farklı vazifeleri var. Hem görüntüleriyle doğaya süs olup, göz zevkimizi okşarlarken;  bir yandan da aromalarıyla atmosferi mis gibi kokulara boğuyor, ve içerdikleri etken maddelerle de, diğer canlılara hem güzellik, hem de şifa dağıtıyorlar. Aktar dükkanlarında içeri ilk girdiğinizde burnunuza çarpan o kekremsi, kesif, yumuşak, rahatlatan, iştah açan, mutlu eden, birbirinden karakteristik ve yapı olarak son derece farklı kokuları ve o kokuların kaynağı olan çeşit çeşit ot ve bitkiyi gözünüzün önüne getirmeniz bile sizi rahatlatmıyor mu? Soğuk algınlıklarında, kilolarla başımız derde girdiğinde, saçlarımız çabucak uzasın istediğimizde, sindirim problemleri yaşadığımızda, yaz nezlesinde, kış griplerinde, hazımsızlık şikayetimiz olduğunda, halsiz ve bitkin hissettiğimizde, uykusuzlukla savaşmada çaresiz kaldığımızda, vücudumuzda biriken toksinlerden kurtulmak istediğimizde ve daha pek çok şikayette, uzman bir hekimden sonra, hatta itiraf edelim bazen hekime bile gitmeden doğrudan aktarlara koşmaz mıyız? Doğanın en büyük eczanesi olan aktarların çeşit çeşit kavanozlarından birisi de işte bu doğa mucizelerinden birine, kakuleye aittir. 

Kakule, zencefilgiller ailesinden Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır.

Anavatanı Batı ve Güney Hindistan ile Güneydoğu Asya’nın sıcak bölgeleri olan, 4-5 m boyunda, büyük yapraklı çok yıllık bir bitki cinsidir kakule.  Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî olarak yetişir. Kakulenin meyveleri 1-2 cm uzunlukta, sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renktedir. Tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğünde, kırmızımsı esmer renkte olup, keskin kokuludur.

Green cardamom, SEM

Kakule ismini, yetiştiği yerlerden alır. Seyhan kakulesi, Malabar kakulesi, Siyam kakulesi gibi.

Meyvelerinin kurutulup, ayrılmasıyla elde edilen tohumları, yemeklere, özellikle de baklagillere ve balığa katılır. Sütlü tatlılar, hoşaflar, çay ve kahve gibi sıcak içeceklerde çeşni verici olarak kullanılır. Kakule İsveç ve Finlandiya’da unlu mamullere de katılır. Hintler nefesleri güzel koksun diye kakule tohumlarını çiğnerler. Kakule tohumlarında yoğun olarak  reçine, nişasta ve uçucu yağlar bulunur.  Hoş aroması  ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır. Ayrıca iştah açıcı, midevî ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Arapça ve Farsça “Hêl” olarak bilinen kakule, İngilizce’de “cardamom” olarak bilinmekte olup, çaya farklı bir aroma verir . Bergamotu andıran özel kokusundan dolayı ayrıca kakule aromalı çaylar üretilir ki adları “Cardamom Tea” olarak bilinir.

Kakule Faydaları

 • Kötü nefes kokusunu giderir ve nefesi tazeler
 • Ağızdaki sigara ve alkol kokusunu nötralize eder
 • Dizanteriyi tedavi eder
 • Migrene iyi gelir
 • Kakule kanser hücreleriyle savaşarak, sağlıklı hücre sayısının artmasını sağlar.
 • Karaciğeri korur
 • Doğal bir diüretiktir (idrar söktürücü)
 • Bronşite faydalıdır
 • Mide gazına iyi gelir
 • Mideyi çalıştırır, hazmı kolaylaştırır, gaz söktürür
 • Hoş aroması sebebiyle yemeklerde baharat olarak kullanılır
 • Toz haline getirilip buruna çekilen kakule nezleyi keser
 • Akciğerler için antiseptik özelliği vardır
 • Zihni açar ve güçlendirir
 • Kahvenin içinde kullanıldığında afrodizyak (cinsel gücü arttırıcı) özelliği vardır.

[reklam id=1]

Kakule Çayı Nasıl Hazırlanır

1 kahve kaşığı kakuleyi 1 bardak kaynar suyun içine koyun ve 10 dakika demleyin. Demlenme süresi dolunca süzerek için. Kakuleyi kaynatmayın. Kaynar suda demlenme tekniğini kullanın. Kakuleyi aktarınızdan öğütülmüş şeklinden ziyade tohum olarak isteyin. Öğütülen kakulenin aroması azalır. Bu yüzden kabuklu kakule alın. Malabar kakulesi, diğer kakule türleri içinde en kaliteli olanıdır. Demlenmiş kakule çayına esmer şeker veya bal karıştırarak içerseniz, iştahsızlık problemine çare bulmuş olursunuz.

Kakule-Nedir2

Kakulenin Yan Etkileri

Kakulenin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak yüksek dozlarda alınan her bitki başta mide ve bağırsak florası olmak üzere tüm bedene zarar verir. Günlük önerilen doz aşılmadığı takdirde kakulenin yan etkilerinden söz etmek olası değildir.

Kakuleyi Kimler Kullanmamalıdır?
Kakule, rayihası ve içeriği hayli güçlü bir bitkidir. Safra taşı olan ve midesinde ülser- gastrit gibi rahatsızlıkları olan kişiler tarafından tüketilmemelidir. Hamile ve emzikli kadınlar da kakule tüketiminden kaçınmalıdır. On iki parmak bağırsağı ülseri bulunan kişilerin de kakulekullanımından kaçınması tavsiye edilir.