Kan Lekesi Nasıl Çıkar

tarafından
18772
Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kan Lekesi Nasıl Çıkar
En sevdiğiniz bluzunuzun, anne yadigarı dantel masa örtünüzün, el dokuması nadide halınızın, severek giydiğiniz mavi gömleğinizin üzeri kan lekesi olursa ne yaparsınız? Önce küçük çaplı bir şok yaşar, sonra hızlıca toparlanır ve o lekeyi kurumadan oradan sökmenin yollarını düşünürsünüz değil mi? Kan lekesi inatçıdır. Hele ki kurumuş kan lekesi en çok uğraştıran lekelerin başında gelir.

Nasıl ki paslı bir metal, kumaşı lekelerse; kanın  içeriğindeki demir de, kumaşı kolayca lekeler. Kanın kumaş üzerinde kuruması, lekeyi sökmeyi zorlaştırır.

Kan lekesi ilk oluştuğu anda açık kırmızı renktedir. Farkına varılmayan ve kuruyan kan lekeleri, kanda bulunan protein yüzünden  zaman içinde koyulaşarak kahverengiye döner.  Kan lekesine henüz taze iken müdahale edilmezse, kandaki protein sebebiyle, leke inatçı hale gelir ve sizi epey uğraştırır.

Eğer kan lekesine müdahale etmenize rağmen çıkaramadıysanız profesyonel yardım almanız gerekecektir.

Peki kumaş, halı ve koltuklara bulaşmış kan lekesi nasıl temizlenir, kurumuş kan lekesi nasıl çıkar diyorsanız buyurun başlayalım…

Yataktaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Yataktaki kan lekesini çıkarmak ekstra bir çaba ister. Çünkü kanın yayıldığı alan kalın ve katmanlı bir alandır. Çabuk müdahale etmek gerekir.

 • Yataktaki kan lekesine  soğuk su ve tuz karışımı ile müdahale edebilirsiniz.  1 bardak soğuk suya 2 çay kaşığı tuz karıştırın ve karışımı boş bir sprey şişesine doldurup, kan lekesinin bulunduğu alana püskürtün. Sprey şişesi yoksa, temiz ve nemli bir bezle de işlem yapabilirsiniz. Yataktakikan lekesini silerken, lekenin dış hatlarından içeri doğru silin. Ters yönde silerseniz, lekeyi dağıtmış olursunuz.
  Silme işlemini bitirdikten sonra, sildiğiniz alanı kurutmak için temiz ve kuru bir bez kullanın.
 • Deterjan ve su kullanarak da taze kan lekesini çıkartabilirsiniz.
  2 bardak soğuk suya 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanı karıştırın, bu karışımın içinde beyaz ve temiz bir bezi bir müddet bekletin ve lekeye uygulayın. Lekeli bölgeyi yavaş hareketlerle kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Sert şekilde fırçalamayın ki leke dağılmasın.
  İşlem bitince, bölgeyi temiz ve nemli bir bezle kurulayın.
 • Kan lekesi için önerilecek bir başka çözüm de hidrojen peroksittir.
  %3 oranında hidrojen peroksit ile lekeli alanı nemlendirin ve 30 saniye kadar bekletin.
  Temiz ve kuru bir bezle lekenin üzerini hafif şekilde ovalayın.
  Kurutmak içinse soğuk suyla ıslatıp sıktığınız bir bezle, lekeli bölgeyi iyice silin ve kurumaya bırakın.
 • Tuz ve hidrojen peroksit kullanarak da yataktaki kan lekesini çıkartabilirsiniz.
  2 çorba kaşığı mısır nişastası, 1 çorba kaşığı tuz ve çeyrek fincan hidrojen peroksiti karıştırın
  Elde ettiğiniz macunsu karışımı lekeli bölgeye bir kaşık yardımıyla uygulayın ve kuruması için bekleyin.
  Tamamen kuruyan macunu, vakumlayarak çıkartın ve leke çıkana kadar bu işlemi tekrar edin. 

[reklam id=1]

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılarınız açık renkliyse her an lekelenme riskiyle karşı karşıyasınız demektir. Hele bir de halıya bulaşan kan lekesiyse daha da fena.

Kan lekesi bulaşan halınız elyaf içerikliyse ve özel boyalarla boyanmışsa, lekeye dikkat etmeniz gerekecek. Ve daha da kötüsü eğer halınızdaki kan lekesi kurumuşsa ve üzerinden de zaman geçmişse, Halı yıkama servisinden yardım almanız gerekebilir.

 1. Önce kanın büyük kısmını, soğuk suyla ıslattığınız beyaz ve temiz bir bez ya da kağıt havluyla ovalamadan, tampon yapa yapa emdirin. Kan lekesini asla ovarak çıkarmaya çalışmayın. Lekeyi, kenarlarından merkez doğru silin ki yayılmasın.
 2. Daha sonra 1 çay kaşığı ağartıcıyı ve alkali içermeyen deterjanı, 1 bardak soğuk suyla karıştırın.
 3. Karışımı temiz bir beze dökerek emdirin ve halıdaki kan lekesinin üzerine uygulayın.
 4. En son aşamada ise az suyla halıyı durulayın ve halıda kalan nemi kuru ve temiz bir bez yardımıyla tamponlayarak alın. Bir fan yardımıyla, fan yoksa saç kurutma makinesinin soğuk kısmıyla ıslanmış bölgeyi kurutun.

Halınızdaki kan lekesi buna rağmen çıkmadıysa, 1 çorba kaşığı amonyak özlü temizleyiciyi yarım bardak soğuk suyla karıştırın. Karışımı bir bez yahut kağıt havluya emdirin ve halıdaki kan lekesi üzerine bastırın. Az soğuk suyla halıdaki işlem yaptığınız alanı durulayın ve ıslaklığı da kuru bir bezle tamponlayarak alın.

Halıdaki kan lekesi, beyaz sirke yardımıyla da yok edilebilir. Bir miktar beyaz sirkeyi temiz bir bezin ucuna dökerek halıya uygulayabilirsiniz. 

Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa bulaşmış kan lekesi kadar korkuncu var mıdır? Eğer leke henüz yeniyken farkına varmışsanız ne ala. Zira belirttiğimiz gibi eğer kan lekesinin farkına varmamışsanız, kuruyan kan, içeriğindeki demir ve proteinler sebebiyle kahverengiye dönerek koyulaşır ve lekeden kurtulmak hayli zorlaşır.

Kan-Lekesi-Nasıl-Çıkar3

 • Taze kan lekesi için, 1 çay bardağı suya bir miktar nişasta ilave ederek elde edeceğiniz hamuru lekenin üzerine sürün ve hamur o bölgede kuruyunca kazıyarak çıkarın. Daha sonra bir fırça yardımıyla koltuğu  fırçalayın.
 • Koltuktan kan lekesi çıkarmak için başvurulacak bir başka çözüm ise şudur:
  Soğuk suya batırıp sıkılmış temiz ve beyaz bir havluyu, kan lekesinin üzerinde ovalamadan tamponlayarak bastırın. Havlu kanı emdikçe durulayıp sıkın ve işlemi devam ettirin. Koltuk yüzeyindeki fazla kan emildikten sonra bir kabın içerisine biraz su ve 1 çay kaşığı ağartıcı ihtiva etmeyen deterjan ekleyin ve temiz bir bez yahut sünger yardımıyla bu karışımı kan lekesi üzerine uygulayın. Lekeyi sert şekilde ovalamayın ki daha geniş alana yayılmasın.
 • Deterjan, lekeyi çıkarmada sonuç vermediyse bir kabın içindeki suya bir miktar amonyak içerikli temizleyici madde ilave edin ve yine tamponlama işlemi yapın. Leke çıkana kadar işlemi devam ettirin. Leke kaybolunca durulama aşamasına geçin. En son olarak da koltukta kalan ıslaklığı kuru bir bez yardımıyla yine tamponlayarak alın.

Kumaştan Kan Lekesi Nasıl Çıkar? 

Kan-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

 • Kan lekesi çıkartmak için asla denenmemesi gereken şeylerden birisi sıcak su kullanmaktır. Sıcak su kullanımı, lekenin daha yayılmasını ve kumaşa daha çok yerleşmesini sağlayacaktır.
 • Kan lekesi beyaz kumaş üzerindeyse, lekeyi oksijenli suyla ıslatıp, sabunlu ılık suda yıkayabilirsiniz.
 • Renkli kumaşlar üzerindeki kan lekesi nişasta ile de çıkarılabilir. Nişastayı suyla karıştırıp hamur elde edin. Bu hamuru lekeli bölgeye sürüp kurumasını bekleyin. Kuruyunca fırça yardımıyla temizleyin.
 • Bir başka yöntem ise aspirin tabletini az suyla eritip lekeli bölgeyi bununla örtün. Kuruyunca da fırçalayarak temizleyin.

Kan Lekesini Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Tüm lekelerde olduğu gibi kan lekesi de acilen müdahale ister. Fark eder etmez lekeye hızlı şekilde müdahale edin.
 • Kan lekesini asla ovuşturarak çıkarmaya çalışmayın. Lekeli bölgeye bezi tamponlayarak müdahale edin.
 • Kan lekesi sıcak suyla değil soğuk suyla çıkarılmalı. Sıcak su, lekenin çözülüp, dokuya iyice yerleşmesini sağlar. Daima soğuk su kullanılmalıdır.