Kan Yapıcı Yiyecekler

tarafından
352
Kan Yapıcı Yiyecekler

Kan yapıcı yiyecekler grubunda demir minerali, C ve B12 vitami içeren besinler yer almaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en büyük kan problemi anemidir. Anemi, kan içerisinde yer alan kırmızı kan hücrelerinin yetersiz oluşudur. Bu tür durumlarda kansızlığa iyi gelen yiyecekler tüketilmelidir. Özellikle Akdeniz anemisi olarak bilinen bu hastalık daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülmektedir.

Kan Yapıcı Yiyecekler 1

Hemoglobin eksikliğine bağlı olarak vücutta bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Anemi olan bir kimse sıklıkla halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve motivasyon kaybı yaşayabilir. Baş dönmeleri, mide bulantıları ve deri üzerinde solukların oluşması yine bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Aneminin ortaya çıkmasında temel etken vücuttaki demir eksikliğidir. Demir eksikliğini kan yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu önerileri ile giderebilirsiniz. Yukarıda sıraladığımız belirtilerin ortaya çıkması durumunda kapsamlı bir doktor kontrolünden geçmek şarttır. Uzman bir hekime başvurmanız ve gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

[reklam id=1]

Yapılacak olan kan testi ve kontrollerden sonra doktorunuzun önereceği besinleri tüketmeniz çok önemlidir. Hangi besinlerin ve bu besinlerin hangi ölçüde tüketilmesi gerektiğine doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir. Eksik olan demirin alınması çok önemlidir. Ancak, kontrolsüz demir alımı faydadan daha çok zarar verecektir. Bu nedenle bilinçsiz besin tüketiminden uzak durmanız büyük önem arz etmektedir. Yazımızın devamında hangi besin gruplarının anemi için faydalı olacağını daha detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Anemi ile baş etmek ve bu sorunun giderilmesinde etkili olmak için bazı besin önerilerimiz olacaktır. Bu bilgiler ışığında hangi yiyecekler kan yapar soruları yanıt bulmuş olacaktır. İlk olarak demir bakımından çok zengin olan et ürünlerinden başlamak istiyoruz. Özellikle kırmızı etin demir bakımından çok zengin olduğunu ifade edebiliriz.

Kan Yapıcı Yiyecekler 2

Bunun yanında tavuk eti, ciğer ve deniz ürünleri yine anemi sorununu gidermek için tüketilmelidir. Bazı sebze ve meyvelerin yine demir bakımından çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ispanak ve soya fasulyesi bu anlamda tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Muz, avokado, elma, portakal ve greyfurt gibi meyveler anemi için etkilidir. Nohut, kuru fasulye gibi baklagiller de yine bu dönemde tüketilebilecek besinlerdir.

Meyve grubunda kuru meyvelerin faydası çok daha fazladır. Kuru erik, kayısı ve kuru üzüm gibi meyvelerin daha fazla tüketilmesi önerilmektedir. Badem, fındık içi ve ceviz gibi kuru yemişlerde demir bakımından son derece zengin besinlerdir. Tavuk eti ve yumurtanın da anemi için faydalı olacağını ifade edebiliriz.

Yukarıda sıralamış olduğumuz tüm bu besinlerin kontrollü ve bilinçli bir şekilde tüketilmesini önem veriyoruz. Sağlıksız ve kontrolsüz alınan besinler zararlı olabilecektir. Bu kapsamda kan yapan yiyecekler nelerdir noktasında gerekli bilgileri vermiş olduk. Kansızlık olarak bilinen ve vücut için uzun vadede pek çok olumsuz durumun tetikçisi olan aneminin tedavi edilmesi çok önemlidir.

Kan Yapıcı Yiyecekler 3

Bunun için erken teşhisin çok büyük önemi bulunmaktadır. Anemi gibi sağlık sorunlarında erken teşhis etmek ve geciktirmeden tedaviye başlamak çok önemlidir. İstisnai durumlar olabilir. Ancak, sıklıkla yaşanılan halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hislerinde kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun detaylı kontrolleri yapması ve size önereceği beslenme programına harfiyen uymanız gerekmektedir.

Aksi halde sorun büyüyecektir. Basit gibi görülen halsizlk ve yorgunluk durumları çok daha farklı problemleri beraberinde getirecektir. Kısa ve orta vadeli değil, yaşam boyu beslenmenize dikkat etmek zorundasınız. Doğru gıdaların tüketilmesi ve bu gıdaların kontrollü bir şekilde alınmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede önemli sağlık problemleri ile karşılaşma riskini en aza indirmiş olursunuz.