Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

tarafından
400
Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle diş ağrısı nedeni ile doktora gidildiğinde kanal tedavisi gerektiğini hemen herkes duymuştur. Bu çok duyulan ancak neden ve nasıl yapıldığı merak edilen diş tedavisini sizler için uzmanlara sorduk ve araştırdık. Endodonti de denilen diş kanal tedavisi nasıl yapılır merak edenler için bu makaleyi hazırladık.

Dişin merkezinde bulunan sinirlerin toplandığı yumuşak bir tabaka olan pulpanın iltihaplanması söz konusu olduğunda bu pulpanın çıkarılması gerekir. Aksi halde diş ve dişin çevresinde ki dokulara iltihap yayılır ve zarar verir. Bunun sonucunda da diş kaybedilir.

Kanal tedavisi uygulaması dişi kurtarmanın yollarından biridir. Hem pulpası sorunlu diş hem de çevresinde ki dişlerin zarar görmemesi için kanal tedavisi gereklidir. Peki dişe kanal tedavisi nasıl yapılır?

[reklam id=1]

 

Kanal tedavisinin aşamaları vardır. Dişin röntgeni çekilerek hasarlı bölge ve hasarın derecesi saptanarak kanal tedavi öncesi yapılacak tedavi belirlenir. İyi bir diş hekimi tarafından acısız ve etkin bir şekilde uygulanır.

Şimdi kanal tedavisi nasıl yapılır ve aşamaları nelerdir anlatalım.

Lokal anestezi ile uygulanan kanal tedavisi ağrısız bir işlemdir. İyi bir endodonti tarafından yapılmalıdır. Hasta tedavi sırasında doktorun önerilerine dikkat etmeli ve uygulamalıdır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

Dişe kanal tedavisi nasıl yapılır? Ağrıyan ve sorunlu diş lokal anestezi ile uyuşturularak işleme başlanır. Dişteki çürük çıkarılır ve pulpanın üstü açılır. Böylelikle diş hekimi pulpaya ulaşarak çıkarılmasını sağlamaktadır. Pulpa çıkarıldıktan sonra kök kanalında bulunan doku artıkları ve sinirler temizlenir. Özel ince iğneye benzeyen bir alet ile doktor kanalların temizliğini yapar ve kanalları genişletir ve özel bir solüsyonla kanalı temizler.

Genellikle birkaç seans uygulamak gerekebilir. Dişte ki hasara göre doktor kaç seans uygulanacağına karar verir. Dişte ki hasar fazla ise doktor açılan kanala ilaç koyar ve üzerini geçici dolgu ile kapatır. Bir sonra ki seansta dişin iyileşme durumuna göre yeniden ilaç uygulaması yaparak yine geçici dolgu uygulanır.

Diş kanalının iyileştiğinden emin olunca kanallara özel bir dolgu maddesi yerleştirilir ve dişin üzeri dolgu ile kapatılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? 1

Kanal tedavisi nasıl yapılır ve aşamaları nelerdir? Kanal tedavisinin aşamaları, dişin çürüğünün temizlenmesi, pulpanın çıkarılması, kanalların ilaçla yıkanarak doku ve sinirlerin temizlenmesi ve iyileştiğinden emin olduktan sonra kanal içinin kök kısmına kadar özel bir madde ile doldurulması ve dişin dolgu ile kapatılmasıdır. Bu süreçte doktor uygun görürse ağızdan antibiyotik ilaç tedavisi verebilir.

Kanal tedavisi öncesinde ve sırasında doktor röntgen isteyecektir. Kanal tedavisi ortalama 1 saat süren bir işlemdir. Dişin hasarına göre kaç seans uygulanacağı doktor tarafından belirlenmektedir. Lokal anestezi ile diş ve çevre dokuları uyuşturulduğu için ağrı ve acı hissedilmemektedir.

Diş kanal tedavisi nasıl yapılır sorusuna uzmanların verdiği yanıt kısaca diş sinirlerinin ve hasarlı dokuların temizlenerek çıkarılmasıdır. Bazı durumlarda kanal tedavisinde sinirler çıkarıldığı için diş canlılığını kaybetmektedir. Diş hekimi kök kanallarına antiseptik bir madde uygulayarak iyileşmenin hızlı olmasını sağlamaktadır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişe kanal tedavisi nasıl yapılır konusuna açıklık getirerek bilgi vermeye çalıştık. Diş ağrısı ve enfeksiyonlarında doktora gitmemek ve tedaviyi ertelemek hem daha çok acı ve ağrı çekmeye hem de iyileşebilecek bir dişi kaybetmeye neden olur. Bu yüzden kanal tedavisi uygulaması geç kalınmadan yapılmalıdır. Aksi halde diş çekimi kaçınılmazdır.

Kanal tedavisi nasıl yapılır ve aşamaları nelerdir konusunda verdiğimiz bilgiler ışığında diş tedavinizi ve kontrollerinizi ihmal etmemenizi öneriyoruz. Acısız ve 1 saatte tedavisi yapılarak iyileştirilebilecek bir dişi kaybetmek çok daha zor olacaktır.