Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

tarafından
295
Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba çayı nasıl yapılır diye merak edenler için tüm detayları araştırdık. Tarih öncesi dönemlerden bu yana özellikle karaciğer sorunlarının tedavisinde kullanılan mucizevi bir bitkidir. Kullanım şekli olarak en çok karahindiba çayı şeklinde olmaktadır. Yaklaşık olarak 400 farklı fonksiyonu bulunan karaciğerin pek çok sorununda ilaç etkisi yaratmaktadır.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? 1

30 binllik dünya tarihinin büyük bir bölümünde tedavi amaçlı kullanılmış bir bitkidir. Karahindiba çayı bitkinin yaprak ve köklerinden kurutularak yapılmaktadır. Vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin bir içeriğe sahiptir. A, B6, B12, C, D ve E vitaminleri içermektedir. Hem yapraklarında, hem de karahindiba kökü demir, magnezyum, çinko, kalsiyum ve potasyum gibi pek çok farklı mineral barındırmaktadır.

Bitkisel ve şifalı bitkiler sağlık açısından önemli birer destek görevi yapmaktadır. Bu anlamda hindiba bitkisi uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Bitkisel ilaçlar günümüzde de çok yaygındır. Kimyasal tıbbi ilaçların içeriklerinde de doğadan gelen bitkileri görmek mümkündür.

[reklam id=1]

Şifalı bitkilerin gelecek dönemlerde de hayatımızda fazlasıyla yer alacağını söylemek hata olmayacaktır. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi karahindiba bitkisi ile yapılan çayın safra kesesi ve karaciğer sağlığında önemli etkileri söz konusudur. Özellikle karaciğer sorunlarında çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde de kullanımı oldukça yaygındır. Bunun yanında safra kesesinde taş oluşumuna engel olmaktadır. Genel anlamda karahindiba anlamı üzerinden değerlendirme yapılabilir. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları şu şekildedir.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? 2

 • Karaciğer sağlığını korur ve ortaya çıkan sağlık problemlerinde tedavi eder.
 • Safra kesesinde taş oluşumuna önler.
 • İdrar çıkışını arttırır ve potasyum oranını azaltır.
 • Vücut içerisinde biriken bakteri ve virüslerin atılmasında etkilidir. İçerisinde bulunan bol miktarda antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan dolaşımının hızlanmasında faydalıdır.
 • Kolestrol düşürücü ve dengeleyicisidir.
 • Kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan iltihaplanmaları yok eder.
 • Mesane ve böbrek taşı oluşumunu engellemektedir.

Bu ve bunun gibi daha çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydalarından hindiba çiçeği ile çay yaparak yararlanabilirsiniz. Gelelim karahindiba çayının nasıl yapıldığı konusuna. Tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Ekşi, acı ve güçlü bir tadı bulunmaktadır. Özellikle sonbaharda toplanan yaprakların tadı biraz daha serttir. En ideal hasat zamanı bahardır. Bu dönemde yapılan karahindiba tohumu ile acı oranı azaltılabilir. Hazırlanışı çok zor değildir. Sırasıyla karahindiba nasıl kullanılır diye merak edenler için detayları paylaşmak istiyoruz.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? 3

 • İlk olarak derin bir çaydanlık içerisinde 1 litre kadar suyu kaynatmalısınız.
 • Daha sonra kaynama noktası ile birlikte altını kısarak hafif ateşte kaynatmaya devam etmelisiniz.
 • 5-10 dakika kısık ateşte kaynamaya devam ettikten sonra 2 yemek kaşığı kadar taze karahindiba kökü eklemelisiniz. Temizlenmiş ve doğranmış olması gerekmektedir.
 • Bu işlemin sonunda çaydanlığın kapağını kapatmalı ve 1-2 dakika daha kaynatmalısınız.
 • Daha sonra çaydanlığın altını tamamen kapatmalısınız.
 • Ocağın altını kapattıktan sonra 2 yemek kaşığı ekleyin ve 40 dakika kadar demlenmesi için bekletmelisiniz.
 • Son aşamada karahindibayı süzmeli ve bu şekilde içmelisiniz.

Görüldüğü gibi kolay ve pratik bir şekilde karahindiba çayı hazırlanabilmektedir. Birkaç basit işleml sonunda çayınız hazır hale gelmiş olacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında karahindiba çayı nasıl yapılır konusunda yeteri kadar aydınlatıcı bilgiler vermiş olduğumuzu düşünüyoruz.

Sağlıksal problemlerde önemli olan önceden tedbir almaktır. Hastalığa yakalandıktan sonra değil, yakalanmadan önce önlemleri almak şarttır. Bu anlamda karahindiba gibi şifalı bitkileri tanımak ve tüketmek büyük önem arz etmektedir. Sizde bu özel bitkiden çay hazırlayarak günlük tüketim yapabilirsiniz.