Karahindiba Faydaları

tarafından
258
Karahindiba Faydaları

Karahindiba faydaları konusunda aradığınız her şeyi yazımızın devamında bulabiliyor olacaksınız. Özellikle karahindiba çayı ve bu bitkinin ne gibi faydalar sağladığını sizlerle paylaşıyor olacağız. İlk olarak karahindibanın bit bitki olduğunu ve doğal ortamlarda yetiştiğini söylemeliyiz. 30 bin yıldır kullanıldığı tahmin edilmektedir. Pek çok sağlık probleminde etkin sonuçlar verebilmektedir.

Karahindiba Faydaları

En çok karaciğer sağlığında etkili olmaktadır. Bu anlamda hem yaprakları, hem de karahindiba kökü ile çay hazırlanabilmekte ve faydalarını görebilmekteyiz. Karahindiba çbitkisinin ve çayının ne gibi faydaları vardır diye merak mı ediyorsunuz? Tüm detayları maddeler halinde paylaşıyoruz.

 • Safra kesesi ve karaciğer dostudur. İçerisinde bulunan taraxacin denilen bir madde nedeniyle karaciğer için çok faydalı olmaktadır. Bu madde aynı zamanda safra kesesi iltihaplarını önlemektedir.
 • Sarılık ve hepatit gibi ölümcül hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle hindiba bitkisi çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Etkili bir bitkisel diüretik olarak bilinmektedir. İdrar çıkını arttırır ve idrarlarda oluşabilecek potasyum kaybını minimum seviyeye indirir.

[reklam id=1]

 • Bunun dışında karahindiba bitkisi içerisinde bol miktarda antioksidan içeren maddeler bulunmaktadır. Bu madde sayesinde bakteri ve virüslerin vücut içerisinde atılması çok daha kolay olmaktadır. Bu etkisi bağışıklık sistemi üzerinde de faydalı olmaktadır. Zira, vücudun zararlı maddelerden temizlenmesi ile birlikte bağışıklık sistemi de güçlenmiş olur.
 • Kolestrol düşürücü özelliği çok fazladır. Bu çerçevede hindiba faydaları olarak önemli olanlardan biri de kan dolaşımını hızlandırmasıdır.
 • Aşırı kilolu olmak, pek çok kişi için önemli bir sorundur. Bu konuda da hindiba çiçeği çok etkili bir bitkidir. Düzenli tüketilmesi durumunda kilo verdirme özelliği bulunmaktadır.
 • Romatizmal sorunlarda tedavi edici özelliği çok fazladır.
 • Vücut içerisinde oluşan iltihaplanmaları tedavi etmektedir.
 • Böbrek ve mesane taşının oluşmasını engellemektedir.

Karahindiba Faydaları 2

Karahindiba Nedir?

Yazımızın bu kısmını da karahindiba nedir diye merak edenlere ayırmak istiyoruz. Çok eski zamanlardan bu yana bilinen ve sağlıksal sorunlarda tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Bu anlamda karahindiba anlamı olarakta etkin tedavi algısı yaygındır. Etkin maddeleri kök ve yapraklarıdır. Her yıl hasat yapılabilmektedir.

Lezzet olarak acı ve ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle özellikle ilkbahar döneminde toplanması daha iyidir. Temel faydalarından en önemlisi karaciğerde nodül oluşumunu engellemesidir. Hem köklerinin, hem de yapraklarının kurutularak tüketilmesi daha faydalı olmaktadır.

Halk arasında en yaygın tüketim şekli karahindiba çayı şeklindedir. Bu tüketim yöntemi ile karahindiba otunun faydaları daha yüksek düzeyde alınabilmektedir. Karahindiba çayının nasıl hazırlandığını merak edenler ve bu soruyu kendi kendilerine soranların olduğunu biliyoruz. Bunun içinde sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Aşağıdaki şekilde sizde karahindiba çayını hazırlayabilirsiniz.

Karahindiba Faydaları 3

 • İlk olarak derin bir çaydanlık içerisinde 1 litre kadar suyu 100 derece kaynatmalısınız.
 • Bunun devamında kaynama noktası ile birlikte altını kısmalı ve hafif ateşte kaynatmaya devam etmelisiniz.
 • 5-10 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra 2 yemek kaşığı kadar taze karahindiba kökü eklemelisiniz. Temizlenmiş ve doğranmış olması çok önemlidir.
 • Bu işlemin sonunda çaydanlığı kapalı bir şekilde 1-2 dakika daha kaynatmalısınız.
 • Daha sonra çaydanlığın altını tamamen kapatarak beklemeye almalısınız.
 • Ocağın altını kapattıktan sonra 2 yemek kaşığı daha karahindiba ekleyin ve 40 dakika kadar demlenmesi için bekletmelisiniz.

Görüldüğü gibi hazırlanışı son derece basit. Pratik bir şekilde çayınızı hazırlayabilir ve afiyetle içerek sayısız faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu yöntemle karahindibanın faydaları çok daha etkin bir şekilde faydaları ortaya çıkmış olacaktır. Sizde karahindiba çayı hazırlayabilir ve önemli faydarını görebilirsiniz.