Karbonatın Faydaları

tarafından
17981
Karbonatın Faydaları

Karbonatın Faydaları,karbonat denildiğinde ilk akla gelen şey kabaran hamur işleri  olsa da, mahareti aslında bu kadarla sınırlı değil. Bilimsel adı “sodium bicarbonate” ve “karbonik bazik tuzu” olan karbonatın daha çok mutfakta kullanılan bir madde olduğu gerçektir ancak sağlığa ve güzelliğe olan katkıları da es geçilemez. Peki karbonat ne işe yarar? Karbonat faydaları bakımından değerlendirilecek olursa uzunca bir liste elde etmek mümkün.

Karbonat son derece etkili bir kimyasal maddedir. Aynı zamanda sodyum açısından da oldukça zengindir. Bu yüzden doğal kozmetik ürünü olarak kendisinden sıkça faydalanılır. Bilhassa cilt ve saç ürünlerinde karbonat çok sık kullanılan bir üründür. Her ne kadar kimyasal maddelerden oluşsa da, pek çok içerik ve üründen daha zararsız ve doğaldır. Karbonat alerjisi olan kişiler için belki uzak durulması gereken bir madde olabilir ama bunun dışında, karbonat sayesinde elde edilecek faydalar yüz güldürücüdür.

[reklam id=1]

 • Karbonat ülserden kaynaklanan ağrıya iyi gelir. Bazı uzmanlar, karbonatın mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrısını azalttığını belirtiyor. 1-2 tatlı kaşığı karbonatı büyük bir bardak suya ilave ederek içmenin mide ülserinden kaynaklanan ağrıya iyi geldiği biliniyor.
 • Güneş yanıklarına da iyi gelen karbonat, doğal bir teskin edici olarak kullanılabilir. Banyo suyuna 1 fincan karbonat karıştırarak, banyoyu bu suyla yapmak işleri biraz kolaylaştırabiliyor. Bunun dışında bir miktar suya yine karbonat karıştırarak güneş yanığı olan bölgeye uygulamak da sorunu biraz hafifletebiliyor.
 • Karbonatın vücuda enerji vermek gibi bir özelliği de var. Bilhassa uzun mesafe koşucuların karbonattan doğal doping olarak faydalandıkları da bilinmektedir. Ancak karbonatın performans artırıcı bu özelliğinden faydalanırken, doğal da olsa kimyasal içeriğe sahip olduğunu da unutmamak lazım.
 • Diş ve diş etleri için de oldukça faydalı olan karbonat, deniz tuzu ile birleşince daha da etkili olmaktadır. Karbonat ve deniz tuzunu 30 dakika boyunca karıştırıp, parmağınızın ucunu ıslatıp bu karışıma batırarak diş ve diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Bu uygulama ile aynı zamanda dişleriniz de parlayıp beyazlayacaktır. 15-20 dakika bekledikten sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz.  Karbonat ve deniz tuzu ile diş ve diş etleriniz yaptığınız masaj hem onları güçlendirecek, hem de ağız içinde yerleşen zararlı bakterileri yok edecektir.

karbonatin faydalari

 • Böcek ısırıklarına da iyi gelen karbonat, özellikle yaz aylarında çoğalan böceklere ve dolayısıyla da böcek ısırmalarına karşı kullanılacak doğal bir savunma ve şifa maddesidir. Su ile karıştırılan bir miktar karbonat, ciltteki böcek ısırıklarının üzerine sürüldüğünde kaşıntı ve şişliği alacaktır. Karbonatı suyla karıştırmadan doğrudan böcek ısırığı üzerine de toz şeklinde de sürebilirsiniz. Ciltte meydana gelen kaşıntılara da iyi gelen karbonat hem ucuz hem de doğal bir seçenektir.
 • Karbonatın yorgun, mantarlı, enfeksiyonlu ayaklarda da işe yaradığı bilinmektedir. Ayak sağlığı konularında da başvurulan bir ürün olan karbonat, ayak ve ayak parmakları arasında bulunan bakterileri de temizler ve ayak sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Karbonat mucizesi ev temizliği ve hijyende de size destek sağlar. Evde pek çok alanda karbonatla temizlik mümkün. Buzdolaplarındaki kötü kokular, bebek biberonları, ocak üstleri, paslanmaz çelikler, çaydanlık ve kahve cezveleri, dibi tutmuş tencereler, çöp tenekeleri, halı ve kilimlerdeki kokular, tarak ve fırçalar piyano tuşları ve gümüş eşyalar, hatta mangallar bile karbonatla ovularak yahut karbonatlı suyla silinerek temizlenebilir. Karbonatla temizlik size hem paradan tasarruf sağlar, hem de ellerinizin ve cildinizin daha az kimyasal madde ile temasına sebep olur.

Karbonatın Cilde Faydaları

Karbonat nedir ve nasıl kullanılır sorusunun yanıtı henüz bitmedi.Karbonatın faydası cilt üzerinde de kendini gösterir.

 • Bir miktar karbonat suyla karıştırılıp yüze uygulandığında ölü hücrelerin uzaklaştırılmasına fayda sağlar. Karbonat sayesinde ciltte meydana gelen sorunlar doğal yollardan giderilebilmektedir.
 • Karbonatı suyla karıştırarak banyo yapmak da, karbonatın iyileştirici etkisini tüm vücutta hissetmek açısından önemlidir. Küveti suyla doldurup, suya bir miktar karbonat ve bir adet de elma ilave edip yorgunluğundan sıyrılmanız mümkün. Vücut temizliği de cabası…
 • Antitoksik ve temizleyici bir özelliği de olan karbonat hem kaşıntıları kesen bir pomat, hem vücut kremi, hem de tıraş losyonu olarak cildimize hizmet eder.

karbonatin cilde faydalari

 • Ağrılar, kaşıntılar, tahrişler ve dış etkenler yüzünden kirlenen cilt, karbonatla kendine gelir ve canlanır.
 • Karbonat, vücuttaki kötü kokulara karşı önlem ve çözüm olarak da kullanılır.
 • Gündelik hayatın koşturması içinde el ve ayaklarımız hayli yorulur ve bakım ister. Bakım yapılmayan el ve ayaklarda zaman içinde başta nasır olmak üzere çok çeşitli sorunlar oluşmaya başlar. El ve ayak bakımını ihmal etmek istemiyor ancak bu türden bir bakıma ayıracak zaman bulamamaktan şikayet ediyorsanız, karbonatın pratik ve basit uygulamasından istifade edebilirsiniz. Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir kaba 4 ölçü su, 1ölçü karbonat koyup karıştırarak ayaklarınızı bu karışımın içinde en fazla yarım saat kadar bekletebilirsiniz. Bu şekilde, varsa hem nasırlarınız yumuşayacak, hem de ayaklarınız gevşeyip rahatlayacaktır. Aynı solüsyondan elleriniz için de hazırlayabilirsiniz.
 • Karbonat tırnak sağlığı için de kozmetik özellikte bir üründür. Özellikle sigara kullanan ve/veya çok sık oje süren kişilerin tırnak yüzeylerinde oluşan sararmaları giderme hususunda da son derece etkili bir maddedir.
 • Karbonatın deodorant etkisi de olduğunu söylesek şaşırır mısınız?  Banyodan çıktıktan sonra hafif nemli bırakılmış koltuk altlarınıza avucunuza aldığınız bir miktar karbonatı sürebilirsiniz. Karbonat mucizesi ile ter kokusunun önüne geçecek olan son derece doğal ve pratik bir yöntem elde etmiş olacaksınız.
 • Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmanın ve doğal peelingin en doğal çözümlerinden birisi yine karbonattır. 3 ölçü karbonata 1 ölçü su kullanarak bir maske elde edin. Örneğin 3 çay bardağı karbonata 1 çay bardağı su ekleyebilirsiniz. Bu macun kıvamlı karışımı parmak uçlarınızla yüzünüze dairesel şekilde yedir yedire sürüp, birkaç dakika bekleyip, ılık suyla yıkayabilirsiniz.
 • Bilhassa siyah noktaların daha fazla görüldüğü burun, çene, alın gibi bölgelerde biraz daha fazla dairesel hareket yaparak, cilt yüzeyinin siyah nokta oluşumuna sebep olan yağ, kir, makyaj kalıntısı gibi artıklardan temizlenmesini sağlayabilir, gözeneklerinizin de açıklamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Bu peeling maskesini, ölçüleri daha fazla tutarak vücudunuza da uygulayabilirsiniz. Duş öncesinde vücudunuza uygulayacağınız bu peeling maskesiyle yumuşacık ve pürüzsüz bir tene sahip olmak işten bile değil.

Karbonatın Saça Faydaları

Şu karbonatın maharetlerine bakın hele. Saymakla bitmiyor. Saçlar için karbonat kullanımı da son derece faydalı ve yaygın bir çözümdür. Yoksa hiç duymadınız mı? Bakın karbonatla saçlarınıza neler yapabilirsiniz?

 • Karbonat sadece dişleri ve cildi temizleyip aklamakla kalmıyor, saçlara da el atıyor. Ve o mucizevi etkisini size pırıl pırıl saçlar vadetmekte de cömertçe kullanıyor. Saçlar için karbonat gerçek bir yardımcı sahiden de. Karbonat ilk olarak saçlarda yağlanma problemini çözüyor ve sizi bu büyük dertten kurtarıyor. Saç derisindeki yağlanmayı azaltan karbonat, çok güçlü bir saç temizleyicisi olma özelliğini elinde bulunduruyor. Ama eğer saç telleriniz güçsüz, zayıf ve kırılmaya müsaitse karbonatı az miktarlarda kullanmalısınız. Ve eğer saçlarınız kuru tipteyse, saçlarda bir parça kurutucu etki de gösteren karbonatın bu özelliğini göz önünde bulundurarak kullanmalısınız.
 • Karbonat istikrarlı şekilde kullanıldığında  ve saç diplerine düzenli şekilde uygulandığında, saç derisindeki kepeklenmeyi giderecektir. Ayrıca karbonat sayesinde saçlarınız daha az ve geç kirlenir. Saçlarınızı haftada 4 kez yıkıyorsanız, karbonat kullandığınızda 2 kez yıkamak yeterli gelecektir.

Karbonatın-Saça-Faydaları12

 • Yumuşak ve dolgun görünen saçlar için karbonat kullanımı da sizi hem büyük kuaför masraflarından kurtaracak, hem de doğal ürün kullandığınız için saçlarınızda yıpranma riski oluşmayacak.
 • Eğer saç derinizden gelen kötü ve ağır kokudan şikayetçiyseniz, yine yolunuz karbonatla kesişebilir. Peki bunu nasıl gerçekleştireceksiniz? Hemen söyleyelim; 2 tatlı kaşığı karbonatı 1 bardak suyla karıştırıp saçlarınıza şampuanlar gibi uygulayıp yıkayın ve birkaç dakika bekleyip durulayın. Kepeklenme bir müddet sonra geçer ve dolgun saçlara kavuşursunuz. Saç tipiniz kuru ise karbonat miktarını az tutabilirsiniz.

Karbonatın Zararları

Karbonat her ne kadar doğal bir madde olsa da yine de bir miktar kimyasal içerdiği için fazla tüketilmesi ve kullanılması zararlı olabilmektedir.

 • Fazla dozda kullanılan karbonat diş ve diş eti hastalıkları ile deri rahatsızlıklarına yol açabilir. Asitli yapısı nedeniyle karbonat, yüksek miktarlarda kullanıldığında diş minelerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden haftada 1 kez kullanım yeterli gelecektir.
 • Akne ve sivilceler üzerine çok fazla miktarlarda karbonat uygulandığında tahriş edici bir etki oluşabilir.
 • Çok sık olarak suya karıştırıp içilmesi midede de tahriş edici etki bırakabilir. Bu sebeple dikkatli tüketilmesi gerekir.
 • Zayıflama tavsiyelerinde suya karıştırılarak içilen karbonat tarifleri verilmektedir. Karbonatla zayıflama kürleri, karbonatla zayıflama reçeteleri de kilo vermek isteyenlerin ilgisini çekmektedir. 1.5 litre suya karıştırılacak 1 tatlı kaşığı karbonat ile hazırlanan içeceğin yemeklerden sonra içildiği takdirde alkali etkisi göstererek zayıflamaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Karbonatla zayıflama kürü sayesinde kilo verdiğini söyleyen çok kişi olsa da, her karışımın her bünyede aynı etkiyi göstermediğini de hatırlatmakta fayda var. Özellikle mide ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin bu konuda daha dikkatli ve bilinçli hareket etmesi gerekmektedir.

Karbonatın faydaları ve zararları böyledir.  Dozunda kullanıldığında son derece faydalı, yüksek dozda kullanıldığında ise zararlı olabilecek bir maddedir karbonat. Tıpkı tabiattaki diğer faydalı ürünler gibi.