Karbonhidrat Diyeti

tarafından
1103
Karbonhidrat Diyeti

Vücudumuzun ana enerji kaynağı karbonhidratlardır ve vücutta en çok bulunan üçüncü besindir. Vücudumuz yağları yakarken gerektiği kadarını yakar. Fakat karbonhidratların kaloriye dönüşerek yakılmasından sonra fazla gelenler direkt yağa dönüşerek depolanmaktadır.

İşte kilo almak yani yağlanmak dediğimiz şey de vücudumuzun kaloriye çeviremediği karbonhidratlardır. Bunlar daha sonra yakılmak üzere depoda yanmayı beklemektedirler. Fakat bu mevzu karbonhidrattan yağa dönüşüm kadar hızlı değildir ve çok zordur. İşte düşük karbonhidrat diyeti burada devreye giriyor.

Peki, karbonhidrat diyeti nedir?

[reklam id=1]

Son yıllarda çok popüler bir diğer diyet çeşidi de karbonhidrat diyetidir. Dengeli karbonhidrat alımı ve düzenli beslenme üzerine kuruludur. Mantığı ise çok basittir. Yeteri kadar karbonhidrat al ve tok kal. Zaten kilo almak ve vermek basit bir matematik problemidir. Aldığınız karbonhidratları kaloriye çevirip yakamazsanız kilo alırsınız. Aldığınızdan fazlasını yakarsanız kilo verirsiniz.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır

Peki bu kadar hassas bir konunun diyeti nasıl oluyor? karbonhidrat diyeti yapanlar nelere dikkat etmelidir? Şimdi bu sorulara cevap arayalım.

Öncelikle bilmemiz gereken şey şu ki; yediğimiz besinlerde ne kadar karbonhidrat var? Ne kadar yersem ne kadar alırım?

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır

Günlük karbonhidrat ihtiyacımız 70-75 gramdır. Bu da 280-300 kalori demektir. Eğer kilo vermek istiyorsanız 10 gram daha az almanız gerekmektedir.

Sporcu değilseniz günlük yaşam aktiviteleriniz de alacağınız miktarlarda karbonhidrat alarak diyet yapabilirsiniz.  Buna düşük karbonhidrat diyeti deniyor.