Karbonhidrat Tozu

tarafından
1252
Karbonhidrat Tozu

Konu kilo almak olunca, ilk akla gelen besin takviyesi oluyor. Günümüzde artık yaşam şartları değiştiği için genel olarak insanlar daha stresli, daha monoton bir hayat yaşıyorlar. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme de üstüne binince kilolu hatta çağımızın hastalığı obezite ortaya çıkıyor.

İnternet aramalarında genel olarak öne çıkan konu kilo vermekle ilgili, fakat kilo almak isteyen insanlarında azımsanmayacak kadar çok olduğunu biliyor muydunuz?

Çeşitli sebeplerle kilo alamayan insanlar çareyi, halk arasında sporcu takviyesi olarak bilinen karbonhidrat tozlarında arıyorlar. Kas yoğun çalışan sporcular, karbonhidrat tozlarını, kas kütlelerini arttırmak için kullanırlar. Tıbben bir sağlık sorununuz yoksa sadece kilo almak için işe yarayacak bir yöntem gibi duruyor.

Öyleyse bu yazımızı, kilo almak isteyen fakat bunu nasıl yapacağını bilemeyen, besin takviyesi arayan ve çareyi karbonhidrat tozu kullanımı ile bulacağını düşünen fakat bununla ilgili hiç bir fikri olmayan insanlara ayıracağız.

Öncelikle kısaca bir bakalım karbonhidrat tozu nedir

Karbonhidrat, vücudun enerji için kullandığı ana besin kaynağıdır. Bazı insanların metabolizmaları, diğerlerine göre çok hızlı çalışmaktadırlar. Yetişkin bir insanın günde ihtiyacı olan 2000-2500 kaloriyi alamadan, aldığı kalorininde fazlasını yakan insanlar doğal sürekli zayıf kalmaktadırlar. Yetersiz beslenme, sağlıksız beslenme de bu tarz metabolizma yapıları için tam tersi etki göstermektedirler. Sağlık sorunu olmayan yetişkin bir insanın harcadığı enerji aldığı karbonhidrat miktarından geçer. 1 gram karbonhidrat, vücut tarafından yakıldığında 4 kalori ortaya çıkmaktadır.

[reklam id=1]

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır

Karbonhidrat tozu kullanımı basit bir matematik hesabı ile çok basit ve pratik olarak kullanılabilir. Fakat çok önemli hususları vardır. Öncelikle ne kadar miktar kullanacağız, ne kadar süre kullanacağız ve nasıl kullanacağız.

  • Miktar olarak karbonhidrat tozu kullanımı limiti günlük 300 gr.dır
  • Bu 300 gram sizin gün içinde alacağınız karbonhidrat alımı ile birlikte olmalıdır.
  • Yani sakın ama sakın 300 gr tozu bir anda kullanmaya kalkışmayın. Çünkü vücudunuz, besinlerden gelen karbonhidratları bir anda almaz. Bütün gün aç kalkıp tek öğünde her şeyi yiyemezsiniz. Bu yüzden bunun en olumlu kullanımı 300 gramı 3 öğüne bölmekten geçer.

Normalde, gün içinde çalışıyor olsak dahi 3 öğün yemek yemeğe dikkat ederiz. Sabah, öğle ve akşam vakitlerinde yediğimiz yemeklerin yanında bu 100’er gramlık karbonhidrat tozu desteğini alabiliriz.

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır

 

 Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar

Eğer 2000 kaloriye ihtiyacınız varsa 500 gram karbonhidrat yakmak zorundasınız. Peki siz günlük olarak sağlıklı bir şekilde 500 gram karbonhidrat alabiliyor musunuz?

Eğer cevabınız hayır ise karbonhidrat tozları tam olarak bu işe yarıyor. Günlük kalori ihtiyacını karşılamak için vücuda yakması için karbonhidrat desteği veriyor.

Bunu bir nevi buharlı tren gibi düşünebilirsiniz. 2000 km’lik bir tren yolculuğu yapacaksanız. Treniniz 1 kilo kömür yakarak, 4 km gidiyorsa, 500 kilo kömür yakmalısınız ki varacağınız yere ulaşabilesiniz. Fakat siz de 300 kilo kömür var?

 Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar 1

Peki şimdi ne yapacağız? Çözüm olarak kömür desteği alacaksınız.

Karbonhidrat tozu da tam olarak böyle çalışmaktadır. Böylelikle kafalarda soru işareti olan karbonhidrat tozu kilo aldırır mı sorusuna da cevap vermiş olduk. Evet, eğer harcadığınız kaloriden fazlasını alırsanız kilo almaya başlarsınız. Kilo almak ve vermek basit bir matematik problemi gibidir.

Kullanım talimatlarına uyduğunuz sürece kolayca sindirilen ve hızllı enerji yakımı sağlayan bu tozlar belli dozajlarda kullanılması gereken tozlardır.

Unutmayın, çok fazla içersem çok kilo alırım diye bir şey olmaz. Çok fazla kullanım tehlikeli sonuçlar doğurabilir, hızlı kan şekeri yükselmesi ve kolestrol düşmesine sebep olabilir.