Kardiyo Egzersizleri

tarafından
247
Kardiyo Egzersizleri

Vücudumuzun bütün organlarının olduğu gibi kalp ve damarlarımızın da sağlıklı çalışması için yapmamız ve dikkat etmemiz gerekenler bulunmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme başta olmak üzere sağlığımız için bir çok detaya dikkat ederiz.

Fazla kilolardan kurtulmak için yağ yakıcı özel hareketler yapıldığı gibi, daha fit bir vücuda sahip olmak için de farklı hareketler yapılmaktadır.Her organımızın farklı ilgiye ihtiyacı bulunmaktadır. Kalp ve damarlarımız içinde bu ilgiyi kardiyo egzersizleri ile göstermekteyiz.

Kardiyo egzersizleri nedir sorusunun en net cevabı kalp ve damar sağlığını korumak için yapılan hareketlerdir. Normal yaşantımızda yapmış olduğumuz, yürüyüş, koşu, bisiklet gibi hareketlerden oluşan kardiyo egzersizleri hareketleri, bu hareketlerin daha planlı bir şekilde yapılmasıdır. Kardiyo egzersizleri kalp ve damar sağlığını koruduğu kadar, aynı zamanda yağ yakıcı hareketlerdir.

Bunun yanı sıra kardiyo egzersizleri ile damarların tıkanmasını önleyerek kalp krizi riskini azaltır, kan miktarının artmasını sağlar, ortalama kan basıncını düşürerek yüksek tansiyona bağlı hastalığı engeller, depresyonu riskini azaltır ve uyku kalitesini arttırır.

[reklam id=1]

Kardiyo egzersizlerinin belirli bir tempoda ve programlı bir şekilde yapılması esastır. Egzersizler yapılırken nabzın baz alınması gerekmektedir. Egzersizleri yaparken rahatlıkla konuşabiliyorsanız yavaş tempodasınız, eğer konuşmakta zorlanıyorsanız düşük tempodasınız demektir.

Ritminizi bu şekilde ayarlamayı deneyebilir ve kendi programınızı oluşturabilirsiniz. Ancak en sağlıklı olanı ise bir uzman tarafından programın oluşturulması ve bu programa uyulmasıdır.

Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo egzersizleri kendi arasında düşük yoğunluklu ve sürekli egzersizler ve yüksek ve tempolu egzersizler olarak ikiye ayrılmaktadır. Düşük ve sürekli egzersizler daha çok ciddi bir kalp veya damar hastalığı olanlar, bir sakatlık sonrası egzersiz yapmak isteyenler, karbonhidrat alımı düşük olup kasa önem verenler ve ağır bir egzersiz sonrası hızlı toparlanmak isteyenler tarafından yapılmaktadır.

Bu egzersizler düşük tempoda ve uzun süren aktivitelerdir. Mesela uzun süreli yapılan bir yürüyüş bu türe bir örnektir. Yüksek ve tempolu egzersizler ise yüksek ve tempolu aktivitelerin bir arada yapıldığı egzersizlerdir. Bir süre depar atıp bir süre hafif koşu yapmak ve bunu 20 – 25 dakika tekrarlamak gibi.

Kardiyo egzersizleri nelerdir diye baktığımızda, koşmak, bisiklete binmek, ip atlamak, step, aerobik, yüzmek ve kürek çekmek gibi aktivitelerden oluşmaktadır. Bu aktiviteler belirli bir program dahilinde ve nabız kontrol edilerek yapıldığında hem sağlıklı vücuda sahip olmak için yardımcı olmuş oluruz hem de fazla kilolardan kurtulabiliriz.

Kardiyo Egzersizleri 1

Kardiyo hareketlerinin açık ve temiz havada yapılması esastır. Ancak, açık havada yapma imkanı olmayanlar evde de yapabilmektedir. Evde kardiyo egzersizleri aletli veya aletsiz olarak tercih edilebilir. Bu konuda kendinizde alternatif hareketler deneyebilirsiniz ancak aşağıdaki hareketler de size yardımcı olacaktır.

  • Şınav : Şınav yapılışı itibari ile zor bir harekettir ve vücudu zorlayan bir harekettir. Şınav çekmek için ellerin avuç içleri yere konduktan sonra ayak parmaklarının ve ellerin üzerine tüm vücut bırakılır ve düz tutulur. Daha sonra sadece el dirsekleri bükülerek yere göğüs değdirilir ve geri kalkılır. Hareketin zor olması nedeni ile zorlananlar dizlerini yere koyarak da deneyebilirler.
  • Sıçrama : Bu hareketi yapmak için yukarı doğru sıçranır ve kollar ve bacaklar açılıp kapatılır.
  • Sandalye Hareketi : Sırt duvara dayandıktan sonra sandalyeye otururmuş gibi aşağı doğru oturup kalkma hareketidir.

Kardiyo Egzersizleri 3

  • Basamak Hareketi : Bir sandalye ön tarafımızda iken sandalyeye tutmadan sandalyenin üzerine çıkıp inilerek yapılan harekettir.
  • Yüksek Koşu : Olduğu yerde dizler karın hizasına kadar çekilerek tempolu bir şekilde koşu yapmaktır.
  • Squat : Bir çok egzersiz programında yer alan bu hareket, eller öne doğru uzatıldıktan sonra, ayaklar omuz hizasında açılır ve bel bükülmeden çömelip kalkma hareketidir. Hareket yapılırken dizlerin ayak parmaklarını ileriye geçmemesi esastır.