Kardiyo Hareketleri

tarafından
222
Kardiyo Hareketleri

Kardiyo hareketleri¸ özellikle kalp ve damar sağlığını korumak amacıyla yapılan, aynı zamanda fazla kilolardan kurtulmak içinde faydası olan hareketlerdir. Bazı kişiler tarafından ismi nedeni ile çok farklı düşünülse de aslında günlük yaptığımız egzersizlerin daha programlı ve planlı bir şekilde yapılan halidir.

Kardiyo hareketleri nelerdir diye yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlar beklenenin aksine rahatlıkla yapılabilcek hareketlerden oluşmaktadır. Kardiyo hareketleri bisiklete binmek, koşmak, yürüyüş yapmak, koşmak, kürek çekmek, yüzmek, step, aerobik gibi genel hareketlerin yanında evde de yapılabilecek olan sıçramak, şınav, squat gibi hareketlerden oluşmaktadır.

Her ne kadar basit ve rahatlıkla yapılabilecek hareketlerden oluşmasına rağmen kalp ve damar sağlığı için etkili bir önleyici, fazla kilolardan kurtulmak için de iyi bir yardımcıdır. Kardiyo hareketleri yapılışlarına göre ikiye ayrılmaktadır.

[reklam id=1]

Bunlardan ilki yüksek ve tempolu kardiyo egzersizleridir. Diğer egzersiz türü ise düşük ve sürekli egzersizlerdir. İkisi arasındaki fark isimlerinden de anlaşılacağı gibi birisinde yoğun tempo olması diğerinde ise düşük tempo olmasıdır. Ciddi kalp veya damar hastalığı olanlar, kasa önem verenler, bir sakatlık sonrası egzersiz yapmak isteyenler düşük ve sürekli egzersizleri yapmaktadır. Diğer kişiler ise daha verimli bir program için yüksek ve tempolu egzersizleri tercih etmektedir.

Kardiyo egzersizleri hareketleri açık ve temiz havada koşu, yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek gibi hareketlerle yapılması tercih edilir.

Kardiyo Hareketleri

Ancak dışarı çıkma imkanı veya zamanı olmayanlar için evde kardiyo hareketleri de yapılabilmektedir. Evde yapılabilecek kadiyo hareketleri resimli anlatım ile nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

  • Sguat Hareketi : Squat hareketi hemen hemen her türlü egzersiz programında yerini alan bir harekettir. Kardiyo hareketleri için bu hareketi yaparken ilave olarak elimize dumbıl alarak işimizi biraz daha zorlaştırıyoruz. Son derece etkili olan bu hareket içi öncelikle ayaklar omuz hizasında açılır ve eller dumbıl ile birlikte ileriye doğru uzatılır. Bel dik tutulacak şekilde sandalyeye otururmuş gibi kalça geriye doğru götürülür ve oturulmaya çalışılır. Hareket esnasında dizlerin ayak parmaklarını geçmemesi gerekmektedir. Daha sonra kalkılır ve hareket 30 saniye süresince tekrarlanır.
  • Dinamik Isınma Hareketi : Durduğumuz yerde koşar gibi yaprak dizler karna doğru çekilir ve çekilen dize diğer taraftaki dirsek değdirilir. Hareket tempolu bir şekilde 1 dakika süre ile tekrarlanır. Sağ diz çekilince sol dirsek, sol diz çekilince sağ dirsek ile buluşturulur.

Kardiyo Hareketleri 1

  • Diz Çekme Hareketi : Şınav pozisyonu alındıktan sonra (yere yüz üstü uzanılır, ayak parmakları ve el avuçlarının üzerine kalkılır ve vücut düz tutulur) ayaklar omuz genişliğinde açılır ve dizlerden biri kırılarak göğse doğru çekilir. Daha sonra diğer bacakla aynı hareket tempolu bir şekilde ardı ardına yapılır.
  • Topuğu Kalçaya Çekme Hareketi : Dizlerin üzerinde durulur ve eller yere konarak köpek pozisyonunda durulur. Daha sonra sırasıyla önce bir ayak geriye doğru uzatılır ve yukarı doğru kaldırıldıktan sonra yavaşça topuk kalçaya değdirilmeye çalışılır. Daha sonra ayak tekrar geriye doğru uzatılır ve sonrasında başlangıç pozisyonu alınır.
  • Sıçrama Hareketi : Basit bir hareket olan bu harekette, tempolu bir şekilde yukarıya doğru olabildiğince zıplanır ve bu esnada eller ve ayaklar yana açılıp kapatılır.
  • Şınav Hareketi : Şınav pozisyonu yere yüz üstü yatılması ve sonrasında ayak parmakları ile el avuçlarının üzerine kalkılarak vücudun gergin ve düz bir şekilde tutulması ile alınır. Daha sonra göğüs dirsekler bükülerek yere yaklaştırılır ve geri kalkılır. Hareket esnasında bel bükülmez vücut gergin tutulur. Zor olması nedeniyle hareketi yapamayanlar dizleri yere koyarak da deneyebilirler.